Velvyslanec Ukrajiny Vasyl Zvaryč se zúčastnil akce při příležitosti 70. výročí založení ukrajinské redakce Radia Svoboda.
Zaměstnanci Radia Svoboda představili projekt „Jak se máš?“, který dokumentuje příběhy Ukrajinců, kteří byli nuceni opustit své domovy kvůli brutální ruské válce proti Ukrajině. České a ukrajinské nevládní organizace prezentovaly svou činnost zaměřenou na zdroje informací pro ukrajinskou komunitu dočasně vysídlených osob v České republice.
Velvyslanec Vasyl Zvaryč zahájil svůj projev minutou ticha za Ukrajince, kteří zahynuli při dalším ruském cynickém útoku v Poltavě.
Ve svém projevu velvyslanec poděkoval českému národu za významnou podporu na všech úrovních od samého začátku ruské plnohodnotné invaze.
„Od začátku plnohodnotné invaze zabila ruská armáda 94 mediálních pracovníků, z nichž dva byli novináři pracující pro Radio Svoboda: Vira Hyryč a Dmytro Sinčenko. Naší povinností je tato jména si pamatovat. Pro novináře je slovo nejsilnější zbraní, ale mnoho hrdinných ukrajinských novinářů kromě slova vzalo do rukou i skutečné zbraně, aby chránili pravdu a demokracii proti ruské lži a tyranii. Ať jejich památka inspiruje naše činy za svobodu”, - uvedl Vasyl Zvaryč.