• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • čeština
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Чехією
Опубліковано 15 червня 2023 року о 16:15

Правовою основою двостороннього співробітництва в галузі культури є Угода між Міністерством культури України та Міністерством культури Чеської Республіки про співробітництво в галузі культури (від 15.12.2016 р.).

Протягом останніх років в Чеській Республіці  були реалізовані десятки проєктів в рамках культурної дипломатії. За сприяння Посольства Україна була представлена на більшості чеських найвідвідуваніших фестивалів, ярмарків та виставок у сферах книговидавництва, туризму, кіноіндустрії.

За організаційної участі Посольства проводяться Тижні українського кіно, конкурси перекладачів з української на чеську мову, конференції україністів, з метою популяризації української літератури надається підтримка на здійснення перекладів творів української літератури на чеську мову; організовуються мистецькі заходи та фотоекспозиції, виступи провідних українських музичних виконавців; реалізовуються соціальні проєкти; відзначаються пам’яті дати в історії України та традиційні українські свята; вживаються заходи з метою збереження та впорядкування українських місць пам’яті на території ЧР.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну чеські митці, режисери та музиканти активізувалися на підтримку України та українців у Чехії. Після 24 лютого 2022 року відбулися десятки благодійних концертів, кінопоказів, аукціонів з творами мистецтва, виручені кошти з яких було спрямовано на гуманітарні проєкти чи на підтримку Збройних Сил України.

Окремі чеські новинні сайти почали випускати спеціальні україномовні програми для українців у Чехії, зокрема, Чеське телебачення забезпечує синхронний переклад головного вечірнього випуску новин. У Празі на базі чеського FM-радіо розпочало трансляцію україномовне "Радіо Україна" radioukrajina.cz. Новинний портал Seznam Zprávy відкрив нову рубрику новин українською мовою. Читати новини українською ви можете за посиланням: Новини українською.  Редакція газети BLESK запустила україномовну редакцію: https://proukrainu.blesk.cz/

Основними напрямами двостороннього співробітництво в галузі освіти є розвиток співпраці між вищими навчальними закладами двох країн та здійснення обмінів освітянами з метою вивчення та обміну досвідом.

Зокрема, спільні науково-дослідні проекти реалізовують: Київський національний університет імені Т.Шевченка та Технологічний університет м. Брно; Херсонський державний університет та Інститут ботаніки Академії наук ЧР; Київський національний університет імені Т.Шевченка та Інститут органічної хімії та біохімії ЧР; Інститут фізики напівпровідників імені В.Є.Лашкарьова НАН України та Інститут фізики Карлового університету; Фізико-технічний інститут низьких температур імені Б.І.Вєркіна НАН України та Інститут фізики матеріалів Академії наук ЧР; Київський національний університет технологій та дизайну та Технічний університет м. Ліберець; Львівський національний університет імені Івана Франка та Карлів університет; Національний університет біоресурсів і природокористування України та Університет імені Томаші Баті м. Злін; Інститут проблем матеріалознавства імені І.М.Францевича НАН України та Технологічний університет м. Брно; Інститут хімії поверхні імені О.О.Чуйка НАН України та Технічний університет м. Острава,Національний педагогічний університет імені М.Драгоманова та університет Палацького в м. Оломоуц.

У 2022 році було підписано Угоду про співробітництво в галузі освіти та науки між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти, молоді та спорту Чеської Республіки. Чотири провідні університети України увійшли до кластеру східного партнерства за ініціативи Карлового університету у Празі.

В рамках Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та Чеською агенцією розвитку протягом останніх років чеськими фахівцями було здійснено низку візитів в Україну з метою  проведення тренінгів та надання експертної допомоги зі створення програм та вироблення критеріїв оцінювання якості загальної середньої освіти. Українські освітяни перебували в Чехії з метою вивчення чеського досвіду управління навчальними закладами, організації інклюзивної та позашкільної освіти, розвитку системи оцінювання якості освіти.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну вищі навчальні заклади Чеської Республіки анонсували програми підтримки для українських студентів, викладачів та абітурієнтів, а також встановили особливі правила вступу до ВНЗ Чехії для українських студентів, спростивши порядок нострифікації документів про освіту. Крім цього, Уряд Чехії заборонив начатися на технічних спеціальностях ВНЗ Чехії студентам з Росії та Білорусі, оскільки існує загроза, що в майбутньому ці фахівці продовжать роботи в ВПК ворожих держав.

Сайт для українських студентів і абітурієнтів про навчання в Чехії: https://www.msmt.cz.

З метою забезпечення згуртованості молоді та української громади в Чеській Республіці Посольством на постійній основі здійснюється робота з метою активного залучення української молоді в країні перебування до освітніх та культурно-просвітницьких заходів, що проводяться Посольством у співпраці з українською діаспорою. Ведеться активна співпраця з українськими освітніми закладами в Чеській Республіці, зокрема із суботніми українськими школами «Ерудит», «Українська школа в Празі», «Ниточка родоводу», українськими культурно освітніми центрами «Крок» та «Українська ініціатива Південної Моравії», центром дозвілля «Джерело». В Чехії  створюються нові громадські молодіжні організації, які активно долучаються до реалізації різноманітних заходів публічної дипломатії, патріотичних та волонтерських проєктів, які організовуються дипустановою.

1. Живий ланцюг до Дня соборності України (22 січня, м. Прага)

2. Акція солідарності з Україною «Молитва за Україну» (12 лютого, м.Прага)

3. Акції солідарності з Україною біля приміщення Чеського олімпійського комітету щодо недопущення російських та білоруських спортсменів до участі в Олімпійських іграх 2024 року (14 лютого, м. Прага)

4. Відкриття фотовиставки «Bojuji i za nás» (17 лютого, м. Хеб)

5. Акція вшанування пам’яті Героїв Небесної сотні (20 лютого, м.Прага)

6. Відкриття виставки дитячих малюнків «Мамо, я не хочу війни» спільно з Польським інститутом в Празі (20 лютого, м. Прага)

7. Концерт на підтримку України за участі Київського та Празького симфонічних оркестрів «War Requiem» (21 лютого, м. Прага)

8. Відкриття українського муралу художника Дмитра Прошкіна на стінах будови Палати депутатів Парламенту Чеської Республіки (24 лютого, м. Прага)

9. Акція солідарності з Україною « Перемога України - це перемога всього світу» (24 лютого, м. Прага)

10. Акція солідарності з Україною «Чітко бачимо, що потрібно зробити» (25 лютого, м. Прага)

11. Церемонія вшанування пам’яті Тараса Шевченка з нагоди 209-ї річниці від дня його народження (9 березня, м. Прага)

12. Мітинг на підтримку України (11 березня, м. Прага)

13. Проведення заходу «Дні поезії» з нагоди 209-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка (11 березня, м. Карлові Вари)

14. Представлення «Українського національного стенду» на міжнародній виставці «Prager Karlsborse» (16 березня, м. Прага)

15. Демонстрація-реквієм в пам’ять про жертв терористичної атаки росіянами в Маріуполі (18 березня, м. Прага)

16. Показ документальної стрічки «Щедрик проти руського міра» (29 березня, м. Прага)

17. Відкриття художньої виставки «Українське відродження» (5 квітня, м. Прага)

18. Мітинг на підтримку України (16 квітня, м. Прага)

19. Вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій війні (8 травня, м. Прага)

20. Презентація проєкту віртуальної реальності «Fresh memories» в рамках участі України у фестивалі «Дні Європи» ( 5травня, м. Прага)

22. Презентація українського стенду на книжковому ярмарку та фестивалі «Світ книги» ( 11-14 травня, м. Прага)

21. Мітинг на підтримку України (7 травня, м. Прага)

22. Марш-протест «Поверніть українських дітей додому» (16 травня, м. Прага)

23. Вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу (18 травня, м. Прага)

24. Парад вишиванок (21 травня, м. Прага)

25. Відкриття фотовиставки «Студенти у боротьбі за свободу» (23 травня, м. Прага)

26. Мітинг «Херсонщина під водою внаслідок російського теракту» (10 червня, м. Прага)

27. Конференція «Медіа та Україна» з нагоди 100-річчя Чеського радіо (22 червня, м. Прага)

22 січня - Живий ланцюг до Дня соборності України у м. Прага.

16 лютого - День єдності у м. Прага.

3 березня - Акції солідарності з Україною у м. Прага.

27 березня - Трансляція телемарафону «Save Ukraine» на Староміській площі у м. Прага.

3 квітня - «Концерт для України» на Летенській площі у м.Прага. На заході на одній сцені спільно виступали чеські та українські виконавці, а також діти, що нещодавно приїхали до Чехії через війну.

22 квітня - Відкриття вулиці Героїв України та мосту імені Віталія Скакуна в Празі.

15 травня - Акція солідарності з дружинами захисників «Азовсталі» у м. Прага.

22 травня - Парад у вишиванках «Дякуємо, Чехіє» у м.Прага.

29 травня - Флешмоб «Шевченко в загрозі» (обкладення мішками з піском пам’ятника Т.Шевченка в Празі.

5 червня - Відкриття фотовиставки «100 днів війни» на Староміській площі в Празі.

14 червня - Акція вдячності українок для мерії Праги-висаджування калина в парку Ладронка у м. Прага.

4 липня - Відкриття дошки місії УНР у Празі.

21 серпня - Символічний «хрестовий похід» за фірмами-спонсорами російського тероризму і презентація додатку для ідентифікації фірм, які не залишили ринок рф у м. Прага.

24 серпня - Концерт до Дня незалежності України у м. Прага.

4 вересня - Похід вдячності Чехії від українських матерів у м. Прага.

15 вересня - Благодійний показ фільму «Мати апостолів» реж. Заза Буадзе у м. Прага.

30 жовтня -  Багатотисячна акції в підтримку України «Чехія проти страху» у м. Прага.

5 листопада - Церемонія вшанування пам’яті дисидента Василя Макуха у м. Прага.

29 січня – проведення онлайн-квізу до річниці проведення Битви під Крутами. Перевірити свої знання можна за посиланням.  

Лютий – презентація проекту «Крим VR». Переглянути відеосюжети з відомими кримчанами можна за посиланням.

20 лютого  Посол України в Чехії Євген Перебийніс з дружиною Ольгою вшанували пам’ять героїв Небесної сотні покладанням квітів до пам’ятного знаку загиблим під час Революції Гідності на Ольшанському цвинтарі в Празі. На вуличних стендах  Посольства було розміщено виставку українського фотографа Олексія Фурмана «Євромайдан».

25 лютого у рамках відзначення 150-ої річниці з Дня народження Лесі Українки на вуличних стендах Посольства відкрито чеськомовну інформаційну виставку «Лесі Українці – 150». Виставка тривала до початку травня. Оглянути експозицію можна також за посиланням.

9 березня Посол України в Чехії Євген Перебийніс поклав квіти до пам'ятника Тарасу Шевченку та пам'ятної дошки першому нецензурованому виданню «Кобзаря» у Празі, вшанувавши пам'ять видатного поета та художника у рамках відзначення 207-ої річниці з дня його народження.

10 березня в Бібліотеці Вацлава Гавела в Празі пройшла дискусія до 7-ої річниці окупації АР Крим «7 років окупації. Що далі?». Участь у розмові взяли депутатка Європейського парламенту Маркета Грегорова, старший аналітик think-tank «Європейські цінності» Давід Стулік, історик й аналітик «Асоціації з міжнародних питань» Міхал Лебдушка та україністка Ленка Віхова. Запис доступний за посиланням. 

19 березня відбулася онлайн презентація чеського видання книги Володимира В’ятровича «Історія з грифом «Таємно» у перекладі Ріти Кіндлерової. Організатори події – видавництво «Академія» та Інститут східноєвропейських студій Карлового університету.

30 березня – українська дипломатка Ріта Кіндлерова посіла друге місце в конкурсі перекладачів з української мови Translate Ukraine.

квітня – вихід чеськомовного журналу про туризм в Україні «Український журнал».

10 квітня дипломати Посольства України в Чехії на чолі з Послом Євгеном Перебийносом взяли участь у проєкті «Greening of the Planet»,  висадивши у м. Прага саджанці калини на території Посольства та біля пам’ятника Тарасу Шевченку в районі Прага 5, а також дуба у сквері біля будівлі Посольства.

27 квітня відбулася урочиста церемонія вручення Ордена Ярослава Мудрого відомому чеському політику, колишньому Міністру закордонних справ Чехії та кандидату в Президенти Чеської Республіки Карелу Шварценберга, за вагомий особистий внесок у зміцнення міжнародного авторитету України і розвиток міждержавного співробітництва.

6 травня на фасаді будинку №38 по вул. Лужицькій у Празі було встановлено меморіальну таблицю «Остання адреса» українському бібліографу, публіцисту та видавцеві, колишньому співробітнику празької Слов’янської бібліотеки Петру Зленку, якого у 1945 році було заарештовано радянським НКВС. Петро Зленко помер у 1954 році в одному з таборів радянського ГУЛАГу. Місце його поховання не відоме. Захід ініціювала ГО «Остання адреса» в Чехії.

8 травня з ініціативи Посольства України в Чехії на Ольшанському цвинтарі в Празі відбулася церемонія покладання квітів до пам’ятника солдатам 1-го, 2-го та 4-го українських фронтів Червоної Армії, які загинули в боях за визволення Чехословаччини від нацистів. У церемонії взяли участь: командувач Почесної варти Празького граду полковник Ярослав Акерман, голова комітету в закордонних справах Сенату Парламенту Чехії Павел Фішер, депутати чеського парламенту Павел Жачек та Ян Ліпавський, заступник командувача Повітряних сил Чехії генерал Петр Ланчі.

16 травня в День пам’яті жертв політичних репресій в Україні Посол України в Чехії Євген Перебийніс вшанував пам'ять українських діячів, які у травні 1945 року були заарештовані в Празі радянською військовою контрозвідкою СМЕРШ та вивезені з території Чехословаччини до Радянського Союзу.

18 травня на вшанування пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу Посол України в Чеській Республіці Євген Перебийніс спільно з представниками кримськотатарської громади Праги поклав квіти до Меморіалу жертвам комуністичного режиму.

26 травня у Києві відбулося друге засідання Українсько-чеського форуму представників громадських організацій обох країн.

7 – 28 червня – виставка просто неба чеського історика Давіда Свободи «Україна. Довга дорога до незалежності» у Празі на площі Їржі з Подєбрад.

26 червня – відкриття виставки «Украдене кримське дитинство», присвячене політичним в’язням в окупованому Росією Криму, на вуличних стендах посольства.

29 червня в Празі в кінотеатрі Kino pilotů відбувся показ документального фільму «1944» про сталінську депортацію кримських татар з Криму в 1944 році. Захід пройшов у співпраці з ГО «Людина в біді».

14 – 30 серпня – виставка просто неба в центрі Праги до Дня незалежності «Україна – 30 років свободи»

20 серпня – урочиста церемонія відкриття на Центральному кладовищі м. Брно відреставрованого Меморіалу українським воїнам, які в часи Першої світової та польсько-української війни боролися за свободу і незалежність України.

23 серпня – 9 вересня – проведення на площі Миру в Празі виставки фотографій українських зірок в історичних національних костюмах в рамках проекту «Щирі», реалізованого ТЦ «Домосфера» у співпраці з Музеєм Івана Гончара в Києві та комунікаційною агенцією Gres Todorchuk.

7 вересня – 30 жовтня – проведення у приміщенні Національної бібліотеки Чеської Республіки «Клементинум» документальної виставки, присвяченої 100-річчю діяльності в Празі Українського вільного університету.

01 – 30 вересня – виставка «Бабин Яр: пам’ять на тлі історії ХХ століття» у Музеї історії євреїв у Празі до 75-ої річниці розстрілів у Бабиному Яру.

13 вересня  відбулася онлайн-лекція української історикині, співробітниці Інституту історії Академії наук України Тетяни Пастушенко на тему «Бабин Яр: історія і пам’ять» у Музеї історії євреїв у Празі.

16 вересня – 30 вересня – панельна виставка просто неба «Формування медіа. Харківська школа фотографії» у Брно в рамках програми «Брно в Харкові, Харків у Брно». Організатор – мерія міста Брно.

22 вересня – участь українського письменника Тараса Прохаська та перекладу його повісті «Непрості» на фестивалі «Ніч літератури» у Празі. У співпраці з Українським інститутом.

24 вересня – презентація чеського перекладу книги «Ботакє» Тараса Прохаська у Празі на книжковому фестивалі «Світ книги». У співпраці з Українським інститутом.

30 вересня пройшов симфонічний концерт-реквієм пам’яті жертв Бабиного Яру в празькому концертному залі ім. Богуслава Мартіну. Диригент – В.Дласк. Оркестр – «Неокласік оркестр».

7 жовтня відбулася презентація книги «Сталеве яблуко» чеського історика Давида Свободи про формування українського націоналізму в 1920 – 1939 рр.  

10 жовтня  у Слов’янській бібліотеці відбувся літературно-музичний вечір, присвячений 150-річчю від дня народження Лесі Українки. Організаторки: Ольга Мандова, Ріта Кіндлерова.  

18 жовтня в приміщенні Академії наук Чеської Республіки відбувся чесько-український колоквіум «Археологи Вікентій Хвойка і Іван Борковський: чесько-українська історія».

21 жовтня в Національній бібліотеці в Празі відбувся літературний вечір-спомин пам’яті Романа Лубківського (1941–2015), підготовлений журналісткою «Радіо Свобода» Оксаною Пеленською.

27 жовтня пройшла зустріч з українським письменником Анатолієм Дністровим та презентація його чеського роману «Б-52» (пер. Петр Каліна) у рамках його промо-туру Чехією (Брно – Оломоуц – Прага). Організатор: видавництво Větrné mlýny.

3 листопада – запуск україномовного аудіогіда по Празькому Граду. Доступний для скачування для iOS та Android

4 – 30 листопада - відкриття в парку на Градчанській площі м. Прага вуличної виставки «Старі культури нової батьківщини», присвяченої двом визначним археологам, життя яких було тісно пов’язано з Чехією та Україною, – українцеві Івану Борковському та чехові Вікентію Хвойці.

5 листопада на пішохідному мості в Празі пройшла церемонія вшанування пам’яті Василя Макуха.

20-22 листопада в кінотеатрі «Атлас» у Празі та «Кіно Арт» у Брно проходить фестиваль «Тиждень українського кіно в Празі».

22 січня - з нагоди Дня Соборності Посольство України в Празі спільно з учнями Української суботньої школи «Ерудит» та за допомоги Safie Ablyaeva i Ruslan Aliev підготували відеопривітання для всіх українців.

29 січня – у День пам'яті Героїв Крут в Празі за чисельної участі української громади відбувся показ історичної драми Олексія Шапарєва «Крути 1918».

4 лютого -  в Празі за участі міністрів закордонних справ України та Чехії відбулося перше інавгураційне засідання Українсько-чеського громадського форуму.

18 лютого в Бібліотеці Вацлава Гавела в Празі відбулася презентація чеського видання роману «Місто» Валер’яна Підмогильного.

20 лютого - в День Героїв Небесної Сотні український історик Олександр Зінченко прочитав лекцію в Бібліотеці Вацлава Гавела про українське суспільство до Революції гідності та про зміни українців після Майдану.

8 травня - Посол України в Чехії Євген Перебийніс вшанував пам’ять переможців у Другій світовій війні, поклавши вінки на Ольшанському кладовищі у Празі до меморіалу загиблих воїнів 1-го, 2-го та 4-го українських фронтів, які брали участь у звільненні Чехословаччини від нацистів. Окремо Посол віддав шану українцеві Івану Гончаренку біля його могили на Ольшанському кладовищі та меморіальної дошки в центрі Праги.

15 травня - Посол України в Чехії Євген Перебийніс привітав матерів українських воїнів з Днем Матері.

17 травня - до Дня пам’яті жертв політичних репресій в Україні, Посол України в Чехії Євген Перебийніс вшанував пам'ять Августина Волошина, Миколи Долиная, Степана Клочурака, Юрія Перевузника, Максима Славінського, Миколи Галагана - українських діячів, які в 1945 році стали жертвами радянського репресивного режиму.

18 травня - покладанням квітів до Меморіалу жертвам комуністичного режиму в Празі Посол України в Чехії Євген Перебийніс вшанував пам'ять жертв депортації кримськотатарського народу, а також долучився до флешмобу «Тиждень солідарності з киримли» на підтримку кримських татар.

19 травня – оголошено IV Конкурс перекладачів з української на чеську мову.

21 травня - традиційне відзначення Дня вишиванки біля пам'ятника Тарасу Шевченку.

7 серпня - відкриття виставки фотографій традиційних історичних народних костюмів кінця ХІХ – початку ХХ століття «Щирі» на площі Свободи в районі Прага 6 – Бубенеч

23 серпня - на території Посольства України відбулася урочиста церемонія підняття Державного Прапора України на щоглі установи. Після церемонії для присутніх гостей з числа української громади та чеських друзів відбулося відкриття виставки фотографій чеського журналіста Євгена Кукли "Євромайдан" про події Революції Гідності та концерт патріотичної пісні чеського співака Олега Люкляна на честь відзначення Дня Державного Прапора та Дня незалежності України.

29 серпня - вшановано пам’ять захисників України, які загинули в боротьбі за її незалежність, суверенітет і територіальну цілісність.

3 жовтня - під патронатом посла України в Чехії Євгена Перебийноса в Народознавчому музеї міста Оломоуц  відбулося відкриття виставки про українські перлини ЮНЕСКО.

14 жовтня – в День захисника України, відповідно до започаткованої у 2018 році традиції, відбулося відвідання українських військових поховань у містах Прага, Брно, Ліберець, Яблонне в Под’єштєді, Градець Кралове, Пардубіце, Йозефов та вшанування пам’яті борців за свободу і незалежність України.

15 січня – в Празі відбулася лекція українського історика до Володимира Бірчака до 100-річчя Акту Злуки «Україна 2:0: рефлексії до 100-річчя української державності».

16 січня –у Празі пройшла зустріч з українською письменницею Ольгою Деркачовою.

20 січня – проведення на Карловому мості Праги акції «Живий ланцюг Соборності» з нагоди 100-річчя проголошення Акту злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки.

22 січня - в День Соборності України Посол України в Чехії Євген Перебийніс вшанував пам'ять члена Директорії УНР професора Федора Швеця, який 22 січня 1919 року після промови голови Директорії УНР Володимира Винниченка виголосив текст Універсалу Соборності. На світлині нижче - Федір Швець зачитує Акт Злуки.

29 січня – показ у м. Прага фільму Сергія Лозниці «Донбас».

20 лютого - дипломати Посольства вшанували пам'ять загиблих учасників Революції Гідності покладанням квітів до пам'ятного знаку Героям Небесної Сотні на Ольшанському цвинтарі в Празі. На вуличних стендах Посольства було розміщено фотографії подій кривавого лютого 2014 (фотограф — Олексій Фурман) та Пантеон Героїв Небесної Сотні, до якого всі небайдужі приносили квіти та лампадки.

21 – 22 лютого - презентація до 5-ої річниці Революції Гідності проекту віртуальної реальності Aftermath VR: Euromaidan за участі авторів проекту О. Фурмана, С.Полежаки, К. Жилінського. Присутні мали змогу на 20 хвилин переміститися на вулицю Інститутську Києва та дізнатися про події 20 лютого 2014 року. У рамках заходу додатково було відкрито дві виставки фотографій «Євромайдан» О.Фурмана: у холі Карлового університету та на вуличних стендах біля ПУ в Чехії.

24 лютого – на Староміській площі Праги проведено акцію до Дня кримськотатарського спротиву російській окупації;  на Ольшанському кладовищі, де було встановлено символічний пам'ятний знак Героям Небесної Сотні, відбулася поминальна панахида за загиблими євромайданівцями, присутні запалили лампадки, поклали квіти до пам’ятного знаку.

5 березня – презентація у м. Прага проекту та однойменної книги про видатних українців Чехії «Поміж вами: українці, якими ви їх не знаєте».

9 - 14 березня – пройшли заходи з відзначення Дня народження Т.Г.Шевченка – покладання квітів до пам’ятної дошки в Празі на будинку, в якому у 1876 році було видано перший нецензурований «Кобзар» та пам’ятника Т.Шевченку, біля якого відбулося читання віршів та проведено конкурс для дітей на краще розмальовування портретів Шевченка; Українська суботня школа «Ерудит» м. Прага провела для учнів школи та усіх бажаючих квест Прагою під назвою «Ми пам'ятаємо тебе, Кобзарю»;
пізнавальну подорож Прагою було проведено також для учнів Українського культурно-освітнього центру «Крок»; Товариство українців у Чехії "Берегиня" та дитячий колектив «Світоч» провели вечір пам'яті Тараса Шевченка; усі бажаючі мали можливість взяти участь у Міжнародному флешмобі #GlobalShevchenko; на запрошення громадської організації Українська Європейська Перспектива відомий український шевченкознавець Руслан Теліпський прочитав лекцію на тему «Монументальної Шевченкіани», у приміщенні Посольства відбулося також відкриття однойменної фотовиставки.

9 березня – на Староміській площі Праги відбулася акція «Об‘єднані прапором», започаткована Українцями Ірландії в 2017 році, до якої приєднались більш як 20 країн світу, а також громади Кримськотатарського населення з різних куточків світу. Мета акції - показати солідарність та об‘єднання українців незалежно від місця проживання та національного походження.

15 березня – з нагоди 80-річчя проголошення незалежності Карпатської України відбулося покладання квітів на могили діячів Карпатської України - Президента Августина Волошина, міністра господарства та оборони Степана Клочурака, міністра внутрішніх справ Юрія Перевузника та міністра охорони здоров'я та соціальної опіки Миколи Долиная.

2 квітня – у приміщення Посольства відбулася лекція чеського історика Петра Блажека, який представив долі українських живих смолоскипів — активістів, які в знак протесту проти комуністичного режиму вирішили вчинити акти самоспалення:  чотирьох українців — Миколи Дідика, Василя Макуха, Миколи Береславського й Олекси Гірника та одного кримського татарина — Муси Мамута.

17 квітня – у приміщенні Посольства відбулася лекція чеського фотографа Мартін Вагнер з фотоасоціації 400 ASA, організована у  співпраці з чеськими волонтерами проекту «Ukraїner» на тему: «Українське Полісся: місця, люди, історії».

8 травня – з нагоди 74-ї річниці Перемоги у Другій світовій війні на Ольшанському кладовищі Праги відбулася урочиста церемонія вшанування пам’яті воїнів 1-го Українського фронту. 

  • 9 – 12 травня – представлення українського стенду на 25-му Міжнародному книжковому ярмарку «Світ книги» та участь у ярмарку та у літературному фестивалі «Ніч літератури» української письменниці О.Забужко, С.Жадана, книжкових ілюстраторок А.Сарвіри та К.Садовщук, а також літературознавиці Я.Цимбал.
  • 11 травня - з нагоди сторіччя колядки «Щедрик», перша світова прем’єра якої відбулася в Празі 11 травня 1919 р., в празькому палаці «Жофін» відбувся концерт Української Республіканської Капели «Now Кредо», на якому прозвучав репертуар, з яким сто років тому виступила в Празі Українська Республіканська Капела під керівництвом видатного диригента Олександра Кошиця, зокрема, народні українські пісні та колядки, у т.ч. «Щедрик».
  • 13 – 30 травня - представлення у Парламенті Чеської Республіки фотовиставки «Невідома війна в центрі Європи» фронтового фотокореспондента О. Клименка.
  • 16 травня – відбулися заходи із вшанування пам’яті Івана Горбачевського з нагоди 165-річчя від дня його народження, зокрема, покладання квітів на його могилу та науковий семінар на тему «Професор Іван Горбачевський - засновник чеської медичної хімії», організований Перши медичним факультетом Карлового університету, де довгі роки працював видатний українець, науковець І.Горбачевський, в якому взяли участь Посол України в Чехії Є.Перебийніс, проректор Тернопільського державного медичного університету імені Івана Горбачевського С.Запорожан, ректор Карлового університету Т.Зіма, декан Першого медичного факультету Карлового університету А.Шедо та професор Станіслав Штіпек.
  • 16 - 19 травня – відзначення Всесвітнього дня вишиванки – проведення акції «Вишиванкове селфі» біля пам’ятника Т.Шевченку, ходи у вишиванках центром Праги;
  • 18 травня - вшановано пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу 1944 року - біля Меморіалу жертвам комуністичного режиму в Празі проведено акцію солідарності з кримськими татарами.
  • 19 травня - в День пам'яті жертв політичних репресій співробітники Посольства України в Чехії вшанували пам'ять українських діячів, які у 1945 році стали жертвами радянського репресивного режиму.

27 травня - українські історики з Центру визвольного руху України В.Бірчак та А.Олійник взяли участь у міжнародній конференції «Гібридні загрози з погляду Чеської Республіки та України», що проходила в приміщенні Палати депутатів Парламенту Чеської Республіки за участі провідних чеських та українських фахівців в галузях історії, соціології та боротьби з дезінформацією.

30 травня - в галереї «Скляного палацу» Праги 6 за підтримки міської ради Праги 6 та під патронатом Посла Чехії в Україні Євгена Перебийноса відбулося відкриття виставки «Сучасний український екслібрис», на якій було представлено роботи 35 художників зі всієї України.

2 червня – Посол Є.Перебийніс привітав вчителів та учнів суботньої української школи «Ерудит» м. Прага із завершенням навчального року та вручив випускникам - українські Свідоцтва про базову загальну середню освіту, а батькам - подяки від керівництва школи за підтримку української освіти в Чехії.

  • 4 червня – проведення у приміщенні Сенату Парламенту  Чеської Республіки під патронатом заступниці голови Сенату Мілуше Горської наукова конференція «Сталінський Голодомор в Україні 1932-1933: приховувана війна на знищення Українського народу».

4 червня-16 червня – демонстрація у приміщенні Сенату Парламенту ЧР виставки «Україна 1932-1933: геноцид голодом».

6 червня - у м. Плзень було відкрито велику благодійну фотовиставку українського соціального мультимедійного проекту «Переможці», ініційованого ТСН та журналом VIVA, приурочену до відзначення 30-ї річниці переломної для Чехії Оксамитової революції. Відкриття виставки відбулося в присутності гейтмана Плзеньского краю Йозефа Бернарда та Посла України в Чехії Євгена Перебийноса.

26 червня - з нагоди відзначення Дня кримськотатарського прапору біля Посольства України в ЧР відбулася урочиста церемонія підняття Національного прапору кримськотатарського народу.

27 червня - до Дня Конституції України Посольство організувало бесіду з Українським істориком, науковим співробітником Інституту східноєвропейських студій Карлового університету Радомиром Мокриком про внесок українських дисидентів у розвиток правової держави та початок державотворення незалежної України..

  • 27 липня – 3 серпня - представлення діяльності української кіностудії ВУФКУ (1922 -1930 рр.) та трьох фільмів її виробництва: «Людина з кіноапаратом», «Навесні», «Ордер на арешт» з живим музичним супроводом від українських виконавців – гурту «Вагоновожаті» та композитора О.Кохановського на Міжнародному кінофестивалі німих фільмів в Угерському Градішті. У рамках фестивалю співробітник Національного центру О.Довженка С.Мензелевський прочитав лекцію «Культурна революція та український кіноавангард 1920-1930 років» для чеських кінознавців.
  • 15 серпня – 15 вересня – проведення у галереї «Щиголь» у Празі виставки відомого українського художника, кераміста, дизайнера й графіка Олександра Міловзорова «101 композиція» за участі автора.
  • 15 серпня - Посол України в Чехії Євген Перебийніс разом з мером міста Мнєлнік Цтірадом Мікешом відкрили пам’ятну таблицю на відреставрованій могилі української письменниці Наталени Королеви та її чоловіка Василя Короліва-Старого.
  • 17 серпня – в Празі пройшла творча зустріч з українським письменником, журналістом та добровольцем Русланом Горовим.
  • 23 серпня  - відзначення Дня Державного Прапора України, показ документального фільму «Балух» про судовий процес окупаційної влади Криму над українським фермером було символічно проведено в приміщенні Посольства до Дня Державного Прапора.  В рамках відзначення Дня Державного Прапора України та Дня незалежності України у приміщенні Посольства відбулося відкриття виставки фотографій «Вікі любить пам’ятки». З 28 серпня частину цих робіт можна було побачити на вуличних стендах Посольства у Празі.
  • 29 серпня - Посол Євген Перебийніс вшанував пам'ять захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність країни.
  • 5 вересня - презентація на офіційному прийнятті Посольства з нагоди відзначення Дня незалежності України української колекції одягу з етнографічними мотивами «Джерела» від відомої чесько-української дизайнерки Наталі Руден.

16 вересня – 6 жовтня – показ під відкритим небом у центральному парку Праги «Кампа» виставки етнографічного проекту «Щирі», присвяченої традиційному українському вбранню.

27 вересня – в Празі відбулася зустріч з учасниками проєкту роздІловІ (проєкт-взаємодія між літературою, музикою, візуальним образом) — режисеркою проєкту і авторкою його візуалізації Олею Михайлюк, письменником Сергієм Жаданом та перекладачами на чеську Мірославом Томеком та Олексієм Севруком.

4 жовтня - відкриття в Етнографічному музеї в Празі виставки етнографа Франтішека Ржегоржа «Стародавня Україна».

10 жовтня – у приміщенні Посольства відбулася зустріч з реконструктором військової історії Віталієм Павленком на тему «Як виглядали та як воювали козаки-запоріжці».

10 – 14 жовтня – заходи з відзначення Дня захисника України у мм. Прага, Брно, Ліберець, Пршібрам, Пардубіце, Градець Кралове – Поухов, Йозефом, Лада в Под’єштєді. Урочисте відкриття відреставрованого пам’ятника на Центральному кладовищі у м. Брно, на місці поховання 154 українських вояків Першої світової та польсько-української війни.

13 – 14 жовтня – проведення у м. Прага двох показів документальної вистави «Трава пробиває землю» від «PostPlayТеатр» про тортури та порушення прав людини в Криму після російської окупації для учасників міжнародної суспільно-політичної конференції «Форум 2000» та широкого загалу.

26 – 29 жовтня – показ ретроспективи документальних фільмів 1960-1990 рр. на Їглавському кінофестивалі. Режисер С.Лисенко та кінооператорка С.Зінов’єва презентували свої перші дипломні фільми, заборонені до показу в СССР, провідний архівіст Національного центру О.Довженка О.Телюк прочитав серію лекцій про українське радянське кіномистецтво повоєнного періоду.

30 жовтня – 6 листопада -  відкриття у м. Прага у галереї «Танцюючий будинок» виставки сучасного українського мистецтва «Генезис», на якій було представлено живопис, скульптуру та інсталяцію 15 молодих українських митців.

5 листопада – Посольство, у співпраці з міською радою частини Прага 10 організували акцію вшанування пам’яті Василя Макуха на пішохідному мосту в Празі, названому на честь Василя Макуха. В акції взяли участь сенаторка чеського Парламенту та старостка міської частини Прага 10 Рената Хмелова, Посла України в Чехії Євген Перебийніс, віце-спікер Палати депутатів Чехії Войтєх Пікал, представники Адміністрації Президента Чеської Республіки, уряду та Міністерства закордонних справ Чехії, магістрату Праги.

8 листопада – у приміщенні Посольства відбулося написання 19-го Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності.

11 листопада – зустріч у приміщенні Посольства з Олександром Кольченком, показ фільму про О.Кольченка та О.Сенцова «Етапом через пів Землі».

12 - 18 листопада – ІІІ кінофестиваль «Тиждень українського кіно, до програми якого увійшли українські та стрічки спільного з Україною виробництва «Атлантида» (реж. В.Васянович), «Мої думки тихі» (реж. А.Лукіч), «Гаретт Джонс» (реж.А.Голланд), «Додому» (Н.Алієв), «Ілловайськ 2014» (І.Тимченко), «Дике поле» (Я.Лодигін) та цикл короткометражних студентських фільмів.  

23 листопада – на Вацлавській площі Праги відбулася акція зі вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 років.

2 грудня – стенд з українською продукцією представлено на благодійному Різдвяному дипломатичному ярмарку в Празі. У культурній програмі фестивалю взяли участь  українські дитячі колективи з Праги «Світоч» та «Джерело».

2 грудня – показ у м. Брно фільму «Атлантида».

6 грудня - підбиття підсумків Третього конкурсу перекладачів з української на чеську мову, метою проведення якого є заохочення перекладачів до здійснення перекладів творів української літератури з метою її популяризація в ЧР. 15 молодих чеських перекладачів виконали переклади оповідань Т.Малярчук та В.Рафєєнка, а також віршів В.Стуса та Ю.Іздрика. Усі переклади отримали оцінку та редакційні зауваження від професійних перекладачів. Найкращі переклади було опубліковано у чеському літературному журналі PLAV.

21 грудня –у приміщенні Посольства проведено Свята Миколая для дітей української громади Праги.

27 грудня - презентовано електронний каталог українських поховань в Чехії.

16 січня – Посол Є.Перебийніс взяв участь у меморіальних заходах у м. Мнєлнік, присвячених вшануванню пам’яті Яна Палаха та українців Василя Макуха та Олекси Гірника.

21-22 січня – відзначення Дня Соборності України:

21 січня - українці Чехії зібралися на Староміській площі Праги аби підтримати «Празький майдан» та спільно відзначити День Соборності України проведенням флешмобу «Україна Єдина», «Stop Putin, stop war».

22 січня - в День Соборності України та 100-річчя ІV Універсалу Української Центральної Ради, що проголошував незалежність Української Народної Республіки від Росії (прийнятий 22 січня 1918 року в Києві), Посол Є.Перебийніс вшанував пам’ять лідера УНР та одного з авторів Універсалу Михайла Грушевського покладанням квітів до пам’ятної дошки, встановленої на честь М.Грушевського на будинку у м. Прага.

29 січня - в День пам’яті Героїв Крут та 100-ї річниці Битви під Крутами Посол Є.Перебийніс вшанував пам’ять Посла УНР у Фінляндії, Швеції та Норвегії Костя Лоського, похованого на Ольшанському кладовищі Праги – батька учасника битви під Крутами Ігоря Лоського.

4 лютого - дипломати Посольства спільно з представниками української та чеської громадськості поклали квіти на могилу всесвітньо відомого українського вченого та винахідника Івана Пулюя з нагоди 100-річчя від дня його смерті та 173-ї річниці від дня народження.

15-19 лютого – вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні:

15 лютого - в Американському центрі у Празі за участю послів США, Нідерландів та України, іноземних дипломатів, журналістів та чеської громадськості відбувся спеціальний показ документального фільму «Зима у вогні. Боротьба України за свободу».

18 лютого – українці Чехії та представники чеської громадськості провели на Староміській площі Праги мітинг на вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні; на Ольшанському кладовищі Праги біля пам’ятного знаку Героям Небесної Сотні настоятель Греко-католицької церкви Святого Климентія отець Василь Сливоцький відслужив панахиду за загиблими.

19 лютого – у приміщенні Посольства відбулася прес-конференція Посла Є.Перебийноса для засобів масової інформації ЧР, присвячена 4-й річниці трагічних подій на Майдані Незалежності в Києві, російської збройної агресії проти України та окупації Криму.

9-11 березня – заходи з відзначення Дня народження Т.Г.Шевченка – покладання квітів до пам’ятної дошки в Празі на будинку, в якому у 1876 році було видано перший нецензурований «Кобзар» та пам’ятника Т.Шевченку; читання віршів та проведення біля пам’ятника Міжнародного флешмобу #GlobalShevchenko; проведення пам’ятних заходів у Суботній українській школі «Ерудит» м. Прага та Товариством українців в Чехії «Берегиня».

12 березня – зустріч з відомим українським істориком, вченим-релігієзнавцем Ігорем Козловським, який перебував в Празі на запрошення кінофестивалю «Один світ», тематикою якого є питання дотримання прав людини, та чеської гуманітарної організації «Людина у скруті», з якою тісно співпрацював ще до полону. У Празі український вчений читав лекції, зустрічався з громадськістю і політиками, спілкувався з пресою.

14 березня – Посол Є.Перебийніс та дипломати Посольства взяли участь у літературно-музичному вечорі у м.Мнєлнік, присвяченому 130-й річниці від дня народження відомої української письменниці Наталени Королеви.

21 березня – у приміщенні Посольства у співпраці з компанією «Міжнародні Авіалінії України» проведено презентацію туристичних можливостей України. Участь у заході взяли представники українських та чеських туристичних компаній, міністерств та установ Чехії, які опікуються питаннями туризму, чеських ЗМІ.

22 березня – Посол Є.Перебийніс взяв участь у відкритті в Центальночеському музеї в м. Розтоки біля Праги персональної виставки відомої в Чехії скульпторки Марії Леонтович.

Травень-серпень - показ у м. Прага художнього фільму «Кіборги» (квітень), документальних фільмів «Міф» (травень), «Невидимий батальйон» (травень), «Процес: російська держава проти Олега Сенцова» у містах Прага та Плзень (липень-серпень).

7 травня - Посол Є.Перебийніс та дипломати Посольства взяли участь в офіційних меморіальних заходах ЧР із вшанування пам’яті воїнів армій союзників, полеглих у Другій світовій війні на території колишньої Чехословаччини.

7 травня - рамках реалізації громадською спілкою «Промінь Україна» міжнародного соціального проекту «Дитячий футбол миру» діти з Ясинуватського району та міста Авдіївка Донецької області, зіграли товариський матч з учнями однієї з празьких гімназій.

10-13 травня - участь України у Міжнародній книжковій виставці-ярмарку «Світ книги».

19-21 травня – відзначення Всесвітнього дня вишиванки – проведення флешмобу біля пам’ятника Т.Шевченку, ходи у вишиванках центром Праги;

18 травня - вшановано пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу 1944 року - біля Меморіалу жертвам комуністичного режиму в Празі проведено акцію солідарності з кримськими татарами.

21 травня дипломати Посольства вшанували пам’ять жертв політичних репресій в Україні покладанням квітів на могили похованих на Ольшанському кладовищі Праги in memoriam Президента Карпатської України Августина Волошина та першого посла УНР у Чехословаччині Максима Славінського, закатованих в застінках НКВС.

23 травня - Посол України в Чехії Є.Перебийніс зустрівся з директором Міської бібліотеки в Празі Томашом Ржегаком. В ході зустрічі відбулася урочиста передача українських книг до Бібліотеки. Книги люб’язно надали українські видавництва-учасники книжкового ярмарку "Світ книги" в Празі, зокрема “А-ба-ба-га-ла-ма-га”, “Наш формат”, “Видавництво Старого Лева”, “Комора”, “Видавництво”, “Перун”, “Брайт Букс”, Nebo Booklab Publishing, OKO, Book Chеf та “Коронація слова”.

27 травня - Посол Є.Перебийніс відвідав українську громаду м.Ліберець, взяв участь у святковому богослужінні в Храмі Хреста в місті Ліберець з нагоди свята Трійці та концерті духовної музики від українського хору "Євшан".

31 травня – Посол Є.Перебийніс взяв участь у церемонії нагородження переможців Міжнародного конкурсу дитячих художніх робіт «Лідіце», в якому взяло участь 112 учасників з України (1547 робіт), 35 з яких отримали нагороди.

2 червня – Посол Є.Перебийніс привітав вчителів, учнів та їх батьків із завершенням навчального року та вручив випускникам - українські Свідоцтва про базову загальну середню освіту, а батькам - подяки від керівництва школи за підтримку української освіти в Чехії.

5-17 червня – Посол Є.Перебийніс взяв участь у П’ятому мистецькому фестивалі у м.Горжіце, який цього року було приурочено до відзначення 100-річчя Чехословаччини та вшанування пам’яті вояків Чехословацьких легіонів та на який Україну було запрошено у якості почесного гостя. З цієї нагоди над міською ратушею було вивішено український прапор. Відкриття виставки робіт українських художників.

22 червня – до Дня скорботи й вшанування пам’яті жертв війни в Україні Посольство розмістило на своєму зовнішньому інформаційному стенді та веб-сторінці матеріали українською та чеською мовами щодо ролі українського народу в перемозі над фашизмом, зокрема про роль української армії в звільненні Чехословаччини, надані Національним музеєм історії України.

26 червня - з нагоди відзначення Дня кримськотатарського прапору біля Посольства України в ЧР відбулася урочиста церемонія підняття Національного прапору кримськотатарського народу та прозвучав Гімн кримськотатарського народу.

26 червня – Посол Є.Перебийніс разом з чеськими політиками, сенаторами та депутатами Парламенту, представниками дипломатичного корпусу та громадськості вшанував пам’ять політичних в’язнів та взяв участь у церемонії покладення квітів до Меморіалу жертв політичних репресій комуністичного режиму в Чехословаччині, що знаходиться на Дяблицькому кладовищі Праги.

28 червня - до Дня Конституції України Посольство організувало бесіду на тему «Конституційні традиції в Україні» за участю чеських викладачів, істориків, юристів, україністів.

28 червня - відкриття в центрі чеської столиці, за адресою вул. В Їрхаржіх 12, Галереї українського мистецтва P&B Відтепер на карті чеської столиці з’явилося ще одне місце гуртування українців, адже директор галереї О.Запрудський має намір не лише регулярно привозити нові виставки, а й проводити в стінах галереї різні бесіди, читання чи концерти.

18 липня – оголошено конкурс «Знайди України в Чехії» на кращу фотографію «українського знаку в Чехії». 24 серпня, у День незалежності України, роботи учасників будуть опубліковані на сторінці Посольства в фейсбуці. Одного переможця буде визначимо за допомогою генератора випадкових цифр, а за іншого відвідуваці сторінки Посольства проголосують своїми лайками під фотографією з 24 до 30 серпня. Переможці отримають в подарунок книги сучасних українських письменників та запрошення на офіційний прийом Посольства України з нагоди святкування Дня незалежності України.

1-3 серпня - проведення в Празі Першого міжнародного фестивалю акварельної творчості, присвяченого 100-річчю українсько-чеських відносин, в якому взяли участь художники з 64 країн світу, а в експозиції було представлено понад 400 робіт. Захід проходив під патронатом Міжнародної асоціації акварелістів, Посольства України в Чеській Республіці та Міністерства культури ЧР.

23-24 серпня, 6-7 вересня – відзначення Дня Державного Прапора України та Дня незалежності України: 

23 серпня1) підняття біля будівлі Посольства бойового прапора одного зі спецпідрозділів Збройний Сил України, який вів боротьбу з російськими окупантами на лінії розмежування, зокрема біля м. Авдіївка; 2) відкриття фотовиставки «Точка нуль» чеського фотографа Павла Насаділа про ситуацію на лінії розмежування; 3) прес-конференція Посла Є.Перебийноса для чеських ЗМІ; 4) церемонія нагородження чеських волонтерів та членів громадської організації «Празький Майдан» за допомогу Українській армії та здійснення діяльності, спрямованої на поширення інформації про російську агресію проти України.

24 серпня – вшанування пам’яті керівника Надзвичайної дипломатичної місії УНР в Празі Максима Славінського з нагоди 150-річчя від дня його народження;

2 вересня – відзначення Дня незалежності України українськими громадськими організаціями Чехії;

5 вересня – проведення Посольством за участю камерного оркестру «Артехата» урочистого прийому з нагоди відзначення Дня незалежності України;

6 вересня – урочисте відкриття відновленого у м. Ліберець пам’ятника воїнам УГА - борцям за незалежність України.

Жовтень – підбиття підсумків Другого конкурсу перекладачів з української на чеську мову, метою проведення якого є заохочення перекладачів до здійснення перекладів творів української літератури з метою її популяризація в ЧР.

11-12 листопада – проведення в Празі Міжнародної конференції україністів до 100-річчя встановлення чехословацько-українських дипломатичних відносин.

13-18 листопада – проведення Тижня українського кіно.

Листопад – проведення заходів на вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 років.

Грудень – видання перекладів чеською мовою роману Валер’яна Підмогильного «Місто» та книги про життя та творчість українських письменників-мігрантів Олекси Стефановича та Юрія Драгана.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux