• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • čeština
Щодо участі в тендерах у Чеській Республіці
Опубліковано 26 лютого 2016 року о 12:20

Практичні рекомендації представникам українського бізнесу, зацікавленим в участі у тендерах на закупівлю товарів, робіт і послуг у Чеській Республіці

Ринок державних (публічних) закупівель в Чеській Республіці (ЧР) динамічно розвивається та заслуговує на увагу з точки зору просування українського експорту товарів та послуг в ЧР. У 2019 р. його обсяг становив 666 млрд. чеських крон (понад 29 млрд. доларів США) або близько 11,8% ВВП країни.

 Ключовим нормативно-правовим актом, яким регулюються тендерні процедури в ЧР, є Закон про публічні закупівлі (134/2016 Sb.), з яким можна ознайомитися за цим посиланням. Цей Закон імплементує законодавчі норми у сфері публічних закупівель, які діють в рамках ЄС. Законом визначаються критерії, яким мають відповідати учасники тендерних процедур. Зокрема, однією із законодавчих вимог до компанії-постачальника є надання інформації стосовно структури власності та кінцевих бенефіціантів.

Учасники тендерів мають право звернутися до Міністерства регіонального розвитку ЧР, яке є головним центральних органом виконавчої влади, відповідальним за підготовку нормативно-правових актів та забезпечення функціонування системи публічних закупівель в Чехії, з проханням про внесення до реєстру так званих «кваліфікованих» постачальників, що суттєво спрощує участь у тендерних процедурах, оскільки позбавляє необхідності в майбутньому надавати актуальні довідки від державних органів ЧР про відповідність встановленим критеріям. Водночас, ця послуга є платною.

Вимоги до постачальників можуть встановлюватися також й самими замовниками, однак, вони не мають носить дискримінаційний характер, у т.ч. щодо іноземних постачальників. Слід також брати до уваги те, що Україна та Чехія підписали Угоду СОТ про державні закупівлі, яка передбачає недискримінаційний доступ до публічних закупівель в країнах-підписантах.  

У Чехії проводяться тендери на постачання товарів, здійснення будівельних робіт та надання послуг. Інформація щодо тендерів оприлюднюється на національній платформі «Вісник державних замовлень» (Věstník veřejných zakázek), яка розміщена за посиланням: https://www.vestnikverejnychzakazek.cz/. Реєстрація на платформі для постачальників можлива і зробить користування її функціоналом більш комфортним, проте не є обов’язковою. Крім того, інформація про тендери в ЧР доступна на офіційному порталі ЄС: https://ted.europa.eu/TED/main/HomePage.do.

У контексті продовження процесу електронізації документообігу в Чехії Міністерство регіонального розвитку ЧР активно розвиває нову інтегровану інформаційну тендерну платформу, доступну за посиланням: https://nen.nipez.cz/.

Профілі замовників розміщено на спеціалізованих електронних торгових майданчиках або власних веб-сторінках. Користування майданчиками для постачальників є безкоштовним. Водночас, деякі з них пропонують платні послуги, такі як підписка на нові тендери. Основною складовою профілю є тендерна документація, яку рекомендується ретельно вивчити. В ній прописуються основні вимоги до потенційних постачальників (необхідна кваліфікація, вимоги до товару чи послуги тощо), а також вказується адреса, на яку надсилають документи. У деяких випадках тендерна документація також включає проєкт угоди про постачання товарів чи надання послуг.

Все більш поширеною в Чехії стає практика подання документів в електронному вигляді, що вимагатиме отримання електронного цифрового підпису (ЕЦП). Зробити це можна, наприклад, за допомогою Пошти ЧР з дотриманням вимог, з якими можна ознайомитися за посиланням: http://www.postsignum.cz/index.php?lang=en.

Слід також брати до уваги те, що документація для участі у тендері в ЧР має бути, як правило, підготовлена чеською мовою. Замовник також може вимагати надання певних документів з офіційним перекладом, завіреним у встановленому законодавством порядку. У цьому контексті для належної підготовки документів рекомендується користуватися послугами юридичних компаній, які добре орієнтуються в чеському законодавстві.

Ефективним шляхом для забезпечення позитивного результату участі у тендерах в ЧР є встановлення ділових контактів з чеськими компаніями- постачальниками товарів та послуг, або заснування власної дочірньої компанії на території Чехії.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux