• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • čeština
Українці в Чехії
Опубліковано 15 червня 2023 року о 14:40

Згідно з даними МВС Чехії українська національна меншина в Чехії продовжує посідати перше місце за кількістю її членів та становить 5,5% населення всієї країни. Від початку повномасштабної військової агресії рф українцям було оформлено понад 650 тис. віз тимчасового захисту, поряд із цим на території Чехії до цього проживало і довготривало перебувало приблизно 200 тис. українців. Переважна частина представників української діаспори в Чехії: науковці, викладачі, підприємці, та представники робітничих професій. Проживають вони, головним чином, у містах Прага, Плзень, Карлові Вари, Дєчін, Брно, Градце Кралове, Чеські Будійовіце, Пршеров, Острава, Оломоуц, Хомутов.

Українська громада в Чехії об’єднується в широку мережу громадських організацій, створених в Празі, Брно, Градці Краловому, Ліберці, Пардубіцах, Карлових Варах.

На підставі договору з Міжнародною українською школою в Празі діє Cуботня українська школа «Ерудит», що видає дипломи державного зразка про загальну середню освіту (керівник – Наталія Фаркаш).

У 2017 році в Празі розпочав роботу Український культурно-освітній центр «Крок», в якому дітей навчають українській мові, літературі, культурі, народознавству, географії України (керівник – Тарас Костюк).

У 2018 році суботні українські школи почали діяти у містах Брно (Український культурно-освітній центр м. Брно, керівник – Микола Буряк) та Градець Кралове (суботня українська школа «Ниточка Родоводу», керівник – Наталія Доценко).

Вагомим об’єднавчим чинником для українців Чехії є церква. У містах Прага, Брно, Ліберець та Млада Болеслав, Пардубиці діють греко-католицькі церкви, в яких служба ведеться в т.ч. українською мовою.

Члени національних меншин у ЧР користуються всіма правами громадян цієї країни. Задоволенню їхніх потреб як своїх співгромадян нечеського походження держава сприяє через Раду з питань національних меншин при Уряді ЧР. Дві найстаріші українські організації Чехії – «Українська ініціатива в ЧР» та «Об’єднання українців та прихильників України» представляють українську національну меншину в Раді Уряду ЧР з питань національних меншин, комітеті співробітництва з органами самоврядування, комітеті дотаційної політики, дорадчих підрозділах Мінкультури, а також регіональних комісіях у справах нацменшин.

Спільно з українськими громадськими організаціями на постійній основі проводяться масштабні акції протесту та мітинги в підтримку України на головних площах Чеської Республіки.

Про українські місця в Празі можна дізнатися із відеоролика О.Мойсенюк та Т.Поворозника, знятого на замовлення Посольства України в Празі: 

Процес становлення української діаспори в Чеській Республіці умовно можна поділити на чотири періоди.

1. До подій 1917 року більшість емігрантів становили представники інтелігенції та студентство, які залишали Батьківщину з політичних мотивів та з метою підвищення освітнього рівня. Українські студенти вступали до Гірничого інституту в Пршібрамі та до Карлового університету Праги. У 1888-1889 роках український вчений Іван Пулюй був ректором Німецької вищої технічної школи в Празі (нині – Чеський технічний університет), а у 1902-1903 роках інший український науковець - професор Іван Горбачевський був ректором Карлового університету.

2. Нова, велика «хвиля» української еміграції (інтелігенція, військові біженці) припадає на початок 20-х років минулого століття. Вона пов’язана з поразкою у боротьбі за незалежну Україну. У міжвоєнний період завдяки, в першу чергу, Президенту Т.Масарику Чехія стала найбільшим у Європі політичним, науковим, культурним та духовним центром закордонного українства. За словами Олександра Олеся, Прага стала «колискою української свободи, політичним, науковим та культурним осередком української духовності». З Відня до Праги був переведений Український вільний університет, діяли Українська господарська академія в Подєбрадах, Студія пластичного мистецтва, Педагогічний університет ім. М.Драгоманова, українська гімназія. Виходили українські газети, часописи, діяли видавництва, товариства. Найвищого рівня розвитку досягла українська емігрантська література. Це творчість Є.Маланюка, Ю.Дарагана, Л.Мосендза, О.Ольжича, Ю.Клена, О.Лятуринської, О.Теліги, О.Стефановича. Продовжували творити представники старшого покоління письменників – О.Олесь і С.Черкасенко.

Однак німецька, а згодом і радянська окупація спричинили занепад українських товариств, а розвиток української культури в Чехії зупинився до 1989 року. Значна частина української інтелігенції під загрозою репресій з боку місцевої комуністичної влади та СРСР була змушена від’їхати далі на Захід. Чимало представників української еміграції 20-30 рр. залишили Чехію також після введення військ країн Варшавського договору в серпні 1968 року. 

3. Після завершення Другої світової війни до Чехії прибували військовослужбовці сформованого в СРСР 1-го Чехословацького армійського корпусу, в якому переважали жителі міжвоєнної Підкарпатської Русі (Закарпатської України), а також волинські чехи.

4. До четвертої, сучасної «хвилі» українських мігрантів в ЧР належать наші співвітчизники, які почали прибувати в пошуках роботи до цієї країни з початку 90-х років минулого століття.

Українські мас-медіа

Український журнал – інформаційний культурно-політичний місячник для українців у Чехії, Польщі та Словаччині. Часопис видавався (до 2019) нерегулярно чеською й українською мовами організацією "Ruta o. s.", ISSN 1802-5862; http://ukrzurnal.eu/cze.archive.html


Пороги – культурно-політичний місячник для українців в Чеській Республіці. Видавець "Ukrajinská iniciativa v České republice, z.s."; http://www.ukrajinci.cz/ua/casopis-porohy/

Популяризацією української культури в Чехії займається Посольство України в Чехії та численні українські організації. Дізнатися про українські події можна на таких сайтах:

Сторінка в Facebook Посольства України в Чехії;

My a Ukrajina – веб-сторінка чеською мовою про історію та сучасність чесько-українських відносин;

https://informnapalm.org/cz/ - актуальні свідчення про російську агресію проти України та інших держав чеською мовою;

Cestujeme po Ukrajině – блог про подорожі Україною та цікаві місця;

«Українські Карпати» - чесько-український блог про гори;

http://www.ukrajinci.cz/ - портал про новинки з життя української громади в Празі;

https://uaportal.cz/ - портал українців у Чехії;

фейсбук-сторінка Події в Празі;

Прага українською – екскурсії по місту українською мовою, а також Цікава та загадкова Прага;

http://www.ukrmemorial.eu/ - каталог українських поховань у Чехії.


Про українські місця в Празі можна дізнатися із відеоролика О.Мойсенюк та Т.Поворозника, знятого на замовлення Посольства України в Празі: 



Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux