• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • čeština
Інформація Державної фіскальної служби України щодо ввезення на митну територію України товарів військового призначення та подвійного використання (бронежилета, каски, шоломи) для потреб військовослужбовців, які задіяні в зоні АТО
Опубліковано 14 вересня 2014 року о 10:22

Згідно зі статтею 21 Закону України від 20.02.2003 № 549-IV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» (далі - Закон) митний контроль та митне оформлення таких товарів здійснюються в порядку, передбаченому Митним кодексом України.

Відповідно до статті 197 Митного кодексу України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами ДФС на підставі отриманих документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій.

Переліки таких товарів (із зазначенням їх опису та коду згідно з УКТ ЗЕД), а також порядок видачі відповідних дозволів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.03 № 1807.

Порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.04 № 86.

Відповідно до вимог зазначених Порядків під час митного оформлення суб'єкт або іноземний суб'єкт разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати на вимогу митниці оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю України.

Відповідно до вимог статті 15 Закону дозвіл чи висновок надається суб'єкту здійснення міжнародних передач товарів, військовим формуванням, правоохоронним органам, органам та підрозділам цивільного захисту України.

Зокрема, бронежилети, інші засоби спеціального захисту внесено до Додатків до згаданих Порядків у формі контрольних списків з детальним описом їх характеристик.

Військове взуття, ремені, обмундирування відсутнє в вищезгаданих контрольних списках.

Вимога про необхідність виконання законодавства у галузі державного експортного контролю розповсюджується як на юридичних, так і на фізичних осіб.

Бронежилети

Відповідно до позиції ML 13d) Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, наведеному у додатку до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.03 № 1807, державному експортному контролю підлягають усі види міжнародних передач (експорт, імпорт, тимчасове вивезення, тимчасове ввезення, транзит) бронежилетів і захисного одягу, виготовлених відповідно до військових стандартів або технічних умов, чи їх еквіваленти та «спеціально призначені» для них «компоненти», окрім захисних костюмів або бронежилетів, призначених для персонального захисту їх власників.

З огляду на вищезазначене, навіть якщо бронежилет є товаром військового призначення та ввозиться в Україну його власником для персонального захисту, ввозити його на митну територію України можна без дозволу Державної служби експортного контролю України (далі - Держекспортконтроль України). У інших випадках такий дозвіл необхідно мати.

Відповідно до позиції 1.А.5 додатку 1 Списку товарів подвійного використання, що можуть бути використані у створенні звичайних видів озброєнь, військової чи спеціальної техніки, наведеному у Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.04 № 86, контролю підлягають бронежилети і спеціально призначені для них «компоненти», виготовлені не за військовими стандартами або специфікаціями і не рівноцінні їм у виконанні. Але з урахуванням вимог пункту 22 цього Порядку імпорт або тимчасове ввезення зазначених товарів здійснюється без дозвільних документів Держекспортконтролю України.

Відповідно до Примітки позиції 1.А.5 додатку 1 згаданого Списку, контролю не підлягають бронежилета або захисний одяг, якщо вони перебувають у своїх користувачів з метою їх власного захисту; бронежилети, призначені тільки для забезпечення фронтального захисту як від уламків, так і від вибуху невійськових вибухових пристроїв.

Тобто, бронежилети невійськових стандартів, які є товарами подвійного використання, можуть ввозитися в Україну без дозволу Держекспортконтролю України.

Каски та шоломи

Згідно з позицією ML 13с) Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807, товарами військового призначення є каски, виготовлені відповідно до військових стандартів або технічних умов, чи їх еквіваленти та «спеціально призначені» для них «компоненти» (тобто підшоломник, амортизатори).

Відповідно до примітки 4 до позиції ML13c) зазначеного вище Списку контролю також підлягають спеціально призначені для військового використання каски, спеціально призначені для персоналу, що займається знешкодженням бомб, а згідно з позицією ML l0g) цього ж переліку контролю підлягають військові захисні шоломи. Ввезення таких товарів в Україну здійснюється лише за дозвільними документами Держекспортконтролю України.

Відповідно до примітки 2 до позиції ML13c) згаданого Списку контролю не підлягають звичайні сталеві каски, не модифіковані і не призначені для встановлення будь-якого типу допоміжного пристрою. Ввезення таких товарів в Україну здійснюється без надання дозвільних документів Держекспортконтролю України.

Слід зазначити, що шоломи стальні армійські, «Сфера», каски захисні пластмасові входять до Переліку спеціальних засобів, що застосовуються при охороні громадського порядку, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 27.02.1991 №49.

При цьому, спеціальні засоби, що застосовуються правоохоронними органами входять до Переліку видів майна, що не може перебувати у власності громадян, громадських об'єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 17.06.1992 № 2471-XII.

Разом з цим, Законом України від 01.07.2014 № 1560-VII були внесені зміни до Митного кодексу України та деяких законів України щодо ввезення засобів індивідуального захисту та лікарських засобів.

З урахуванням зазначених змін, у разі ввезення на період проведення антитерористичної операції та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства спеціальних засобів індивідуального захисту (каски, виготовлені відповідно до військових стандартів або технічних умов, чи їх еквіваленти та спеціально призначені для них компоненти (тобто підшоломи, амортизатори), код товару згідно з УКТ ЗЕД 6506 10 80 00; бронежилетів, код товару згідно з УКТ ЗЕД 6211 43 90 00, виготовлених відповідно до військових стандартів або військових умов для потреб правоохоронних органів, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, інших суб'єктів, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону, на зазначені товари не поширюється дія Закону України від 20.02.2003 № 549-ІУ «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», а також не застосовуються заходи нетарифного регулювання зовнішньої економічної діяльності.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux