Velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis a vojenský atašé velvyslanectví Ukrajiny Kosťantyn Brožko uctili památku vítězů v druhé světové válce, mezi nimiž i několika milionů Ukrajinců, pokladením věnců na Olšanských hřbitovech v Praze k památníků zesnulých vojáků 1., 2. a 4. ukrajinských frontů, kteří se účastnili osvobození Československa od nacistů. Zde je pochováno přes 100 příslušníků Rudé armády původem z Ukrajiny.
Velvyslanec taky vzdal Ukrajinci Ivanu Hončarenkovi u jeho hrobu na Olšanském hřbitově a u pamětní desky v centru Prahy. Jméno gardového poručíka 1. tankového praporu 63. tankové brigády 1. ukrajinské fronty se zapsalo do dějin Československa jako velitele tanku T-34-85 č. 24, který se jako první dostal do Prahy v ranních hodinách 9. května 1945 a zahynul v boji s německými vojáky, kteří ještě zůstávali v Praze. Před válkou Ivan Hončarenko žil na severní Ukrajině v Sumské oblasti. Byl povolán do armády v Kyjevě, prošel celou válku a zahynul 9. května v centru Prahy.

Osvobozování Československa se účastnily vojáci 1., 2. a 4. ukrajinských frontů. U pěchotních jednotek a útvarů těchto frontů bylo vojáků původem z Ukrajiny šedesát až osmdesát procent.
8. květen je v Ukrajině Dnem paměti a smíření, kdy si připomínáme konec druhé světové války v Evropě. Pro Ukrajinu byla tato válka dvojitou tragédií: náš lid utrpěl jedny z největších ztrát jak ze strany okupačního režimu nacistického Německa, tak od komunistického totalitního režimu. Až 7! milionů obyvatel sovětské Ukrajiny bylo za války mobilizováno a každý druhý zahynul. Přitom kromě Rudé armády bojovali vojáci pocházející z Ukrajiny v armádách Polska (120 tisíc), USA (80 tisíc), Kanady (45 tisíc), Francie (5 tisíc).

