Посольство України в Чеській Республіці

, Київ 12:54

Виступ Посла Євгена Перебийноса під час спеціального показу в Празі кінофільму "Гіркі жнива"

27 червня 2017, 10:06

Пані і панове,

85 років тому в Україні сталася одна з найбільших трагедій в історії людства і, поза всяким сумнівом, найбільша трагедія в історії Українського народу. Голодомор, або ж штучний голод, влаштований тоталітарним радянським режимом проти українського народу в 1932-33 роках забрав життя за різними оцінками від 4 до 8 мільйонів українців.

Це був свідомий геноцид народу, який не бажав миритися з насаджуваною сталінською колективізацією та репресіями і продовжував боротися за свою свободу. Тільки в хворобливій уяві радянських вождів могла народитися ідея стратити цілий народ голодом, відбираючи до крихти те, що давала українцям їхня родюча земля.

Протягом довгих десятиліть правда про цей злочин ретельно приховувалася радянським режимом від світу. Продовжує заперечувати його і теперішня влада в Росії. Але правда у вигляді тисяч свідчень і документів пробиває собі дорогу.

15 держав світу офіційно на рівні парламентів визнали Голодомор в Україні 1932-33 рр. актом геноциду. Ще понад 10 країн, в тому числі Чеська Республіка, визнали його злочином проти українського народу.

Для нас, українців, надзвичайно важливо, коли голос правди про Голодомор звучить за кордоном, коли ті, хто все ще хоче цю правду приховати, отримують аргументовану відповідь від друзів України з усіх куточків світу.

Величезний внесок у дослідження Голодомору, скажімо, зробили американський вчений-історик Джеймс Мейс, або шведський юрист Якоб Сундберг.

Фільм канадського режисера Джорджа Менделюка «Гіркі жнива» став практично першою екранізацією цієї трагічної теми. Зірковий акторський склад, щире проникнення кожного з акторів у образ свого героя, майстерна робота операторів та режисера – запорука того, що цей фільм не залишить байдужим жодного глядача.

«Гіркі жнива» - не просто чудова художня робота, а й, водночас, важливий документ тієї трагічної доби, який відкриває маловідомі для більшості європейців трагічні сторінки історії українського народу.

Дозвольте мені скористатися цією нагодою, щоб подякувати посольству Канади в Чехії та особисто послу пані Barbara Richardson за те, що разом з нами взяли патронат над показами фільму у Чеській Республіці.

Дякую всім вам за те, що ви прийшли сьогодні. Ми це дуже цінуємо.

Посол

Контакти

Адреса: Шарля де Голля 29, 160 00 Прага 6. Переглянути на мапі
Телефон: + 420 227-020-200, консультації з консульських питань по тел.: + 420 227-020-212 з 08:00 до 15:00, гаряча лінія + 420 602-224-938 (прохання телефонувати виключно в разі загрози життю чи загибелі громадян України)
Факс: + 420 233-344-366
Ел. пошта: emb_cz@mfa.gov.ua
Веб-сайт: czechia.mfa.gov.ua