Посольство України в Чеській Республіці

6, Київ 12:18

Українці в Чехії

Процес становлення української діаспори в Чеській Республіці умовно ділиться на чотири періоди.

1. До подій 1917 року більшість еміграції становили представники інтелігенції та студентство. Своє перебування на чеській землі вони розглядали як хорошу можливість підвищити освітній рівень, одержати роботу, яка б відповідала рівню їх професійної підготовки, опрацювати програми утворення та розбудови незалежної української держави.

2. Нова, велика «хвиля» української еміграції припадає на початок 20-х років минулого століття. Вона пов’язана з поразкою у боротьбі за незалежну Україну (інтелігенція, військові біженці). В міжвоєнний період завдяки, в першу чергу, Президенту Т.Масарику Чехія стала найбільшим у Європі політичним, науковим, культурним та духовним центром закордонного українства. З Відня до Праги був переведений Український вільний університет. В Чехії виходили українські газети, часописи, діяли видавництва, середні та вищі навчальні заклади, музеї, товариства тощо. В Празі жили і творили поети О.Олесь, Є.Маланюк, О.Ольжич, художник В.Касіян, багато інших визначних представників української культури.

Однак, після другої світової війни, значна частина української інтелігенції під загрозою репресій з боку місцевої комуністичної влади та СРСР була змушена від’їхати далі на Захід. Чимало представників української еміграції 20-30 рр. залишили Чехію також після введення військ країн Варшавського договору в серпні 1968 року.

3. Після завершення другої світової війни, до Чехії прибували військовослужбовці сформованого в СРСР 1-го Чехословацького армійського корпусу, в якому переважали жителі міжвоєнної Підкарпатської Русі (Закарпатської України), а також волинські чехи.

4. До четвертої, сучасної «хвилі» українських мігрантів в ЧР належать наші співвітчизники, які почали прибувати в пошуках роботи до цієї країни з початку 90-х років минулого століття. Станом на кінець 2014 року на території Чехії зареєстровано близько 105 тисяч українських трудових мігрантів, частина з яких одержала дозвіл на проживання в ЧР на 10 і більше років (переважна більшість з них створила чесько-українські сім’ї і прагне якомога швидше асимілюватися до оточуючого соціального середовища).

Українські дипломатичні установи щорічно реєструють в Чеській Республіці близько 1000 новонароджених громадян України.
Із зрозумілих демографічних причин нинішня українська діаспора в ЧР, що складається, головним чином, з громадян Чеської Республіки - нащадків згаданих українських емігрантів, постійно скорочується. Значну роль тут також відіграють процеси поступової асиміляції українців до чеського суспільства. Так, згідно з останнім переписом населення у 2011 році до української національності зголосилося понад 54 тисячі чеських громадян, або 0,5 відсотка від населення країни (під час попереднього перепису населення у 2001 році таких було близько 22 тисяч). Переважна частина «чеських» українців - це представники інтелігенції: науковці, викладачі, підприємці тощо. Проживають вони, головним чином, у містах: Прага, Карлові Вари, Дєчін, Брно, Пршеров, Острава і Хомутов.

З метою реалізації своїх прав, які сформульовано у схваленому в 2001 році Законі «Про права національних меншин», українською діаспорою створено декілька громадських організацій:

 • «Об’єднання українців та прихильників України в Чеській Республіці» (керівник – О.Мандова);
 • «Українська ініціатива в Чеській Республіці» (керівник – В.Райчинець);
 • «Об’єднання українок в Чеській Республіці» (керівник – М.Прокоп’юк);
 • «Міжнародна громадська організація «Українська європейська перспектива» (керівник - Г.Андрейців); 
 • «Рута» (керівник – Л.Віх);
 • «Родина» (керівник – Й.Климкович);
 • «Українські матері» (керівник – Л.Романчук);
 • «Форум українців в Чеській Республіці» (керівник – М.Зузук);
 • «Асоціація українців в Чеській Республіці» (керівник – П.Бубряк);
 • «Українські профспілки в Чеській Республіці» (керівник – Т.Костюк);
 • «Міжнародна федерація бойових мистецтв – спортивний клуб «Кобра» (керівник – О.Зубарєв);
 • «Міжнародне об’єднання «Українська свобода» (керівник – Б.Костів);
 • «Євромайдан» (керівник – М.Топоров).

Крім того, діють дві самостійні громадські організації, які по своїй суті є творчими колективами:

 • «Товариство трудової міграції українців в ЧР «Берегиня» (хор, керівник – І.Дмитраш);
 • танцювальний «Колектив «Джерело» (керівник – Д.Любачівська).

Українські діти, батьки яких тимчасово перебувають у ЧР, мають можливість відвідувати українську суботню школу «Ерудит». Цей навчальний заклад працює за угодою з Міжнародною українською школою.

При чеському Уряді діє постійна Комісія з питань національних меншин, в якій українську громаду у Чехії представляє сьогодні Голова організації «Українська ініціатива в Чеській Республіці» Б.Райчинець.

Діяльності об'єднань українських національних меншин, а також виданню україномовного журналу «Пороги» (заснований у 1993 році), та «Українського журналу» (заснований у 2005 році) уряд ЧР надає фінансову підтримку.