• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • čeština
Політичні відносини між Україною та Чехією
Опубліковано 08 травня 2020 року о 01:39

Сучасні українсько-чеські політичні відносини розпочались ще за існування Чехословацької федерації. 8 грудня 1991 року Чесько-Словацька Федеративна Республіка (ЧСФР) визнала незалежність України, а дипломатичні відносини між двома державами були встановлені 30 січня 1992 року. Вже у травні 1992 року Прем’єр-міністр ЧСФР Маріан Чалфа під час візиту в Україну парафував Договір про добросусідство і дружні відносини, який, однак, не був підписаний – оскільки 1 січня 1993 року відбулося мирне розділення ЧСФР на дві незалежні держави – Чеську і Словацьку Республіки.

Відтак, з 1 січня 1993 року розпочала свій відлік новітня історія українсько-чеських відносин. Україна однією з перших держав світу встановила з Чеською Республікою (ЧР) дипломатичні відносини - 1 січня 1993 року, на перший день існування Чехії як самостійної держави. Розпад федерації на тлі краху біполярного світу зумовив переосмислення зовнішньополітичних пріоритетів ЧР, серед яких головними стали: вступ до ЄС і НАТО, становлення прагматичних відносин і тісної співпраці з країнами Європейського Союзу і посткомуністичними країнами Центральної Європи. “Східний напрям” відійшов на другий план.

На цьому тлі співпраця України і Чехії з самого початку характеризувалася динамічним розвитком в політичній, економічній та культурній сферах, активним формуванням договірно-правової бази, пожвавленням двосторонніх контактів на різних рівнях. Зі вступом Чеської Республіки до ЄС 1 травня 2004 р. українсько-чеські відносини вийшли на якісно новий рівень. Україна отримала можливість запозичити чеський досвід євроінтеграції. З цією метою 15 квітня 2004 р. укладено міжурядову Угоду про економічну, промислову та науково-технічну співпрацю.

 Помаранчева революція і перемога демократичних сил в Україні сприяли подальшому зближенню. В 2005 р. відбулися три візити високого рівня, які надали поштовху українсько-чеській співпраці. 9-10 лютого 2005 р. у Празі з офіційним візитом перебувала парламентська делегація на чолі з Головою Верховної Ради України В.Литвином. 10 травня 2005 р. Україну з візитом відвідав Міністр закордонних справ ЧР Ц.Свобода, а 14–16 червня 2005 р. відбувся державний візит в Україну Президента ЧР В.Клауса.

На початку 2011 року, після надання наприкінці 2010 року Чеською Республікою політичного притулку Богдану Данилишину, колишньому міністру в уряді Ю.Тимошенко, в українсько-чеських відносинах відбулося певне охолодження. Навесні 2011 року Україна вислала двох чеських дипломатів за несумісну з дипломатичним статусом діяльність. У відповідь, Чехія оголосила персонами нон грата двох дипломатів Посольства України у Празі. Тим не менш, 19 грудня 2011 року відбувся офіційний візит до Чеської Республіки, Прем’єр-міністра України М.Азарова після якого, однак, пауза у політичному діалозі продовжилася. Невелике пожвавлення відбулося у 2013 р. 10–12 вересня Чеську Республіку з візитом відвідав Міністр закордонних справ України Л.Кожара, а 20-22 жовтня - офіційний візит в Україну здійснив Президент ЧР М.Земан.

З 2015 р. попри підтримку Чехією територіальної цілісності та суверенітету України, в т.ч. в рамках міжнародних організацій, значного інтересу у розвитку двосторонніх відносин не прослідковувалось ні в Києві, ні в Празі. Більш плідному діалогу також не сприяла політична позиція Президента ЧР М. Земана, який обстоює проросійські погляди. Проте вже у 2017 році Чеська Республіка зняла всі бар’єри на шляху військово-технічної співпраці з Україною.

У 2019 р. відносини України і Чеської Республіки мали значну позитивну динаміку як на рівні політичного діалогу, так і в контексті торгово-економічного співробітництва. Частково на двосторонні стосунки вплинула зміна внутрішньо-політичної ситуації в обох країнах, доповнена посиленням бізнесових контактів. Вперше за останні 11 років відбувся офіційний візит в Україну чеського глави уряду А.Бабіша. Також намітився компроміс у розв’язанні проблемних питань, наприклад, з врегулювання «Ямбурзького боргу». Значно активізувався діалог на рівні громадянського суспільства, зокрема після започаткування «Українсько-чеського форуму» у лютому 2020 року під час робочого візиту до Праги Міністра закордонних справ України В.Пристайка. Чехія залишається надійним партнером України на міжнародній арені, насамперед стосовно підтримки суверенітету і територіальної цілісності нашої держави та протидії російській агресії, підтримує євроінтеграційний та євроатлантичний курс України, надає Україні фінансову допомогу у проведенні реформ. За минулі 5 років Чехія виділила Україні 15 млн євро на підтримку реформ, освітні і гуманітарні проекти.

Попри зростання обсягів взаємної торгівлі та економічної співпраці великих інфраструктурних чи інвестиційних проектів поки небагато. З Чехією в Україні відсутні конфлікти в площині історичної пам’яті чи прав національних меншин, однак потребує розв’язання питання «Ямбурзького боргу», де Україна має знайти способи погашення своїх боргових зобов’язань перед Чехією.


Хронологія українсько-чеських політичних відносин, візити і зустрічі високого рівня 

 

1991-2000

квітень 1993 р.

Київ

Візит Віце-прем’єр-міністра, міністра сільського господарства Й.Лукса, переговори щодо співпраці в агропромисловому секторі

Підписано Угоду між Міністерством сільського господарства і продовольства України і Міністерством сільського господарства Чехії про економічне, науково-технічне та виробниче співробітництво.

2 червня 1993 р.

Київ

Візит чеської парламентської делегації на чолі з Головою Національної ради Чеської Республіки М.Угде.


Зустрічі і контакти на рівні парламентарів.  Виступаючи у залі ВР України, М.Угде привітав близькість позицій щодо європейської безпеки, інтеграції до європейських і євроатлантичних структур.

листопад 1993 р.

Прага

Візит делегації Верховної Ради України на чолі з Головою І.Плющем.

Зустрічі і контакти на рівні парламентарів.

17 березня 1994 р.

Прага

Візит глави МЗС України А.Зленка, переговори з Прем’єр-міністром ЧР В.Клаусом і Міністром закордонних справ ЧР Й.Зєленцем.

Чеська сторона висловила підтримку  суверенітету, незалежності та  територіальної цілісності України.

25-26 квітня 1995 р.

Прага

Державний візит Президента України Л.Кучми,

підписано Договір про дружні відносини і співробітництво.

9-10 жовтня 1995 р.

Київ

Офіційний візит  Міністра закордонних справ ЧР Й.Зєленця в якості глави Комітету Міністрів Ради Європи.

Під час головування Чехії в Раді Європи Україна стала у 1995 р. членом організації

16 лютого 1996 р. .

Прага

Візит депутатів ВРУ групи з міжпарламентських зв’язків “Україна–Чехія” з депутатами постійних комісій ВРУ із закордонних справ, фінансів і банківської діяльності.

Зустрічі і контакти на рівні парламентарів, зустріч депутатів з Головою  Парламенту Чехії М.Угде

30 червня – 2 липня 1997 р.

Київ

Державний візит Президента Чеської Республіки В.Гавла

Укладено 8 двосторонніх документів про співпрацю в торговельно-економічній, соціальній, правоохоронній, фінансовій, культурній та інших сферах. Виголошено Спільну заяву про досягнуте взаєморозуміння з основних питань європейської безпеки і співпраці.

8–9 березня 1998 р.

Прага

Офіційний візит глави МЗС України Г.Удовенка

Підтверджено готовність до  інтенсифікації двосторонні відносини.

14–15 травня 1999 р.

Львів

Зустріч Президентів України і Чехії в рамках саміту глав держав Центральної Європи на тему “Людський вимір європейської регіональної інтеграції та її роль у будівництві нової Європи”,

Обговорено питання вільного транскордонного пересування громадян і культурної співпраці країн.

 

2001-2010

 

2001 р.

Київ

Візит Віце-прем’єра, міністра закордонних справ Чехії Я.Кавана

Підписано Протокол про співпрацю між МЗС України та МЗМ Чеської Республіки

23-24 квітня 2003 р.

Прага

Офіційний візит глави МЗС України А.Зленка

Підтримка діалогу високого рівня

17 лютого 2006 р.

Прага

Візит Прем’єр-міністра України Ю.Єханурова,  зустріч з Прем’єр-міністром ЧР Ї.Параубеком.

Підписано Угоду про спів-працю у сфері туризму та Угоду про співробітництво в оборонній промисловості.

15–16 січня 2007 р.

Прага

Візит глави МЗС України Б.Тарасюка ..

Спільна заява про співпрацю щодо імплементації Плану дій Україна – ЄС

23 квітня 2008 р.

Прага

Міністра закордонних справ України В.Огризко взяв участь у зустрічі міністрів закордонних справ країн Вишеградської четвірки і зустрівся з Віце-прем’єр-міністром ЧР А.Вондрою

Узгоджено підходи сторін щодо питань європейської і євроатлантичної інтеграції

9-10 червня 2008 р.

Київ

Візит Віце-прем’єр-міністра ЧР А.Вондри

За фінансування Чехії у Дніпропетровську  відкрито Центр євроатлантичної ін-теграції

16 вересня 2008 р.

Київ

Офіційний візит в Україну Прем’єр-міністра ЧР М.Тополанека, відбулися зустрічі з Президентом України В.Ющенком, Прем’єром Ю.Тимошенко та Головою Верховної Ради А.Яценюком

Підтвердили зацікавленість у розширенні контактів між вищим керівництвом країн

1 січня 2009 р.

Прага

Візит Міністра палива і енергетики України Ю.Продана, переговори з Прем’єр-міністром ЧР М.Тополанеком та Віце-прем’єром з європейських питань А.Вондрою

Вирішення кризи поставки  російського газу в ЄС через територію України

9 і 10 січня 2009 р.

Київ

Прем’єр-міністр ЧР М.Тополанек здійснив два робочі візити в Україну, в ході яких відбулися переговори з Президентом України В.Ющенком і Прем’єр-міністром Ю.Тимошенко. Між поїздками до Києва М.Тополанек відвідав Москву.

Посередницька роль Чехії як головуючої в ЄС країни і дії М.Тополанека сприяли відновленню поставок газу з РФ до європейських країн.

 5 лютого 2009 р.

Прага

Участь глави МЗС України В.Огризка у засіданні Україна – Трійка ЄС міністрів закордонних справ

Відзначено ключову роль України в ініціативі Східне партнерство

24-25 березня 2009 р.

Прага

Державний візит Президента України В.Ющенка до Чеської Республіки, за підсумками якого

Спільна заява на підтримку Чехією євроінтеграційного  курсу України.

7 травня 2009 р.

Прага

Президент України В.Ющенко взяв участь в установчому саміті Східного партнерства, який мав на меті зміцнення стосунків ЄС із східними сусідами – Україною, Молдовою, Азербайджаном, Грузією, Білоруссю,  Вірменією.

Спільна заява сторін щодо започаткування Східного партнерства

28-30 листопад

2010 р.


Київ

Офіційний візит Першого Віце-прем’єр-міністра, Міністра закордонних справ Чеської Республіки К.Шварценберга

1 грудня 2010 р. відбулося засідання спільної комісії з економічної, промислової і науково-технічної співпраці.

Активізовано консульську роботу і роботу по захисту прав українських трудових мігрантів у Чехії


2011-2020

 

10–12 вересня  2013 р.

Прага

Візит Міністра закордонних справ України Л.Кожари


20-22 жовтня 2013 р.

Київ

Офіційний візит Президента Чехії М.Земана


27 лютого 2014 р.

Київ

Візит Міністра закордонних справ Л.Заоралека разом з міністрами закордонних справ країн Вишеградської четвірки


25 квітня 2014 р.

Прага

зустріч в.о. Міністра закордонних справ України А.Дещиці з Міністром закордонних справ ЧР Л.Заоралеком під час Засідання високого рівня з нагоди 5-ї річниці "Східного партнерства".


4 червня 2014 р.


Варшава

Зустріч Президента України П.Порошенка з Президентом ЧР М.Земаном під час відзначення  25-річчя звільнення Польщі від комуністичного режиму.


27 червня 2014 р.

Брюссель

Зустріч Президента України П.Порошенка з Прем’єр-міністром ЧР Б.Соботкою на церемонії підписання економічної частини Угоди про асоціацію між Україною та ЄС


17 вересня 2014 р

Київ Житомир

Робочий візит Міністра закордонних справ ЧР Л.Заоралека в Україну (Київ, Житомир)


29 жовтня 2014 р

Ужгород

Робочий візит Міністра закордонних справ ЧР Л.Заоралека в Україну (Ужгород)

Відкриття нового почесного консульства ЧР в Ужгороді.

16 грудня 2014 р

Київ

Робочий візит Міністра закордонних справ ЧР Л.Заоралека в Україну разом з главами МЗС Польщі, Словаччини і держсекретарем МЗС Угорщини

Демонстрація підтримки України зі сторони країн Вишеградської четвірки

19 травня 2015 p.

Прага

Візит Міністра закордонних справ України П.Клімкіна


3-4 травня 2016 р.

Прага

Візит Міністра закордонних справ України П.Клімкіна з метою участі у зустрічі міністрів закордонних справ країн Вишеградської групи і "Східного партнерства".


2 вересня 2016 р.

Братислава

Зустріч Міністра закордонних справ України  П.Клімкіна з Міністром закордонних справ ЧР Л.Заоралеком на полях засідання глав МЗС країн ЄС


6 вересня 2016 р.

Криниця Здруй

Зустріч Прем'єр-міністра України В.Гройсмана з Прем'єр-міністром ЧР Б.Соботкою на полях Міжнародного економічного форуму у Криниці Здруй (Польща).


14-16 лютого 2017 р.

Київ

Візит Міністра сільського господарства ЧР М.Юречки

Розширення двосторонньої галузевої співпраці

28 лютого 2017 р.

Женева

Зустріч Міністра закордонних справ України  П.Клімкіна з Міністром закордонних справ ЧР Л.Заоралеком на полях засідання 34-ї сесії Ради ООН з прав людини в Женеві


11 квітня 2017 р.

Київ

Глава МЗС ЧР Л.Заоралек відвідав Україну разом зі своїми словацьким і угорським колегами

Демонстрація політичної підтримки Україні

29-30 травня 2017  р.

Київ

Візит Міністра оборони ЧР М.Стропніцкого

Розширення військово-технічної співпраці, зняття заборони на видачу ліцензій на експорт в Україну чеського військового спорядження і зброї

7-8 червня 2017 р.

Київ

Візит Міністра промисловості і торгівлі ЧР Ї.Гавлічка на чолі делегації для проведення 7-го засіданні Українсько-чеської міжурядової комісії з економічної, промислової і науково-технічної співпраці

Проведено 7-е засідання Комісії, за підсумками якого   підписано протокол про спів-працю

17 лютого 2018 р.

Мюнхен

Зустріч Міністра закордонних справ України П.Клімкіна з  Міністром закордонних справ Чехії М.Стропніцким на полях безпекової конференції у Мюнхені


11-12 червня 2018 р.

Прага

Візит Віце-прем’єр-міністра України В.Кістіона для проведення 8 засідання Українсько-чеської комісії з економічної, промислової і науково-технічної співпраці

Проведено 8-е засідання Комісії, за підсумками якого   підписано протокол про спів-працю

5 грудня 2018 р.

Брюссель

Зустріч Міністра закордонних справ України П.Клімкіна з  Міністром закордонних справ Чехії Т.Петршічеком в рамках заходів в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі

Запрошення главі МЗС Чехії здійснити візит в Україну в 2019 році

24 листопада 2018 р.

Київ

Заступник Голови Палати депутатів Парламенту ЧР В.Пікал в представляв Чеську Республіку на  Міжнародному форумі «Україна пам’ятає – світ визнає» і меморіальних заходах, приурочених до 85-х роковин Голодомору в Україні 1932-33 рр.


28-29 січня 2019 р.


Київ, Маріуполь

Офіційний візит Міністра закордонних справ ЧР Т.Петршічека, крім Києва, спільно з Міністром закордонних справ України П.Клімкіним він відвідав Маріуполь та КПП «Гнутове».


20 червня  2019 р.

Київ

Голова Сенату Я.Кубера представляв Чехію на  церемонії інавгурації Президента України В.Зеленського


25 вересня 2019 р.

Нью-Йорк

Зустріч Президента України В.Зеленського з главою уряду Чехії А.Бабішем на полях 74-ї сесії ГА ООН у Нью-Йорку

Запрошення главі уряду Чехії здійснити візит в Україну

18-19 листопада 2019 р.

Київ

Офіційний візит Прем’єр-міністра ЧР А.Бабіша


4 лютого 2020 р.

Прага

Візит в Чехію глави МЗС України В.Пристайка


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux