Чехія - одна з тих країн, що приносять радість усім і де поняття «несезон» для туристів не існує в принципі: тут можна у будь-яку пору гуляти по вулицях середньовічних міст і блукати залами замків.
Як дістатися до Чехії
Пряме сполучення між Україною і Чехією здійснює залізничний перевізник RegioJet. Недорого можна добратися до Праги на автобусах міжнародних автобусних перевізників "РегаБус" ТОВ, "Інфобус ТОВ", тощо
Віза
Чехія входить до складу країн - учасниць Шенгенської угоди. Громадянам України потрібна віза в Чехію.
Митниця
Іноземні громадяни можуть вільно ввозити і вивозити чеську і іноземну валюту, але суми понад 200 000 CZK (10 000 дол. США) необхідно декларувати. Невикористану чеську валюту можна при виїзді з країни обміняти.
Дозволено безмитне ввезення 200 цигарок, 50 сигар або 250 гр тютюну, до літра міцних спиртних напоїв або 2 л вина, до 50 мл духів або 250 мл туалетної води, а також ліків та інших медикаментів в кількості, необхідній для забезпечення особистих потреб. При вивезенні обов'язковому митному контролю підлягають зброя, предмети старовини і мистецтва, вироби із золота і дорогоцінних металів. Вивезення речей, що представляють історичну цінність, заборонено.
Транспорт
У країні добре розвинута автобусна мережа. Громадський транспорт ходить точно по розкладу. По містах та курортах можна пересуватися на автобусах або таксі. В Празі є метро.
Проїзд автомобілем по автомагістралях у Чехії
За користування визначеною мережею автомагістралей та швидкісних автошляхів у Чеській Республіці встановлено плату. Оплата автомагістрального мита підтверджується автомагістральним купоном (віньєткою – dálniční známka), який можна придбати на будь-якій автозаправній станції в ЧР, у відділеннях Чеської пошти тощо.
Вартість мита залежить від ваги автомобіля та терміну користування платними автомагістралями. На лекговий автомобіль вагою до 3,5 т вартість купона складатиме:
на один календарний рік ≈ 55 Євро,
на один місяць ≈ 15 Євро,
на 10 днів ≈ 12 Євро.
Максимально допустима швидкість на території Чеської Республіки:
- місто – 50 км/год
- за межами міста – 90 км/год
- автомагістраль – 130 км/год
Увага! В Чеській Республіці водієві після вживання будь-якої кількості алкоголю не дозволяється керувати механічним транспортним засобом.
Оренда авто у Чехії
Орендувати автомобіль можна особам старше 21 року, які мають водійські права і кредитну карту. Також необхідно буде внести заставу за авто, який складає від 300 до 1000 EUR в залежності від марки автомобіля. У Чехії прийнята «європейська манера водіння»: ввічливість до пішоходів і ніяких порушень правил. Пристібатися пасами безпеки в машині повинні всі, без виключення, інакше - штраф. В країні під час руху автомобілем необхідно цілодобово мати ввімкнуте ближнє світло або лампи денного світіння.
Навіть у найвіддаленіших куточках країни дороги розчищені і доглянуті. На чеських дорогах варто бути уважним до місцевої живності - відважні чеські зайці, лисиці та олені можуть вискочити на дорогу.
Безпека туристів
Чехія - досить безпечна країна. У Празі та в інших містах багато поліцейських, строго стежать за порядком. Найчастіше злочин в Празі - крадіжка сумочки або гаманця, а на вокзалах столиці та великих міст трапляються випадки шахрайства. А взагалі Чехія - європейська країна зі слов'янською душею: українським туристам тут комфортно. Справжня самобутність країни, що виражається у всьому: у смачній кухні, в затишних старовинних містах і в навколишній природі.
Клімат
Клімат в Чехії помірний, перехідний від морського до континентального, з яскраво вираженою сезонністю. Літо помірно жарке, середньодобова температура самого жаркого місяця (липня) - +19 .. +21 ° C. Зима м'яка і волога, середньодобова температура самого холодного місяця (січня) -2 .. -4 ° C. Гірськолижний сезон триває з грудня по квітень. Для відвідин гірськолижних курортів найкраще підійдуть січень і лютий. Середня температура в Празі -1 ° C у січні і +24 ° C в серпні.
Готелі Чехії
В країні прийнята європейська класифікація готелів від двох до п'яти «зірок», є готелі відомої світової мережі. Рівень сервісу в чеських готелях близький до «типових середньоєвропейських» і безпосередньо співвідноситься з категорією закладу.
Напруга в мережі 220 В, частота 50 Гц. Розетки «європейського» типу, потрібен перехідник, який можна придбати в будь-якому магазині чи супермаркеті.
Часом заселення (check in) вважається 16.00. Час розрахунку для виїзду (check out) - 11.00-12.00. У разі, якщо Ваш рейс пізніше, доведеться або доплатити за добу, або виписатися і здати багаж у камеру схову готелю. Гроші і коштовності краще зберігати у безплатних сейфах, розташованих за стійкою адміністратора або у номері. Щоб не заблукати, рекомендується завжди мати при собі візитку свого готелю, а також карту центру міста, які безкоштовно можна взяти біля стійки адміністратора.
Банки і обмінні пункти
Валюта в Чехії – чеські крони. При обміні валюти стягується комісійний збір в розмірі 1-15%, тому треба спочатку з'ясувати, яка сума буде видана на руки, і тільки після цього обмінювати. Гіди в Празі радять міняти гроші на вулиці Політичних в'язнів (Politických vězňů) або Їндржішска (Jindřišská), де відсутня комісія.
Ресторани
Найдорожчі заклади в Чехії називаються «Restaurant» - в них м'ясні страви коштують від 200-300 CZK. Набагато дешевше можна пообідати в «Restaurace», що-небудь з м'яса обійдеться не дорожче 100 CZK. Ще дешевше - пивні (Pivnice - Hospoda), де можна випити пива зі смаженими ковбасками за доступними цінами.
Чайові
Чайові автоматично не включаються в рахунок. У ресторанах, барах, таксі треба орієнтуватися на 10-15% чайових.
Застереження відсутні. Під час перебування в Чехії слід дотримуватись загальних правил особистої безпеки, законодавства країни та загальноприйнятих норм поведінки за кордоном.
У разі надзвичайної події слід телефонувати на на номер 112 – європейський номер екстреного зв’язку (набір безкоштовний – зловживання карається законом, спілкуватися можна також англійською або німецькою мовами).
До березня 2022 року діяли нижчезазначені умови працевлаштування українських громадян, які зберігаються в частині тих візових документів, які на часі оформлюються дипломатичною і консульською установами Чехії у м.м. Київ, Львів (детальніше за посиланням: https://www.mzv.cz/kiev/uk/x2004_09_06/index.html).
Під час військової агресії та у зв’язку з введенням в дією в ЧР Закону «Лекс Україна» («Lex Ukrajina») - Закон ЧР №65/2022 «Про деякі заходи у зв’язку зі збройним конфліктом на території України, спричиненим вторгненням військ російської федерації», з березня 2022 р. впорядковано та спрощено не тільки порядок перебування тимчасово-переміщених осіб з України, а й полегшено їх працевлаштування. Завдяки цьому українці, що прибули до Чехії з 24.02.2022 р. та отримали у відповідних підрозділах МВС ЧР довгострокову візу з метою тимчасового захисту, мають вільний доступ на ринок праці (без отримання додаткових дозволів для працевлаштування та за умови укладання контракту), а також доступ до соціального та медичного страхування.
Порядок працевлаштування іноземців на території Чеської Республіки регулюється низкою нормативних актів, головними з яких є:
З 24 червня 2014 року в Чеській Республіці вступили в дію нові норми законодавства (змінено і доповнено до Закон ЧР № 326/1999 Збірки законів, «Про перебування іноземців на території ЧР» та Закон ЧР № 435/2004 Збірки законів, «Про зайнятість»), якими вносяться зміни у візову політику та правила працевлаштування іноземців в Чеській Республіці. Зокрема, спрощено процедуру отримання дозволу на працевлаштування в ЧР за рахунок того, що не потрібно отримувати попереднього погодження Управління праці Чеської Республіки на працевлаштування та вводиться новий вид єдиного документа – «Карта працевлаштованого штатного працівника» (видаватиметься підрозділами Управління з питань міграційної політики та притулку Міністерства внутрішніх справ ЧР, далі по тексту Карта), який надає його власникові право довгостроково перебувати на території Чехії з метою офіційного працевлаштування і виконувати робочі обов’язки в рамках трудової угоди, для якої карта була видана.
Фактично, Карта замінюватиме собою візу з метою перебування в Чеській Республіці терміном понад 90 днів з метою працевлаштування, дозвіл на довгострокове перебування в країні з метою працевлаштування і «зелену» карту, які вже видаватись не будуть. «Сині» карти видаватимуться і надалі (синя карта - це дозвіл на довгострокове перебування на території Чеської Республіки для іноземців, які запрошуються до Чехії для виконання висококваліфікованої роботи. Синя карта одночасно є дозволом на працевлаштування та дозволом на перебування і видається терміном до 2 років.).
«Карта працевлаштованого штатного працівника» має зовнішню форму пластикової карти з біометричними елементами. Карту видає Міністерство внутрішніх справ – Управління міграційної політики та притулку. Вона видається на термін, протягом якого тривають трудові юридичні відносини, однак максимально не більше ніж на два роки, з можливістю продовження періоду дії на такий же термін.
«Карта працевлаштованого штатного працівника» видається іноземцям усіх країн світу, за виключенням:
- громадян країн – членів ЄС і Швейцарії,
- членів їх сімей з числа громадян інших держав, які володіють дозволом на проживання в країні – члена сім’ї громадянина ЄС і Швейцарії, або ж осіб, які подали заяву з проханням про видачу згаданого дозволу.
«Карта працевлаштованого штатного працівника» призначена для всіх видів працевлаштування без урахування міри необхідної професійної кваліфікації. Водночас, вакантне (вільне, незайняте) робоче місце, на яке можна подати заяву з проханням про оформлення «Карти працевлаштованого штатного працівника», повинно бути включено в центральну базу даних реєстраційного обліку вакантних робочих місць, які можуть займати особи, що володіють картою. Інформація щодо даних вакантних робочих місць може з відома працедавця публікуватися на інтегрованому веб-порталі Міністерства праці та соціальних справ: http://portal.mpsv.cz/sz/zahr_zam.
Письмова заява щодо оформлення «Карти працевлаштованого штатного працівника» подається особисто у відповідному дипломатичному представництві (консульському підрозділі) Чеської Республіки за кордоном. У разі, якщо особа перебуваєте на території ЧР на підставі дозволу на перебування понад 90 днів, або ж на підставі дозволу для довгострокове перебування в країні з іншою метою, заяву про отримання Карти можна подати у підрозділі Управління міграційної політики та притулку Міністерства внутрішніх справ за місцем реєстрації в ЧР.
Для отримання «Карти працевлаштованого штатного працівника» необхідно до заяви додати такі документи:
- дійсний паспорт громадянина для виїзду за кордон;
- дві фотокартки, які відповідають виду особи;
- документ, що підтверджує забезпечення житлом на період перебування в Чеській Республіці;
- трудовий договір або угоду про здійснення трудової діяльності (або договір про укладення майбутнього договору, в якому сторони беруть на себе зобов’язання в строк, відносно якого досягнута угода, укласти трудовий договір чи угоду про здійснення трудової діяльності). Згаданий документ повинен містити положення про те, що, незалежно від обсягу роботи, не буде досягнута домовленість про щомісячну заробітну плату, яка була б нижча, ніж базова ставка щомісячної мінімальної заробітної плати (за станом на 1 вересня 2014 року мінімальна місячна заробітна плата в ЧР складає 8 500 крон чеських (CZK), що приблизно 300 євро (EUR)), а тижневий час здійснення трудової діяльності складатиме не менше, ніж 15 годин;
- документи, які підтверджують кваліфікацію для здійснення професійної діяльності, яка потрібна для відповідної робочої посади.
Додатково подаються такі документи:
- підтвердження про відсутність судимості;
- підтвердження про освіту, яка була отримана за кордоном (потребує нострифікації в ЧР);
- у окремих професій – медичну довідку про відсутність серйозних захворювань.
Усі документи подаються в оригіналі або, у разі можливості, нотаріально засвідчені копії. Документи, оформлені іншою мовою, мають бути подані з перекладом чеською мовою виконаним у акредитованого (судового) перекладача.
Документи, які додаються до заяви, крім паспорта, повинні бути оформлені не пізніше ніж 180 днів до моменту подання.
За результатами розгляду заяви щодо отримання «Карти працевлаштованого штатного працівника», дипустанова ЧР за кордоном оформляє візу для перебування в ЧР понад 90 днів з метою отримання Карти.
Після прибуття до ЧР протягом трьох робочих днів необхідно відвідати територіальний підрозділ Управління міграційної політики та притулку з метою отримання «Карти працевлаштованого штатного працівника».
Карта повинна містити біометричні дані власника, і тому, після того, як будуть зафіксовані біометричні дані, заявнику видається довідка, яка підтверджує виконання умов для видачі «Карти працевлаштованого штатного працівника». Згадана довідка дає право приступити до виконання роботи за договором і видається на період, який потрібний для виготовлення Карти.
У разі необхідності, особа, яка володіє «Картою працевлаштованого штатного працівника», може змінити свого працедавця або ж перейти на іншу трудову посаду.
Для цього необхідно у підрозділі Управління міграційної політики та притулку Міністерства внутрішніх справ подати письмову заяву з проханням про надання згоди на здійснення такої зміни. Обов’язковою умовою має бути вакантне (вільне, незайняте) робоче місце, яке включене в центральну базу даних реєстраційного обліку вакантних робочих місць, які можуть займати особи, що володіють «Картою працевлаштованого штатного працівника».
До заяви необхідно додати трудовий договір або угоду про здійснення трудової діяльності, або договір про укладення майбутнього договору. У випадку, якщо для нової трудової посади встановлені інші кваліфікаційні вимоги, або якщо документ, на підставі якого підтверджено професійну кваліфікацію, став недійсним, необхідно знову підтвердити свою кваліфікацію для того, щоб здійснювати професійну діяльність.
Особа, яка володіє «Картою працевлаштованого штатного працівника» може мати декілька місць працевлаштування. Дозвіл на виконання роботи в рамках інших місць працевлаштування отримується шляхом подання відповідної заяви до Управління міграційної політики та притулку Міністерства внутрішніх справ.
З урахуванням того, що довгострокова віза для перебування в ЧР (терміном понад 90 днів) з метою працевлаштування, дозвіл на довгострокове перебування з метою працевлаштування і «зелена» карта надалі видаватися вже не будуть, перед закінченням терміну дії довготермінової візи з метою перебування в країні необхідно звернутися до відповідного підрозділу Управління міграційної політики та притулку Міністерства внутрішніх справ із заявою про видачу «Карти працевлаштованого штатного працівника».
Особи, які вже мають дозвіл на довгострокове перебування в країні з метою працевлаштування але потребують його продовжити також звертаються до підрозділу Управління міграційної політики та притулку Міністерства внутрішніх справ, де він буде продовжений вже у формі видачі «Карти працевлаштованого штатного працівника».
Заява щодо видачі карти працевлаштованого штатного працівника подається не пізніше, ніж за 14 днів і не раніше, ніж за 90 днів до закінчення попереднього дозволу або візи з метою працевлаштування. Водночас, слід врахувати, що після закінчення терміну дії Карти особа не має права виконувати робочі обов’язки.
У деяких особливих випадках, заяву щодо отримання «Карти працевлаштованого штатного працівника» може подати також іноземець, який хоче на території Чеської Республіки довгостроково перебувати з метою працевлаштування і володіє правом вільного вступу на ринок праці.
Право на вільний вступ на ринок праці Чеської Республіки має, наприклад, іноземець, який:
- здобув в Чеській Республіці середню, середню-спеціальну або вищу освіту;
- планує працевлаштуватися в ЧР як педагогічний працівник, академічний працівник вищого учбового закладу, як духовна особа церкви або релігійного співтовариства, які зареєстровані в ЧР;
- є відрядженим до ЧР в рамках надання послуг своїм закордонним працедавцям, юридична адреса яких знаходиться в іншій країні-члену ЄС або відповідно до дії міжнародного договору.
Детальна інформація щодо оформлення «Карти працевлаштованого штатного працівника» розміщена на веб-сторінці Міністерства внутрішніх справ ЧР: http://www.mvcr.cz/cizinci або ж на інтегрованому порталі Міністерства праці і соціальних справ ЧР: http://portal.mpsv.cz/sz/zahr_zam.
Для отримання консультацій з питань оформлення Карти можна звертатися на інформаційну лінію Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки: e-mail: [email protected], тел.: (+420) 974 832 418 (421).
Згідно із статтею 31 Декларації прав та свобод людини кожна людина має право на охорону здоров’я. Медичне піклування надається, як правило, на підставі медичного страхування. Особам, які не є учасниками медичного страхування, або якщо йдеться про медичне піклування, що не оплачується за рахунок медичного страхування, медичне піклування надається за оплату.
Кожен медичний працівник зобов’язаний негайно надати медичну допомогу будь-кому, якщо без цієї допомоги існує загроза для його життя або серйозна загроза для його здоров’я, і якщо допомога недоступна своєчасно звичайним способом, та за необхідності забезпечити йому подальше кваліфіковане піклування (наприклад, у медичній установі).
Медичне обслуговування надається згідно з Законом № 20/1966 Збірки законів, «Піклування про здоров’я народу» в діючій редакції. Йдеться як про амбулаторне, так і про стаціонарне лікування – у залежності від того, що вимагає стан здоров’я пацієнта.
Типи медичного страхування
В ЧР існує два типи медичного страхування:
1. Обов’язкове загальне медичне страхування;
2. Договірне медичне страхування:
Загальне медичне страхування
Право на участь у системі загального медичного страхування надається головним чином:
або
Платники страхових внесків
Платниками страхових внесків є:
– застраховані (працівники, індивідуальні підприємці та особи без прибутків, що підлягають оподаткуванню);
– роботодавці;
– держава.
1/3 страхового внеску працівника оплачує сам працівник, а 2/3 роботодавець. Страхові внески оплачуються страховій компанії, у якої застрахований працівник. Роботодавець зобов’язаний не пізніше як до восьми днів з моменту виходу працівника на роботу повідомити цей факт у відповідну страхову компанію. Якщо працівник з’ясує, що роботодавець це не зробив, він повинен сам негайно цей факт повідомити у відповідну страхову компанію.
Держава оплачує страхові внески посередництвом державного бюджету головним чином наступним категоріям:
– дітям на утриманні (до 26 років),
– пенсіонерам з пенсійного страхування ЧР,
– жінкам в декретній відпустці та відпустці по догляду за дитиною, особи, що отримують відпустку по догляду за дитиною, та
– претендентам на роботу, зареєстрованим в центрах зайнятості.
Договірне медичне страхування
Іноземці, що не відповідають умовам участі у загальному медичному страхуванні, можуть укласти договір про медичне страхування – наприклад, у страховій компанії «Pojišťovna VZP, a.s.», «Victoria Volksbanken, a.s.», «Pojišťovna Slavia, a.s.», «Maxima pojišťovna, a.s.» і «UNIQA pojišťovna».
Цей вид страхування підходить при короткостроковому перебуванні на території ЧР – наприклад, з метою туризму або з робочих міркувань. За рахунок страхування оплачується лише необхідне та невідкладне медичне обслуговування, включаючи невідкладну стоматологічну допомогу. Об’єм та умови страхування визначаються договором. Страхування оформлюється на окремі дні, причому мінімальний строк страхування складає три дні.
Довгострокове договірне медичне страхування
Цей вид договірного страхування підходить для осіб, що довгостроково перебувають у Чеській Республіці – протягом не менше шести місяців, що є мінімальним строком, на який можна оформити таке страхування. Укладення договору можливе тільки із страховою компанією «Pojišťovna VZP, a.s.» Страхування оформлюється на підставі укладення договору, починається від дня, визначеного у договорі, та закінчується після скінчення строку, обумовленого у договорі, або з інших причин, наведених у Законі «Про страховий договір». Страхування покриває вужчий об’єм медичного обслуговування, ніж загальне медичне страхування. Об’єм та умови страхування визначаються договором та страховими умовами.
Договір довгострокового медичного страхування укладається з особами, не старшими 70 років, на підставі вступного лікарського огляду у медичній установі, визначеній страховою компанією. Страхування оформлюється на строк від 6 до 24 місяців лише на повні місяці, після скінчення строку дії договору у будь-якому разі можна укласти наступний договір на строк до 24 місяців. Умови, на яких оформлюється договірне страхування, об’єм виконання страхових зобов’язань, права та обов’язки застрахованого та страхувальника і спосіб оплати страхових внесків визначаються страховими умовами, які видає страхова компанія «Pojišťovna VZP, a.s.», і вони повинні відповідати Закону «Про страхову діяльність та страховий договір». Також повинні бути задоволені умови, встановлені законом «Про перебування іноземців на території ЧР».
!!! ПОПЕРЕДЖЕННЯ !!!
У разі, якщо Ваш стан вимагає термінового та невідкладного лікарського втручання, Ви маєте право на надання медичної допомоги у найближчій медичній установі і без пред’явлення картки застрахованого. У цих випадках Вам повинен подати допомогу будь-який лікар.
Оплата витрат за надану медичну допомогу залежить від того, чи ви застраховані в громадському медичному закладі чи приватному чи ви являєтесь незастрахованою особою, яка оплачує затрати на лікування з власних коштів.
Служба невідкладної та швидкої допомоги
Медичне обслуговування забезпечується також у разі раптового захворювання або нещасного випадку у неприйомний час або за відсутності лікуючого лікаря, а також на випадок раптових тяжких захворювань, коли пацієнт не може самостійно прибути до лікаря, і коли вимагається подання швидкої допомоги та його перевезення до медичної установи, щоб запобігти небезпечному погіршенню стану його здоров’я або створенню загрози для життя.
Аптеки
Послуги аптек забезпечують пацієнтів медичними препаратами та медичними засобами – як на підставі лікарського рецепту, так і без нього. Аптеки видають пацієнтам медикаменти за рецептом або без оплати, якщо вартість медпрепарату повністю оплачується компаніями медичного страхування, або за відповідну плату, якщо страхова компанія оплачує лише частину вартості медикаменту або не оплачує її взагалі. За видачу кожної позиції на рецепті, якщо вона хоча б частково оплачується з громадського медичного страхування, проводиться оплата в розмірі 30 Крон чеських, без огляду на кількість прописаних упаковок. Лікарський рецепт від служби невідкладної допомоги дійсний протягом 1 дня, рецепт на антибіотики – 5 днів, а інші рецепти, як правило, дійсні протягом 14 днів. Окрім медикаментів, аптеки видають також деякі засоби медичної техніки – медичні пристосування. Забезпеченням таких пристосувань здебільшого займаються також спеціалізовані дільниці, які також працюють на підставі договорів з компаніями медичного страхування та видають пристосування на підставі лікарських рецептів або без оплати для пацієнта, або за його часткової участі, або ж за повну ціну. Відповідна компанія медичного страхування може здавати напрокат деякі засоби медичної техніки.
Ввезення до Чеської Республіки товарів, тварин, рослин
При ввезенні до ЧР товарів з країн, що не входять до ЄС, обкладанню митом не підлягає товар вартістю до 175 EUR на одного пасажира, який старше 15 років, та до 90 EUR на одного пасажира до 15 років. Зазначені обмеження поширюються як на іноземних фізичних осіб, що в'їжджають до ЄС, так і на громадян ЧР, що повертаються через закордон. Обмежувальні вимоги відносно декількох осіб не підлягають об'єднанню й виключенню.
I. Обмежений товар
Оподаткуванню не підлягає наступна кількість обмеженого на ввезення товару:
1. Папіросно-тютюнові вироби
На ввіз цього товару мають дозвіл тільки особи віком старше 17 років у кількості:
2. Спиртні вироби
На ввіз цього товару мають дозвіл тільки особи віком старше 17 років у кількості:
3. Парфумерія:
4. Ліки у кількості, яка необхідна потребі мандрівника у відношенні до строку його перебування на території Чеської Республіки.
II . Ввезення до Чехії тварин
З січня 2005 року ввезення тварин на територію Чехії здійснюється відповідно правил країн ЄС:
- Ветеринарний паспорт - реєстрація тварини з відмітками про всі необхідні прививки за місцем мешкання власника. Оформлюється у будь який ліцензованій ветлікарні.
- Чип стандарту ISO 11784 - для собак та котів.
- Прищеплювання проти сказу – тварини повинні прищеплюватися починаючи з 3-х місячного віку у ліцензованій або державній ветлікарні. У ЧР обов'язкове щорічне повторне прищеплювання проти сказу.
- Довідка про наявність антитіл до сказу - спроби крові для аналізів повинні збиратися не раніш 30 днів після прищеплення, але не пізніш 3-х місяців до поїздки.
- Форма №1 - ветеринарне свідоцтво. Надається тільки державними ветеринарними лікарнями на підставі Ветеринарного паспорта із зазначенням дат прищеплень та назв вакцин. Форма №1 - основний документ із строком дії 3 дні, який надає право перевозити тварину або птаху, у ньому вказано: П.І.Б. власника або супроводжуючого, вид тварини, дати прищеплень, пункт призначення та маршрут прямування.
III. Рослинний матерiал та предмети рослинного походження
Ввіз рослин та продуктів рослинного походження на територію ЕС згідно наказу ЕС, а також національних наказів, та є можливим виключно після проведення ввізної біолого-медичної перевірки. Мала кількість рослин або рослинних продуктів не підлягає біолого-медичній перевірці.
ІV. Наркотичні речовини
Будь-яке фізичне переміщення наркотичних речовин з території однієї держави на територію другої держави (та у рамках ЄС) можливо тільки при наявності дозволу Міністерства охорони здоров’я Чеської республіки. Транзит територією Чеської Республіки можливий тільки при наявності дозволу на вивезення, виданий відповідним компетентним органом країни походження вантажу, якщо таке необхідно згідно юридичних норм країни походження вантажу.
V. Зброя, боєприпаси та вибухові речовини
Вогнепальну зброю військового призначення, спортивну зброю, мисливську або історичну зброю, та боєприпаси до даних видів зброї на обмежений строк (із обов'язковим зворотним вивезенням) можна ввезти, тримати або носити на території Чеської Республіки, чи провезти транзитом тільки при наявності дозволу на ввезення, яким є супроводжувальний збройовий лист. Цей збройовий лист на підставі запиту може видати посольство або консульство Чеської Республіки. Дозвіл на передачу та прийом вибухових речовин може бути наданий тільки юридичній особі.
VI. Фінансові засоби та товари високої цінності
Фізичні особи, що мандрують з країн, які не входять до складу ЄС, зобов'язані у письмовій формі декларувати митну службу про ввіз діючих банкнот та монет у чеський та іншій валюті, дорожніх чеків, цінних бумаг або товарів високої коштовності, якими, наприклад, є дорогоцінні метали або каміння, у загальній сумі яка перевищує 10 000 EUR. Фізична особа, яка здійснює перевезення фінансових засобів та товарів високої цінності, що належать юридичній особі, при наявності таких засобів у момент перетину державного кордону, їх також необхідно обов'язково задекларувати.
VII. Інформація щодо обов’язкового перебування на обліку в Державній митній службі України осіб нерезидентів, які здійснюють декларування товарів в Україні
Державна митна служба України інформує, що з 01 липня 2021 року починають діяти норми пункту 61 розділу ХХІ Митного кодексу України щодо обов’язкового перебування на обліку в Державній митній службі України осіб нерезидентів, які здійснюють декларування товарів в Україні.
Згідно з частиною восьмою статті 455 Митного кодексу України, не перебування на обліку є підставою для відмови у митному оформленні та пропуску через митний кордон України товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
Згідно з частиною першою статті 455 Митного кодексу України обов’язковому обліку підлягають особи нерезиденти, які є:
Стати на облік можливо:
Реєстраційна форма може бути заповнена на будь якій мові офіційного міжнародного спілкування.
Для прискорення обробки інформації бажано заповнювати її українською або англійською мовою.
Після введення даних із заяви до інформаційної системи митної служби, особі нерезиденту протягом однієї години буде присвоєно тимчасовий обліковий номер.
Відмова у присвоєні тимчасового облікового номеру можлива, якщо:
Тимчасовий обліковий номер дозволяє особі нерезиденту здійснювати усі митні формальності та процедури без обмежень.
Про взяття на облік та присвоєння облікового номеру особа нерезидент інформується протягом наступних п’яти робочих днів.
Документи:
Вирішення кризових ситуацій
Під час перебування у Чеській Республіці Ви можете стати свідком або навіть безпосереднім учасником різноманітних ситуацій, у яких почуватиметеся безпорадними та будете потребувати допомоги.
!!! При виникненні проблеми та необхідності її невідкладного рішення можете будь-коли скористатися телефонною лінією !!!
112 – Єдиний європейський номер екстреного зв’язку
(набір безкоштовний – зловживання карається законом, Спілкуватися можна також англійською або німецькою мовами)
При телефонному повідомленні на лінію екстреного зв’язку вкажіть:
– що саме сталося та які масштаби події (наприклад, що перебуває під загрозою або чого подія торкнулася, яка кількість жертв),
– де саме сталася подія (адреса – населений пункт, вулиця, порядковий або поточний номер будинку, номер дороги, кілометр, напрямок руху, детальніші пункти орієнтації на місцевості),
– відомості про себе (ім’я, номер телефону та місце, звідки Ви телефонуєте).
Після скінчення екстреного виклику може бути здійснений зустрічний дзвінок для перевірки подій або уточнення деяких даних – наприклад, шляху проїзду.
Національні номери екстреного зв’язку:
150 – Пожежна рятувальна служба ЧР
Номер набирайте у разі виявлення надзвичайної події (пожежа, аварія з витоком небезпечної речовини тощо), яка ставить під загрозу людей, майно або навколишнє середовище.
155 – Медична рятувальна служба
Номер набирайте у тому випадку, якщо під час свого перебування потрапите у ситуації, які створюють загрозу вашому здоров’ю чи навіть життю, життю та здоров’ю ваших близьких або інших людей та які вимагають негайного втручання лікаря. На випадок раптових тяжких захворювань та нещасних випадків, при яких пацієнт не може сам дістатися до лікаря, і коли необхідно надати йому швидку допомогу та відвезти до медичної установи, щоб запобігти небезпечному погіршенню стану його здоров’я або загрозі для його життя, створена служба швидкої допомоги.
158 – Поліція Чеської Республіки
Кожен з нас у своєму житті може зіткнутися з протизаконними діями інших осіб, може стати заявником, потерпілим або свідком певних подій. Злочини як найтяжчі випадки протизаконних дій розглядаються у Кримінальному кодексі (Закон № 140/1961 Збірки законів). До кримінальної відповідальності може притягуватися особа старша 15 років.
Розкриття злочинів та переслідування їх винуватців є завданням поліції та прокуратури. Порушення закону меншої тяжкості, які не вважаються злочинами, являють собою так звані проступки. Розкриття проступків також входить у завдання поліції, оформлюються вони, як правило, у міських (селищних, сільських) управліннях.
Якщо ви стали свідком або потерпілим внаслідок злочину або проступку, опинилися у життєвій ситуації, яка ставить під загрозу вас або ваших близьких, зверніться з проханням про допомогу до будь-якого поліцейського або до найближчого відділення поліції за місцем вашого проживання або у місці, де ви перебуваєте з іншої причини, або дзвоніть за вищенаведеним телефонним номером. Поліцейські зобов’язані прийняти та записати ваше повідомлення.
Якщо ви будете незадоволені діями поліції, можете подати скаргу. Із скаргами звертайтеся у відділення контролю та скарг у будь-якому Управлінні поліції ЧР. Якщо ви вважаєте, що поліцейський скоїв злочин щодо вас або ваших близьких, можете звернутися прямо у Інспекцію Міністра внутрішніх справ.
156 – муніципальна (міська) поліція
Муніципальна поліція є органом муніципалітету, який забезпечує, передусім, місцеві питання громадського порядку у межах повноважень муніципалітету. Кожна людина має право звернутися до працівників муніципалітету, які є службовцями міської поліції (городових) з проханням про допомогу, городові зобов’язані надати необхідну допомогу у межах своїх повноважень. Муніципальна поліція при виконанні своїх обов’язків співпрацює з Поліцією Чеської Республіки. Якщо ви незадоволені діями міської або муніципальної поліції, можете звернутися із скаргою до її засновника, яким є міська (селищна, сільська) рада відповідного населеного пункту.
1188 – інформаційно-довідкова служба (платна, 1 хвилина розмови – 1 Євро)
За цим номером телефону Ви можете отримати інформацію щодо місця знаходження підприємства, організації, установи, їх контактних телефонів, розпорядку роботи, адреси тощо, а у разі, якщо Ви телефонуєте з мобільного телефону, запитувану інформацію Вам буде надіслано SMS-повідомленням.
26 червня 2013 р. Радою ЄС були схвалені технічні зміни до Кодексу Шенгенських кордонів, які набрали чинності 19 липня 2013 р., за виключенням окремих положень.
Зазначені зміни, серед іншого, доповнюють статтю 5 Кодексу положеннями, які передбачають нові вимоги щодо дійсності проїзних документів при в’їзді до країн ЄС громадян третіх держав, а саме: «проїзний документ повинен бути виданий не раніше, ніж протягом останніх 10 років».
Разом з тим, відповідно до ст.4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформляється на період до десяти років з можливістю продовження на такий самий термін.
У цьому зв’язку, з метою уникнення ускладнень для громадян України під час подорожей країнами ЄС рекомендуємо подавати відповідний пакет документів для оформлення нового паспорта.
Крім того, у зв’язку оголошенням в Україні правового режиму воєнного стану, рішенням КМ України (Постанова від 28.02.2022 року №170) уможливлено здійснення в консульських установах України за кордоном наступних дій:
- продовження терміну дії закордонного паспорту, детальніше за посиланням: https://czechia.mfa.gov.ua/news/konsulstvo-vidnovlyuye-prodovzhennya-zakordonnih-pasportiv);
- внесення до закордонного паспорту батьків або законного представника інформацію про дитину (з її фото), що таким чином уможливлює перебування і подорож з дитиною в умовах ЄС без наявності у неї дійсного закордонного паспорту (відповідно разом з батьками/законним представником), детальніше за посиланням: https://czechia.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/pasportni-diyi/vnesennya-danih-pro-ditinu-v-pasporti-batkiv.
Також, варто зазначити, що ДМС України на прохання Посольства України у Празі відкрито закордонне представництво (Центр) паспортного сервісу ДП «Документ», де також, як і у Посольстві України в Празі чи Консульстві України в Брно, є можливість замовити оформлення нового закордонного паспорту, внутрішнього паспорту (ID-кртки), детальніше за посиланням: https://prague.pasport.org.ua/.