Правовою основою двостороннього співробітництва в галузі культури є Угода між Міністерством культури України та Міністерством культури Чеської Республіки про співробітництво в галузі культури (від 15.12.2016 р.).
Протягом останніх років в Чеській Республіці були реалізовані десятки проєктів в рамках культурної дипломатії. За сприяння Посольства Україна була представлена на більшості чеських найвідвідуваніших фестивалів, ярмарків та виставок у сферах книговидавництва, туризму, кіноіндустрії.
За організаційної участі Посольства проводяться Тижні українського кіно, конкурси перекладачів з української на чеську мову, конференції україністів, з метою популяризації української літератури надається підтримка на здійснення перекладів творів української літератури на чеську мову; організовуються мистецькі заходи та фотоекспозиції, виступи провідних українських музичних виконавців; реалізовуються соціальні проєкти; відзначаються пам’яті дати в історії України та традиційні українські свята; вживаються заходи з метою збереження та впорядкування українських місць пам’яті на території ЧР.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну чеські митці, режисери та музиканти активізувалися на підтримку України та українців у Чехії. Після 24 лютого 2022 року відбулися десятки благодійних концертів, кінопоказів, аукціонів з творами мистецтва, виручені кошти з яких було спрямовано на гуманітарні проєкти чи на підтримку Збройних Сил України.
Окремі чеські новинні сайти почали випускати спеціальні україномовні програми для українців у Чехії, зокрема, Чеське телебачення забезпечує синхронний переклад головного вечірнього випуску новин. У Празі на базі чеського FM-радіо розпочало трансляцію україномовне "Радіо Україна" radioukrajina.cz. Новинний портал Seznam Zprávy відкрив нову рубрику новин українською мовою. Читати новини українською ви можете за посиланням: Новини українською. Редакція газети BLESK запустила україномовну редакцію: https://proukrainu.blesk.cz/
Основними напрямами двостороннього співробітництво в галузі освіти є розвиток співпраці між вищими навчальними закладами двох країн та здійснення обмінів освітянами з метою вивчення та обміну досвідом.
Зокрема, спільні науково-дослідні проекти реалізовують: Київський національний університет імені Т.Шевченка та Технологічний університет м. Брно; Херсонський державний університет та Інститут ботаніки Академії наук ЧР; Київський національний університет імені Т.Шевченка та Інститут органічної хімії та біохімії ЧР; Інститут фізики напівпровідників імені В.Є.Лашкарьова НАН України та Інститут фізики Карлового університету; Фізико-технічний інститут низьких температур імені Б.І.Вєркіна НАН України та Інститут фізики матеріалів Академії наук ЧР; Київський національний університет технологій та дизайну та Технічний університет м. Ліберець; Львівський національний університет імені Івана Франка та Карлів університет; Національний університет біоресурсів і природокористування України та Університет імені Томаші Баті м. Злін; Інститут проблем матеріалознавства імені І.М.Францевича НАН України та Технологічний університет м. Брно; Інститут хімії поверхні імені О.О.Чуйка НАН України та Технічний університет м. Острава,Національний педагогічний університет імені М.Драгоманова та університет Палацького в м. Оломоуц.
У 2022 році було підписано Угоду про співробітництво в галузі освіти та науки між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти, молоді та спорту Чеської Республіки. Чотири провідні університети України увійшли до кластеру східного партнерства за ініціативи Карлового університету у Празі.
В рамках Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та Чеською агенцією розвитку протягом останніх років чеськими фахівцями було здійснено низку візитів в Україну з метою проведення тренінгів та надання експертної допомоги зі створення програм та вироблення критеріїв оцінювання якості загальної середньої освіти. Українські освітяни перебували в Чехії з метою вивчення чеського досвіду управління навчальними закладами, організації інклюзивної та позашкільної освіти, розвитку системи оцінювання якості освіти.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну вищі навчальні заклади Чеської Республіки анонсували програми підтримки для українських студентів, викладачів та абітурієнтів, а також встановили особливі правила вступу до ВНЗ Чехії для українських студентів, спростивши порядок нострифікації документів про освіту. Крім цього, Уряд Чехії заборонив начатися на технічних спеціальностях ВНЗ Чехії студентам з Росії та Білорусі, оскільки існує загроза, що в майбутньому ці фахівці продовжать роботи в ВПК ворожих держав.
Сайт для українських студентів і абітурієнтів про навчання в Чехії: https://www.msmt.cz.
З метою забезпечення згуртованості молоді та української громади в Чеській Республіці Посольством на постійній основі здійснюється робота з метою активного залучення української молоді в країні перебування до освітніх та культурно-просвітницьких заходів, що проводяться Посольством у співпраці з українською діаспорою. Ведеться активна співпраця з українськими освітніми закладами в Чеській Республіці, зокрема із суботніми українськими школами «Ерудит», «Українська школа в Празі», «Ниточка родоводу», українськими культурно освітніми центрами «Крок» та «Українська ініціатива Південної Моравії», центром дозвілля «Джерело». В Чехії створено нові активні громадські молодіжні організації, такі як «Голос України», «Світло», які активно долучаються до реалізації різноманітних заходів публічної дипломатії, патріотичних та волонтерських проєктів, які організовуються дипустановою. На базі громадської організації української діаспори «Українська Європейська перспектива» функціонують безкоштовні гуртки для української молоді.
Протягом 2022 року Посольство надавало сприяння також молодим українським спортсменам, які тимчасово перебувають на території Чехії, з метою забезпечення для них можливості продовження тренувань і підготовки до змагань, зокрема для представників національної молодіжної збірної з хокею та водного поло.