В’їзд на територію Чеської Республіки громадян України здійснюється на підставі відновленого безвізового режиму. Після приїзду Вам потрібно повідомити міграційні органи Чехії про свій приїзд. Ви можете це зробити або в одному з регіональних центрів (див. нижче) під час подальшого оформлення Тимчасового захисту, або в Поліції у справах іноземців у найближчому до вас відділенні (в разі перебування з іншою метою у термін понад 3 дні).
Громадяни України та іноземці з постійним місцем проживання в Україні, що постраждали від російської агресії, можуть після приїзду до Чеської Республіки звернутися в Регіональний центр допомоги українцям, який є в кожному обласному місті, для оформлення Тимчасового захисту. Адреси окремих регіональних центрів ви знайдете за посиланням.
У центрі оформлюють та продовжують вже наявну візу тимчасового захисту в Чехії терміном до 31.03.2025 року, зновприбулим надають безкоштовно медичне страхування (на 150 днів), у разі потреби допомагають з пошуком житла (виключно у регіональному центрі м.Острава) , роботи, школи для дітей, наданням тимчасової матеріальної допомоги тощо. Абсолютно всі послуги, які ви отримуєте в цьому центрі, є безкоштовними. Детальну інформацію про роботу центрів ви знайдете за посиланням.
Реєстрація громадян України у регіональних центрах допомоги здійснюється за будь-яким документом, що посвідчує особу:
Якщо у Вас чи Вашої дитини немає закордонного, внутрішнього паспорту, вам потрібно спершу звернутися до Посольства України в Празі, Консульства України в Брно для оформлення тимчасового сертифікату на посвідчення особи. Детальна інформація за посиланнями: (Прага) / (Брно).
Для оформлення паспортних документів Ви також можете звернутися до відокремленого підрозділу ДП «Документ» (відділення ДМС України) у Празі для оформлення там біометричного закордонного або внутрішнього паспорту (біометрична -картка).
Також, у разі втрати/закінчення терміну дії водійського посвідчення виданого компетентними органами України у відокремленому підрозіділі ДП "Документ" є можливсть подати заяву про видачу нового водійського посвідчення.
Тимчасовий захист для громадян України - це не статус біженця. Ви зможете у будь-який час повернутися назад в Україну. Маючи тимчасовий захист, ви також маєте право легально працювати в Чехії. Детальну інформацію ви отримаєте за посиланням.
Якщо Вам не обов'язково оформлювати Тимчасовий захист Ви можете перебувати на території Чехії до 90 днів на основі безвізового режиму. У цьому разі потрібно придбати комерційне медичне страхування.
Усі громадяни України, які прибувають до Чеської Республіки, зобов'язані упродовж 3 днів після приїзду повідомити про своє місце проживання Поліцію у справах іноземців Чеської Республіки.
Якщо Ви змінили місце свого проживання в Чехії, Ви зобов'язані про це повідомити поліцію у справах іноземців. Щоб повідомити про зміну місця проживання в Чеській Республіці, а також про інші зміни, громадяни України можуть скористатися бланком нижче. Заповнений бланк з додатками потрібно надіслати поштою на адресу одного з відділень OAMP MV або подати його особисто. Ви можете також все оформити в Регіональних центрах допомоги Україні (КАЦПУ), проте лише в робочі дні. Бланк заяви доступний тут.
Детальну інформацію про умови отримання Тимчасового захисту, продовження діючої чеської візи тощо ви знайдете на сайті МВС Чехії: https://www.mvcr.cz/ukrajina.
Якщо у вас немає в Чехії знайомих і потрібно знайти тимчасове житло, ви можете звернутися до регіонального центру м.Острава допомоги українцям з проханням про розміщення. Також ви можете шукати житло самостійно на одному з цих ресурсів. Якщо ви можете платити за оренду квартири, скористайтеся пошуковиком житла sreality.cz або bezrealitky.cz.
Перед від'їздом в Україну, якщо Ви не плануєте далі перебувати в Чехії, потрібно скасувати тимчасовий захист. Для цього необхідно звернутися в відділення MV OAMP.
Тимчасовий захист не припиняється автоматично, коли іноземець покидає територію Чеської Республіки. Якщо вам надано спеціальну довгострокову візу з кодом D / VS / U - спеціальна віза для громадян України, Ви автоматично переводитеся в систему тимчасового захисту. За цією візою можна виїхати за межі території Чеської Республіки, але тільки в межах Шенгену та України, хоча в ній вказується кількість в’їздів «00». Інші поїздки за межі Шенгену будуть дозволені в надзвичайних ситуаціях за умови обґрунтування необхідності поїздки (відрядження, невідкладні медичні процедури, догляд за родичами) та пред’явлення авіаквитка або квитка.
Головний інформаційний портал: UA - Інформація для громадян України в Чехії у зв'язку з російською агресією в Україні - Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz)
ПОСЛУГИ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ
1. Безкоштовна психологічна підтримка:
«Національний інститут душевного здоров’я» пропонує біженцям з України психіатричну та психологічну допомогу. Допомога може бути надана в екстреному режимі та без попереднього запису.
Контакт: (+420) 283088139 або e-mail: [email protected]
2. Безкоштовна медична допомога:
Із дійсною медичною страхівкою, оформленою в Чехії, Ви можете звертатися до муніципальних лікарень для отримання медичної допомоги. Більше інформації про медичне страхування українською можна знайти на сайті VZP: https://pomocukrajine.vzp.cz. Безкоштовне страхування в Чехії надається дорослим громадянам України, які отримали візу тимчасового захисту, лише на перших 150 днів, після цього доведеться платити за страхівку самостійно. Чеська держава продовжуватиме платити за страхування неповнолітніх дітей та людей похилого віку.
Для лікарів загальної практики, які надають безкоштовну допомогу громадянам України у своїх кабінетах, створено веб-сайт https://lekariproukrajinu.cz/uk/, доступний також українською. Лікарі пропонують невідкладне лікування для українців, які ще не мають страхування в Чехії.
Так звані UA пункти було створено у всіх клінічних лікарнях Чеської Республіки. Там надають екстрену медичну допомогу дорослим, дітям та підліткам з України. В разі потреби на місці також надаються послуги перекладача.
Список UA пунктів в Чехії: https://www.mzcr.cz/uapointy
3. Безкоштовна юридична підтримка:
Контакти безкоштовних юристів: https://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=25507
4. Переклади юридичних документів здійснюють у Чехії судові перекладачі. На сайті Палати судових перекладачів ви знайдете перекладача за мовою та регіоном: https://www.kstcr.cz/cz/url-members/params/members[region]//members[type]/both/members[name]//members[languages]/10
5. Працевлаштування:
Якщо ви отримали тимчасовий захист, у вас є вільний доступ до ринку праці. Це означає, що ви можете собі знайти будь-яку роботу, підписати контракт з роботодавцем і починати працювати.
Для початку Ви можете заповнити заяву про пошук роботи на сайті Міністерства соціальних справ Чехії: Заява шукача роботи.
Перелік вільних вакансій від Міністерства соціальної праці: Пошук вільних вакансій у Чехії
6. Мобільний зв’язок
У Чехії працюють три основні оператори: Vodafone, T-Mobile, O2. Детальну інформацію про тарифні умови ви дізнаєтеся зі статті: Мобільний зв'язок у Чехії.
7. Проїзд у громадському транспорті
З 12 червня 2022 року громадський транспорт Праги та Середньочеського краю став платним для біженців із України. Правом безкоштовного проїзду можна користуватися лише упродовж 5 днів після отримання візи тимчасового захисту. Після цього необхідно оформити пільговий проїздний квиток для осіб, яким потрібна матеріальна допомога. Їх можна придбати в місцях продажу проїзних документів Транспортного підприємства головного міста Прага на зупинках метро.
Детальна інформація про оформлення квитка та місця продажу: Де придбати квиток у Празі.
Про проїзд у громадському транспорті інших чеських міст: Громадський транспорт у інших містах.
8. Отримання матеріальної допомоги: Громадяни України, що отримали тимчасовий захист і поки що не змогли працевлаштуватися, можуть звернутися за отриманням спеціальних грошових надбавок для людей у кризовій ситуації. Детальну інформацію ви знайдете на сайті Міністерства праці та соціальної політики за посиланням.
9. Банківський рахунок можна відкрити в більшості чеських банків. Для цього потрібно прийти у відділення з закордонним паспортом чи посвідкою особи, виданою в консульстві України в Чехії.
10. Пошуки безкоштовної школи та садочка: https://shkola.cz/uk.
11. Багато корисної інформації ви також знайдете за посиланням: https://www.stojimezaukrajinou.cz/ua
або в спеціальному випуску журналу Пороги ( .pdf , 4.47 Мб ).
Додаткова інформація: