• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • čeština
ПОСТАНОВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Опубліковано 01 березня 2014 року о 15:30

Звернення Верховної Ради України до держав-гарантів відповідно до Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї

В обмін на ядерне роззброєння України (добровільне знищення понад 2000 стратегічних ядерних боєзарядів, які Україна успадкувала від СРСР, та приєднання України  до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї як  держави,  що  не  володіє  ядерною зброєю) Україна в Меморандумі про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештському меморандумі)  від 1994 року отримала гарантії своєї безпеки.

Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії та Сполучені Штати Америки у Будапештському меморандумі, а Китайська Народна Республіка та Французька Республіка окремими заявами підтвердили Україні свої зобов'язання згідно з принципами Заключного акта Гельсінкської наради з питань безпеки і співробітництва в Європі поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України.

Також держави-гаранти підтвердили свої зобов'язання утримуватися від загрози силою чи її використання  проти  територіальної   цілісності   чи   політичної незалежності  України,  і  що  ніяка  їхня  зброя  ніколи  не буде використовуватися  проти  України.

Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучені Штати Америки, Китайська Народна Республіка та Французька Республіка зобов’язалися утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення  Україною  прав,  притаманних її суверенітету,  і таким чином отримати будь-які переваги.

Держави-гаранти у Будапештському меморандумі також зобов’язались проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно їх зобов’язань.

У цьому зв‘язку Верховна Рада України висловлює занепокоєння останніми подіями в Автономній Республіці Крим, зокрема інформацією про можливе зовнішнє втручання, що стало б прямим порушенням зобов‘язань за Меморандумом.

Після того, як Верховна Рада Автономної Республіки Крим 26 лютого 2014 року відмовилася розглядати сепаратистські ініціативи, збройне терористичне угрупування, яке діє під прапорами Російської Федерації, 27 лютого 2014 року захопило приміщення Верховної Ради Автономної Республіки Крим та Кабінету Міністрів Автономної Республіки Крим. 28 лютого 2014 року мали місце спроби захоплень невідомими озброєними бійцями аеропорту в м.Сімферополі та аеропорту Бельбек поблизу м.Севастополя на території Автономної Республіки Крим.

Крім того, Верховна Рада України висловлює стурбованість з приводу проведення цими ж днями Російською Федерацією масштабних військових навчань і передислокації військ у прикордонних з Україною регіонах.

Також протягом останнього часу мали місце непоодинокі випадки пересування бойової техніки Чорноморського флоту РФ територією України, які не погоджувалися з українською стороною.

Водночас численні дії Російської Федерації, зокрема створення штучних бар‘єрів у двосторонній торгівлі з Україною, мають підстави кваліфікуватися як порушення  пункту 3 Будапештського меморандуму, відповідно до якого держави-гаранти зобов’язалися утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення  Україною  прав,  притаманних її суверенітету.

У зв’язку з такими діями Верховна Рада України:

1.     Вимагає від Російської Федерації припинити кроки, які мають ознаки зазіхань на державний суверенітет і територіальну цілісність України, у тому числі відмовитися від підтримки сепаратизму в Україні у будь-якій формі.  Зі свого боку, Верховна Рада України наголошує, що всі громадянські права громадян України російської національності, гарантовані Конституцією України та міжнародними зобов’язаннями України, в тому числі, мовні, є і будуть надалі повністю і неухильно дотримані в Україні. 

2.     Вимагає від усіх держав-гарантів відповідно до Будапештського меморандуму практичними діями підтвердити  закріплені в Меморандумі  зобов'язання   згідно   з   принципами Заключного акта Гельсінкської наради з питань безпеки і співробітництва в Європі  поважати  незалежність   і суверенітет та існуючі кордони України, підтвердити зобов'язання утримуватися від загрози силою чи її використання  проти  територіальної   цілісності   чи   політичної незалежності  України,  і  що  ніяка  їхня  зброя  ніколи  не буде використовуватися  проти  України.

3.     Вимагає від держав-гарантів відповідно до Будапештського меморандуму підтримати здійснення Радою Безпеки  Організації  Об'єднаних  Націй  моніторингу ситуації в окремих регіонах України, зокрема в Автономній Республіці Крим, як такої, що може становити загрозу міжнародному миру та безпеці. У разі її ескалації вимагає від держав-гарантів домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки ООН з метою надання допомоги Україні як державі-учасниці Договору про нерозповсюдження  ядерної зброї, що не володіє ядерною  зброєю, у тому числі з урахуванням попереднього розгляду цього питання, за результатами якого була прийнята заява Голови Ради Безпеки ООН від 20 липня 1993 року.

4.     Запрошує до України спеціальні місії під егідою ОБСЄ та Ради Європи для перевірки належного дотримання прав громадян України всіх національностей і конфесій в Автономній Республіці Крим та інших регіонах України.

5. Звертається до Ради Безпеки Організації  Об'єднаних  Націй з пропозицією скликати засідання для розгляду зазначених проблем в контексті заяви Ради Безпеки ООН від 20 липня 1993 року.

6. Рекомендує МЗС України вжити заходів щодо задіяння механізму міжнародних консультацій з сторонами-підписантами Будапештського меморандуму для зняття напруги та відновлення атмосфери взаємної довіри.

 Голова Верховної Ради України

 
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux