Згідно з останнім переписом населення, що відбувся в Чеській Республіці у 2011 році, до української національності зголосилося понад 53 тисячі громадян, або 0,5% від населення країни. Водночас, статистичні дані міграційних процесів останніх років свідчать про те, що українці в Чеській Республіці є найбільшою національною меншиною в ЧР, випереджаючи словацьку, польську та німецьку. За інформацією Управління статистики Чехії, станом на кінець березня 2022 року дозволи на проживання в країні мали 579 791 громадян України.
Українська громада в Чехії об’єднується в широку мережу громадських організацій, створених в Празі, Брно, Градці Краловому, Ліберці, Пардубіцах.
На підставі договору з Міжнародною українською школою в Празі діє Cуботня українська школа «Ерудит», що видає дипломи державного зразка про загальну середню освіту (керівник – Наталія Фаркаш).
У 2017 році в Празі розпочав роботу Український культурно-освітній центр «Крок», в якому дітей навчають українській мові, літературі, культурі, народознавству, географії України (керівник – Тарас Костюк).
У 2018 році суботні українські школи почали діяти у містах Брно (Український культурно-освітній центр м. Брно, керівник – Микола Буряк) та Градець Кралове (суботня українська школа «Ниточка Родоводу», керівник – Наталія Доценко).
Вагомим об’єднавчим чинником для українців Чехії є церква. У містах Прага, Брно, Ліберець та Млада Болєслав, Пардубиці діють греко-католицькі церкви, в яких служба ведеться в т.ч. українською мовою.
Члени національних меншин у ЧР користуються всіма правами громадян цієї країни. Задоволенню їхніх потреб як своїх співгромадян нечеського походження держава сприяє через Раду з питань національних меншин при Уряді ЧР. Дві найстарші українські організації Чехії – «Українська ініціатива в ЧР» та «Об’єднання українців та прихильників України» представляють українську національну меншину в Раді Уряду ЧР з питань національних меншин, комітеті співробітництва з органами самоврядування, комітеті дотаційної політики, дорадчих підрозділах Мінкультури, а також регіональних комісіях у справах нацменшин
Про українські місця в Празі можна дізнатися із відеоролика О.Мойсенюк та Т.Поворозника, знятого на замовлення Посольства України в Празі: