Посольство України в Чеській Республіці

, Київ 15:54

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Чехією

Чинна договірно-правова база українсько-чеського гуманітарного співробітництва складається з таких документів:

  • Угода про наукове співробітництва між Національною академією наук України та Академією наук ЧР (підписана у 2000 році);
  • Угода між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти, молоді та спорту Чеської Республіки про співробітництва в галузі освіти і науки на 2012-2015 рр. (підписана 19.12.2011 року);
  • Угода про співробітництво в галузі культури між Міністерством культури України та Міністерством культури Чеської Республіки (підписана 19.12.2011 року).

Крім того, станом на сьогоднішній день діє низка прямих угод про співробітництво між вищими навчальними закладами України та ЧР, серед яких:

Навчальний заклад ЧР

Навчальний заклад України

Чеський сільськогосподарський університет (Прага)

Дніпропетровськийсільськогосподарський інститут

Чеський сільськогосподарський університет (Прага)

Національний аграрний університет (Київ)

Сілезький університет (Опава)

Донецька державна академія менеджменту

Вища гірнича школа – технічний університет (Острава)

Донецький державний політехнічний університет

Технічний університет (Ліберец)

Київський державний університет технологій і дизайну

Технічний університет (Ліберец)

Полтавський національний технічний університет ім.Ю.Кондратюка

Університет ім. Т.Г.Масарика (Брно)

Київський національний університет ім.Т.Шевченка

Університет ім.Ф.Й.Палацького (Оломоуц)

Київський національний університет ім.Т.Шевченка

Вища технічна школа (Брно)

Національний технічний університет України „Київський політехнічний інститут”

Вища технічна школа (Брно)

Східноукраїнський національний університет ім. В.Даля (Луганськ)

Карлів університет (Прага)

Київський національний університет ім.Т.Шевченка

Карлів університет (Прага)

Тернопiльський державний медичний університет
iменi I.Горбачевського

Карлів університет (Прага)

Національний університет ім.Ю.Федьковича (Чернівці)

Остравський університет

Львівський національний університет ім.І.Франка

Менделівський сільськогосподарський та лісотехнічний університет (Брно)

Український державний лісотехнічний університет (Львів)

У Празі на підставі договору з МУШ діє українська суботня школи «Ерудит», в якій навчаються понад 80 учнів.

Співробітництво між Національною академією наук України та організаціями ЧР здійснювалося в рамках Угоди про наукове і науково-технічне співробітництво між Національною академією наук України (НАН України) і Академією наук Чеської Республіки (АН ЧР), а також шляхом прямого співробітництва установ НАН України з чеськими партнерами й участі у виконанні спільних міжнародних проектів. Угода передбачає поглиблення наукового співробітництва в усіх напрямах, які представлені в академіях-партнерах, виконання спільних проектів і наукових досліджень, обмін вченими і науковою інформацією. Для обміну науковими співробітниками Угодою передбачено квоту обміну  обсяг якої складає 8 люд./місяців на рік.

            У цілому співпраця між Україною та ЧР у сфері культури є досить активною, адже як в Чехії, так і в Україні відбуваються численні культурно-мистецькі заходи, спрямовані на взаємне пізнання обох народів.

2-3 липня 2015 р. у ЧР на запрошення Міністра культури ЧР перебував Віце-прем’єр-міністр – Міністр культури України В.Кириленко. У м.Брно В.Кириленко провів зустріч із своїм чеським колегою Д.Германом. Темою зустрічі стала двостороння співпраця в сфері культури та адаптація досвіду Чехії у проведенні реформ культурної політики. Сторони висловилися на користь активізації співпраці і розширення спектру міжміністерських та між інституційних проектів. У ході зустрічі Д.Герман запропонував розпочати проекти співпраці в бібліотечній галузі, сфері дігіталізаціі, архівній справі, театральній справі та мистецтві. Окрім того, Міністерство культури Чехії готове сприяти розвитку перекладів української літератури. Особливою темою співпраці має стати охорона культурної спадщини і реставрація, де Чехія має корисний для українських фахівців практичний досвід. В.Кириленко також запропонував взаємодію в рамках проектів збереження історичної пам’яті. Зокрема, чеська сторона підтримала ініціативу Міністерства культури створити музей тоталітаризму в Україні. Віце-прем’єр висловив готовність встановити у Історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили» пам’ятного знаку загиблим чехам.  

Після переговорів міністри урочисто відкрили літературний фестиваль «Місяць авторських читань». Почесним гостем фестивалю була Україна, представлена 31-м письменником.

Упродовж року в Чехії пройшли концерти «Мир для України»;  концерт молодих українських оперних співаків у супроводі оркестру Камерної філармонії м.Пардубіце, благодійна шоу-програма «Ми - українці» народної артистки України К.Бужинської; два концерти Студії 95 квартал, концерт гурту «Океан Ельзи», популярного українського гурту «Dzidzio», популярної виконавиці Тіни Кароль, вокальної формації «Піккардійська терція» та ін.

У чеській столиці відбулися: вистава «Майська ніч» Дніпропетровського академічного театру ім.Т.Шевченка, гумор-шоу Сергія Притули «Вар’яти», аукціон «Купи ікону–врятуй життя!» на підтримку першого добровольчого мобільного шпиталю ім. М.Пирогова, відкриття національної експозиції "Український дім" на Міжнародній виставці-ярмарку та літературному фестивалі "Світ книги",  виставка фотографій "Донбас: війна і мир" за участю автора М.Левіна, виставка документальної фотографії чеського публіциста і письменника Л.Палати про події останнього року в Україні; зустріч з Ю.Андруховичем, презентація роману С.Лойка «Аеропорт» за участю автора і т.ін.

5 листопада 2015 р. в Празі відбувся урочистий запуск проекту "Україна в Європі". Відтепер в 14 автобусах туристичної фірми Hop on-Hop off можна слухати екскурсії українською мовою (через навушники), на автобусах розміщено український прапор. 

У Будинку національних меншин Праги кожні два тижні проводяться кіно-вечори, на яких демонструються українські фільми або зарубіжні фільми українською мовою.

26 листопада у Празі відкрито Український народний дім, заснований кількома громадськими організаціями української діаспори в Чехії. Заклад позиціонується як консультаційний та культурний центр українських громадських організацій в ЧР.

Гуманітарна допомога:

Упродовж 2014-2015 рр. чеська сторона за власний кошт забезпечила лікування в ЧР 49 українців, з них 39 учасників Революції гідності і 10 цивільних зі Сходу України.

У звітному році за рахунок чеської сторони на оздоровленні в ЧР перебувало 90 дітей з України, Чехія надала кошти на реалізацію осінніх психореабілітаційних таборів в Україні для 480 українських дітей із прифронтових територій Донбасу і дітей внутрішніх переселенців.

Уряд Чеської Республіки своєю постановою від 12 березня 2014 року № 167 виявив згоду на надання допомоги Україні для її відновлення та підтримки демократичних перетворень на 2014-2016 рр. наданням фінансових засобів у загальному розмірі 50 млн. чеських крон (2 млн. євро). Однак допомога Україні надається і поза рамками цієї постанови. Гуманітарну допомогу і допомогу для розвитку Чеська Республіка спрямує основним чином на охорону здоров’я (закупівля обладнання лікарням) та надання матеріальної допомоги так званим внутрішнім біженцям.

Чеська Республіка продовжує фінансову підтримку трансформаційних процесів в Україні та громадянського суспільства, передусім у сфері реформування освіти,  підтримки незалежних ЗМІ та боротьби з корупцією. Значно зросла підтримка студентської мобільності – ЧР за звітний період надала більше сотні річних стипендій на навчання у чеських вишах. Чеська Республіка узяла на себе роль провідного донора в галузі освіти та в цьому напрямку виділила близько 17 мільйонів крон на підтримку реформи вищої освіти та гуманітарну допомогу вищим навчальним закладам, в основному евакуйованим.

У  2014-2015 роках загальна допомога Чеської Республіки Україні становить понад 100 мільйонів чеських крон, відповідно близько чотирьох мільйонів євро. До кінця 2016 планується виділити на потреби України ще 50 мільйонів крон (2 млн. євро).

Гуманітарна допомога загалом: 1,7 мільйона євро, у тому числі евакуація поранених на Майдані та важко поранених цивільних осіб, закупівля обладнання, допомога внутрішнім переселенцям, відпочинок дітей у Чеській Республіці.

Підтримка реформ: 1,1 мільйона євро (реформа у сфері вищої освіти, боротьба з корупцією, підтримка регіональних незалежних ЗМІ, права людини у Криму)

Розвиток: 1,1 мільйона євро (допомога вищим навчальним закладам, евакуйованим із зони АТО, допомога лікарням у закупівлі обладнання)

Технічна допомога: 0,2 мільйона євро (SММ OBSE, EUAM, Support Group).