• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • čeština
Реєстрація шлюбу
Опубліковано 15 листопада 2023 року о 17:43

Документи для укладення  шлюбу:

- жінка та чоловік, які бажають зареєструвати шлюб, подають особисто письмову заяву за встановленою формою (оформлюється письмово у дипломатичній установі);

- заява на підтвердження сімейного стану (тобто, про неперебування у шлюбі, оформлюється письмово у дипломатичній установі);

- якщо раніше перебували в шлюбі, слід обов'язково надати документи про припинення попереднього шлюбу (свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть одного з подружжя, рішення суду України або висновок відділу реєстрації актів цивільного стану про визнання шлюбу недійсним) ;

- дійсні паспортні документи (паспорт громадянина України та паспорт громадянина  України для виїзду за кордон);

- ідентифікаційний номер;

- для чоловіків документ, який підтверджує відношення до військової служби (військовий квиток, приписне свідоцтво тощо) ;

Реєстрація шлюбу відбувається після спливу одного місяця від дня подання заяви особами, які бажають укласти шлюб.

У виняткових випадках, на підставі спільної заяви наречених та документів, які підтверджують наявність поважної причини , консул може скоротити місячний строк.

Оплата 2258 чеських крон карточкою.

Прийом здійснюється за попереднім онлайн-записом (Реєстрація шлюбу): https://go.mfa.gov.ua/


Поряд з цим є можливість укладення цивільного шлюбу  у чеському аналозі органу РАЦС - Matriční úřad.  Громадяни України можуть укласти шлюб на території Чехії у присутності чеської посадової особи. Повну інформацію про процес укладання шлюбу між іноземцями в Чехії ви отримаєте за посиланням.


При цьому,  згідно з укладеним Договором між Україною та Чеською Республікою   про правову допомогу у цивільних справах від 28.05.2001 р. Свідоцтво про шлюб видане чеськими органами визнається в Україні. Єдине, що Вам потрібно буде зробити для його використання в Україні – це зробити завірений переклад на українську мову.

Перед подачею документів на реєстрацію шлюбу слід зареєструватися на прийом до Посольства за онлайн-записом для того щоб зробити довідку про шлюбну спроможність, яка Вам знадобиться для укладення шлюбу.

Щоб оформити документ про здатність укласти шлюб в Чехії (довідку про сімейний стан), необхідно заповнити заяву про шлюбну спроможність, а також принести копію першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Прийом здійснюється за попереднім онлайн-записом: https://go.mfa.gov.ua/
Зареєструватися потрібно на "Нотаріальні дії, Засвідчення вірності підпису".

Якщо до цього часу ви перебували у шлюбі, потрібно надати копію документів, що підтверджують факт припинення попереднього шлюбу (свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду тощо).


 • Консул здійснює реєстрацію шлюбу виключно між громадянами України, які на законних підставах проживають за межами України.
 •  
  Жінка та чоловік, які бажають зареєструвати шлюб, подають особисто письмову заяву за встановленою формою до дипломатичного представництва чи консульської установи України в країні перебування.

 • Якщо жінка і (або) чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про реєстрацію шлюбу до дипломатичного представництва або консульської установи, то таку заяву, справжність підписів на якій має бути нотаріально засвідчена, можуть подати їх представники згідно з довіреністю, посвідченою у встановленому порядку

 • Якщо раніше перебували в шлюбі, слід обов'язково надати документи про припинення попереднього шлюбу (свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть одного з подружжя, рішення суду України або висновок відділу реєстрації актів цивільного стану про визнання шлюбу недійсним)

 • У випадку, коли попередній шлюб було припинено за кордоном, таким документом може бути рішення суду про розірвання шлюбу, якщо за законодавством цієї іноземної держави воно є остаточним, свідоцтво про розірвання шлюбу або про смерть одного з подружжя чи інші документи, що підтверджують припинення попереднього шлюбу, які передбачені законодавством іноземної держави (видані іноземним компетентним органом).

 • Для реєстрації шлюбу слід обов'язково надати чинні паспортні документи

 • Шлюб можна зареєструвати після досягнення 18-річного віку (до 18 років шлюб можна зареєструвати лише за рішенням суду)

 • Для реєстрації шлюбу необхідна взаємна згода наречених (оформлюється письмово в консульській установі)

 • Також подається заява на підтвердження сімейного стану (тобто, про неперебування у шлюбі), засвідчена дипломатичним представництвом чи консульською установою України, нотаріусом, або документ про те, що особа не перебуває в шлюбі, виданий компетентними органами країни проживання, який повинен бути засвідченим для міжнародного вжитку (легалізований або апостильований; без засвідчення апостилем чи легалізації подаються документи таких країн).

Реєстрація шлюбу відбувається після спливу одного місяця від дня подання заяви особами, які бажають укласти шлюб.

У виняткових випадках, на підставі спільної заяви наречених та документів, які підтверджують наявність поважної причини, консул може скоротити місячний строк.

Якщо консул до реєстрації шлюбу отримає письмову інформацію про наявність перешкод до укладення шлюбу, реєстрацію буде відкладено й запропоновано заявникові, який надав таку інформацію, представити в термін не більш як три місяці відповідні докази, які підтверджують наявність цих перешкод.

Також консул сам може здійснити необхідну перевірку, відклавши реєстрацію шлюбу. За наявності передбачених законодавством перешкод для реєстрації шлюбу консул відмовляє в його реєстрації й видає письмове роз'яснення. Якщо відомості про такі перешкоди не дістануть підтвердження, шлюб реєструється на загальних підставах.

Реєстрація шлюбу за довіреністю або через представника не дозволяється. Присутність нареченої та нареченого в момент реєстрації їхнього шлюбу є обов'язковою.

За погодженням з особами, які бажають укласти шлюб, консул призначає день і час реєстрації шлюбу (з додержанням вимог, передбачених статтею 32 Сімейного кодексу України).

Якщо з поважних причин у визначений консулом строк наречені не можуть з'явитися для реєстрації шлюбу, слід подати письмове прохання й перенести реєстрацію на інший день (але не пізніше ніж на один рік з дня подання заяви). 

Якщо особи, які подали заяву, не з'явилися до консульської установи протягом тримісячного строку з дня її подання і не повідомили причину неявки, то заява втрачає чинність.

Реєстрація шлюбу та видача подружжю свідоцтва про шлюб провадиться у приміщенні консульської установи в присутності осіб, які укладають шлюб.

Наречені мають право:

 • обрати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя,
 • або надалі іменуватись дошлюбними прізвищами, 
 • або приєднати до свого прізвища прізвище другого з подружжя.

Складання більше двох прізвищ не допускається, якщо інше не випливає зі звичаю національної меншини, до якої належить наречена і (або) наречений.

Якщо під час реєстрації шлюбу прізвище було змінене, паспортні документи (внутрішній паспорт/ID-картка та закордонний паспорт/-ти) підлягають обміну в місячний строк на шлюбне прізвище.  🚧Зверніть увагу! Якщо у Вас не оформлений дозвіл на постійне проживання за кордоном, то перед обміном закордонного паспорта слід спочатку обміняти внутрішній паспорт/ID-картку!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux