• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • čeština
Політичні відносини між Україною та Чехією
Опубліковано 07 серпня 2023 року о 12:28

Сучасні українсько-чеські політичні відносини розпочались ще за існування Чехословацької федерації. 8 грудня 1991 р. Чеська і Словацька Федеративна Республіка (ЧСФР) визнала незалежність України, а дипломатичні відносини між двома державами були встановлені 30 січня 1992 р.. У травні 1992 р. Прем’єр-міністр ЧСФР Маріан Чалфа під час візиту в Україну парафував Договір про добросусідство і дружні відносини, який, однак, не був підписаний – оскільки 1 січня 1993 р. відбулося мирне розділення ЧСФР на дві незалежні держави – Чеську і Словацьку Республіки.

З 1 січня 1993 р. розпочався відлік новітньої історії українсько-чеських відносин. Україна однією з перших держав світу встановила з Чеською Республікою дипломатичні відносини - 1 січня 1993 р., на перший день існування Чехії як самостійної держави.

З самого початку співпраця України і Чехії характеризувалася динамічним розвитком в політичній, економічній та культурній сферах, активним формуванням договірно-правової бази, пожвавленням двосторонніх контактів на різних рівнях.

Зі вступом Чеської Республіки до ЄС 1 травня 2004 р. українсько-чеські відносини вийшли на якісно новий рівень. Протягом 2005 року відбулися три візити високого рівня, які надали нового імпульсу українсько-чеській співпраці: 9-10 лютого у Празі з офіційним візитом перебувала парламентська делегація на чолі з Головою Верховної Ради України В.Литвином, 10 травня Україну з візитом відвідав Міністр закордонних справ ЧР Ц.Свобода, а 14–16 червня відбувся державний візит в Україну Президента Чехії В.Клауса.

19 грудня 2011 р. відбувся офіційний візит до Чеської Республіки Прем’єр-міністра України.

10–12 вересня 2013 р. Чеську Республіку з візитом відвідав Міністр закордонних справ України, а 20-22 жовтня 2013 року відбувся офіційний візит в Україну Президента Чехії. 

У січні 2019 р. відбувся робочий візит в Україну Міністра закордонних справ Чехії Т.Петршічека, а у листопаді цього ж року - офіційний візит Прем’єр-міністра Чеської Республіки А.Бабіша.

У лютому 2020 р. Міністр закордонних справ України В.Пристайко здійснив робочий візит до Праги, у рамках якого було започатковано роботу «Українсько-чеського форуму», що має на меті сприяти активізації діалогу на рівні громадянського суспільства.

У 2021 р. продовжилася позитивна динаміка в українсько-чеських відносинах, зокрема 22-25 серпня відбувся офіційний візит Голови Сенату (верхня палата) Парламенту Чеської Республіки М. Вистрчіла в Україну. Ключовими елементами програми його візиту була участь в установчому Саміті Кримської платформи, заходах з нагоди святкування 30-ї річниці Незалежності України, зустрічі з Президентом України В. Зеленським, Головою Верховної Ради України Д. Разумковим, лідером кримських татар М. Джемілєвим, головою Меджлісу Р. Чубаровим, а також відвідання КПВВ «Чонгар» на адміністративному кордоні окупованого Криму з материковою частиною України.

У жовтні 2021 р. Перший заступник голови Сенату Парламенту Чехії Ї.Ружічка взяв участь в заходах з нагоди 80-их роковин трагедії Бабиного Яру.

З початку повномасштабної російської агресії росії проти України Чехія стала одним з найближчих партнерів нашої держави у Європі, яка демонструє неймовірну солідарність з нашою країною за усіма напрямами. 

Незважаючи на війну, суттєво активізувалися українсько-чеські двосторонні контакти, насамперед, на вищому та високому рівнях. Так, 26 лютого 2022 р. відбулася перша телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Прем‘єр-міністром Чехії П.Фіалою, у ході якої глава чеського уряду запевнив у незмінній підтримці України у її протистоянні російській агресії. Телефонні розмови між главою чеського уряду, главою Української держави та Прем’єр-міністром України Д.Шмигалем також відбулися 27 лютого, 4, 8, 13 та 29 березня, у ході яких сторони обговорювали практичні питання допомоги Україні. А вже 15 березня відбувся перший робочий візит до Києва Прем‘єр-міністра ЧР П.Фіали разом з прем’єр-міністрами Польщі та Словенії, під час якого було проведено двосторонні зустрічі з Президентом України В.Зеленським та Прем’єр-міністром України Д.Шмигалем з питання надання з боку Чехії допомоги Україні у протидії російській агресії.

21 червня 2022 р. відбулася телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Прем’єр-міністром Чехії П.Фіалою щодо майбутнього засідання Європейської Ради, під час якого розглядалося питання надання Україні статусу кандидата на вступ в ЄС. П.Фіала запевнив главу Української держави, що Чехія підтримає рішення про надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС під час засідання Європейської Ради.

4 липня 2022 р. на полях Міжнародної конференції з питань відновлення України у м. Лугано Прем’єр-міністр України Д.Шмигаль провів двосторонню зустріч з Прем’єр-міністром ЧР П.Фіалою, під час якої було обговорено подальші кроки щодо протидії російській агресії та шляхи практичної реалізації Плану відновлення України.

23 серпня 2022 р., на запрошення Президента України В.Зеленського, Прем'єр-міністр ЧР П.Фіала взяв участь в саміті міжнародної Кримської платформи, що відбувся в он-лайн режимі.

6 жовтня 2022 р. відбувся робочий візит до Чехії Прем’єр-міністра України Д.Шмигаля, який взяв участь у Першому засіданні Європейської політичної спільноти. В рамках візиту глава українського уряду також провів переговори з Прем’єр-міністром ЧР П.Фіалою.

31 жовтня 2022 р. відбувся візит делегації ЧР на чолі із Прем’єр-міністром ЧР П.Фіалою в Україну для проведення перших українсько-чеських міжурядових консультацій, що стало черговим підтвердженням всебічної підтримки України в умовах російської агресії. У рамках візиту відбулися також двосторонні переговори П.Фіали з Президентом України В.Зеленським та Прем’єр-міністром України Д.Шмигалем.

За результатами зустрічей було підписано Спільну заяву, у якій прем’єр-міністри України та Чехії закликали міжнародну спільноту посилити санкційний тиск на росію. Президент України на Прем’єр-міністр Чехії, також підписали Спільну декларацію щодо євроатлантичної перспективи України, у якій зафіксовано «підтримку чеською стороною перспективи членства України в НАТО».

28-30 квітня 2023 року відбувся спільний візит Президента Чеської Республіки П.Павела та Президента Словацької Республіки З.Чапутової до України. У рамках візиту відбулись переговори П.Павела з Президентом України В.Зеленським, а також зустрічі з Головою Верховної Ради України Р.Стефанчуком та Прем’єр-міністром України Д.Шмигалем. Президент Чехії також відвідав Дніпропетровську область. 

За результатами переговорів найвищого рівня було підписано Спільну декларацію Президентів України, Словацької Республіки та Чеської Республіки, яка визначає значну роль та масштаб допомоги, наданої Чехією та Словаччиною з самого початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну та політичну солідарність для досягнення повноправного членства України в Європейському Союзі та НАТО.

1 червня 2023 р. у рамках саміту Європейської політичної спільноти (м. Кишинів) відбулась зустріч Президента України В. Зеленського з Прем‘єр-міністром Чехії П. Фіалою.

6-7 липня 2023 року Президент України В.Зеленський здійснив робочий візит до Чеської Республіки. У рамках візиту Глава держави провів зустрічі з Президентом Чеської Республіки П.Павелом, Прем’єр-міністром Чеської Республіки П.Фіалою, Головою Сенату Парламенту Чеської Республіки М.Вистрчілом та Головою Палати депутатів Парламенту Чеської Республіки М. Пекаровою Адамовою. Під час зустрічей Глави держави основними були теми збільшення військової і економічної підтримки України; запрошення України приєднатися до НАТО під час Вільнюського саміту та надання нашій державі гарантій безпеки до набуття повноправного членства в Альянсі; започаткування переговорів про членство України в Європейському Союзі; посилення санкційного тиску на країну-агресора.

Незважаючи на війну в Україні, у 2022 р. також значно активізувалися українсько-чеські міжпарламентські контакти. 29-31 березня відбувся робочий візит до Чехії Спецпредставника Президента України, Першого заступника голови ВРУ О.Корнієнка, під час якого він провів зустрічі з керівництвом Сенату та Палати депутатів Парламенту ЧР, а також Міністерства оборони ЧР та Міністерства закордонних справ ЧР.

4 квітня 2022 р. Голова ВРУ Р.Стефанчук взяв участь у відео-зустрічі з головами парламентів «Славковського формату» (Австрія, Словаччина, Чехія), під час якої обговорено питання подальшого сприяння з боку Чехії щодо надання допомоги Україні у протидії російській агресії.

14 квітня 2022 р. Голова Сенату Парламенту Чехії М.Вистрчіл здійснив робочий візит в Україну, у рамках якого провів двосторонні переговори з Головою ВРУ Р.Стефанчуком, за результатами яких було домовлено про вжиття Чехією усіх можливих заходів із забезпечення нашої держави зброєю, впровадження дієвих санкцій проти росії, допомогу у повоєнній відбудові України та прихисток у ЧР українських тимчасових переселенців.

2-4 червня 2022 р. у Чехії з робочим візитом перебувала заступниця Голови ВРУ О.Кондратюк, яка провела зустрічі із Головою Палаті депутатів М. Пекаровою Адамовою, заступником Голови Сенату Ї.Ружічкою, та у МЗС із заступником Міністра закордонних справ – керівником секції безпеки і багатосторонніх відносин М.Повейшілом. У ході цього візиту чеською стороною було підтверджено, що одним із основних пріоритетів головування ЧР у другій половині 2022 р. в Раді ЄС буде Україна.

15 червня 2022 р. відбувся виступ у форматі відеоконференції Президента України В.Зеленського перед обома палатами Парламенту ЧР за участі Голови Сенату ЧР М.Вистрчіла, Голови Палати депутатів ЧР М. Пекарової Адамової, Прем'єр-міністра ЧР П. Фіали та всіх членів Уряду ЧР.

25 жовтня 2022 р. Голова Палати депутатів Парламенту ЧР М.Пекарова Адамова та заступниця Голови Сенату Парламенту ЧР Ї.Сейтлова взяли участь у першому Парламентському Саміті Міжнародної Кримської платформи у Загребі (Хорватія). В рамках Саміту відбулася двостороння зустріч Голови ВРУ Р.Стефанчука з М.Пекаровою Адамовою, у ході якого було підписано Меморандум про взаєморозуміння між ВРУ та ПДП ЧР щодо спільних рамок співробітництва.

З 23 по 26 квітня 2023 р. відбувся робочий візит до Чеської Республіки Голови Верховної Ради України Р.Стефанчука, основною метою якого була його участь у щорічній Конференції спікерів парламентів Європейського Союзу (EUSC) та країн-кандидатів на вступ до ЄС, організованій Сенатом (верхня палата) Парламенту Чехії в рамках чеського головування у Раді ЄС.

Окремою складовою робочого візиту Голови Верховної Ради України до Чеської Республіки стало проведення ним двосторонніх зустрічей з Президентом Чеської Республіки П.Павелом, Головою Сенату Парламенту Чеської Республіки М.Вистрчілом та Головою Палати депутатів Парламенту Чеської Республіки М.Пекаровою Адамовою.

Значної інтенсивності упродовж року набули також контакти між зовнішньополітичними відомствами України та Чехії. 4 січня 2022 р. відбулася перша телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з новопризначеним Міністром закордонних справ Чехії Я. Ліпавським, під час якої чеського міністра було запрошено відвідати України з робочим візитом. Безпосередньо візит Міністра закордонних справ Чехії Я.Ліпавського в Україну спільно з міністрами закордонних справ Австрії та Словаччини («Славковський формат») відбувся 7-8 лютого 2022 р.

9 червня 2022 р. відбулася телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ ЧР Я.Ліпавським, у ході якої сторони обговорили шляхи поглиблення двостороннього співробітництва та роботу над підготовкою сьомого пакету санкцій проти росії.

20 липня 2022 р. відбувся черговий робочий візит Міністра закордонних справ Чехії Я.Ліпавського в Україну спільно з Федеральним міністром з європейських та міжнародних справ Австрії А.Шаленбергом. У ході візиту проведено зустрічі з Президентом України В.Зеленським, Прем’єр-міністром України Д.Шмигалем, Міністром закордонних справ України Д.Кулебою.

29-31 серпня 2022 р. Міністр закордонних справ України Д.Кулеба на запрошення Міністра закордонних справ ЧР Я.Ліпавського перебував з робочим візитом в Чехії з метою участі у заходах в рамках неформального засідання глав МЗС держав ЄС та «Форумі для України», що відбувся в рамках 26-тої Міжнародної конференції Форум 2000 «Democracy’s Clear and Present Danger: How Do We Respond?».

Двостороння зустріч міністрів закордонних справ України та Чехії також відбулася 31 жовтня 2022 р. в рамках проведення у Києві перших українсько-чеських міжурядових консультацій. Під час цієї зустрічі міністри підписали Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Чеської Республіки, що поглибить двосторонній діалог і взаємодію між обома країнами.

23 лютого 2023 р. в рамках засідання Генеральної Асамблеї ООН в Нью-Йорку відбулась зустріч Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ Чехії Я. Ліпавським.

30 травня 2023 р. відбулась телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ Чехії Я.Ліпавським.

Чехія залишається надійним партнером України на міжнародній арені, насамперед щодо підтримки суверенітету і територіальної цілісності нашої держави, послідовно підтримує євроінтеграційний та євроатлантичний курс України, а також надає сприяння у протистоянні російській агресії.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux