• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • čeština
Інтерв’ю Посла України в ЧР Б.Зайчука журналісту громадського ТБ «Донеччини» Віталію Сизову
Опубліковано 12 грудня 2014 року о 17:35

Як Посольство України в Чеській Республіці відповідає на інформаційну загрозу з боку РФ та її симпатиків в Чехії?

Вже майже рік Україна є однією із найважливіших тем для обговорення у засобах масової інформації всього світу. Більшість європейських медіа підтримують Україну, Революцію Гідності, відстоювання Криму як частини України, та намагання України захистити свою цілісність та кордони. Але, нажаль, є й такі, що налаштовані досить негативно. І деякі чеські ЗМІ в цих питаннях теж не є виключенням. Проросійськи налаштовані сили вже давно  проявляються і в чеському медіа просторі.  

Із початком збройної російської агресії та широкомасштабної інформаційної пропаганди з боку Росії Посольство України в ЧР звернулось до чеських громадських, культурних, релігійних організацій із закликом підтримки українського народу у боротьбі з агресором, а також послів інших держав, акредитованих в Чехії, з проханням об’єктивно інформувати президентів та уряди своїх країн щодо ситуації в Україні.

Використовуючи всі доступні дипломатичні механізми Посольство намагається оперативно реагувати на розповсюдження неправдивої інформації щодо України. Прес-служба Посольства постійно інформує чеські ЗМІ про дійсний стан справ України, надсилаючи прес-релізи. Надаємо коментарі відносно вже розповсюдженої неправдивої та викривленої інформації російською стороною.

Неприпустимо, що в ХХІ столітті одна країна намагається силою змінити кордони іншої країни. Факт російської військової агресії на Донбасі вже не ставиться під сумнів практично ніким у світі. Але кількість жертв серед мирного населення Донбасу та українських військових продовжує зростати, руйнуються українські міста та їх інфраструктура.

Україна розпочала процес розслідування і поширення правдивої інформації про злочини проти людяності, які здійснюють бойовики проти цивільного населення Донеччини та Луганщини. Служба Безпеки України систематично надає доказові матеріали як вітчизняним, так і іноземним журналістам, правозахисним організаціям, в тому числі і чеським.

10 років тому під час Помаранчевої революції Вацлав Гавел в одному інтерв’ю сказав, що українці самі мають вирішувати, кому належить Україна – Заходу чи Сходу. При цьому він додавав, що важливим є те, щоб Росія визначила для себе свої кордони – де вони починаються, а де закінчуються…

На превеликий жаль Росія по цей день не знає, де її кордони.

Тому, тільки об’єднавши міжнародні зусилля можна повернути мир на терени нашої країни.

Чи веде Посольство роботу у напрямку донесення правдивої інформації про події в Україні до чеського суспільства та уряду?

Тривалий час відносини України та Чехії базувалися на активному співробітництві у сфері євроатлантичної інтеграції. Та останні зміни в нашій державі ставлять нові завдання для чеського уряду у пошуку нового базису двосторонніх відносин.

Ми усвідомлюємо, що правдива та повна інформація про військове вторгнення Росії на територію України та поточну ситуацію на Сході України є дуже важливою для залучення міжнародної підтримки. 

Тому ми постійно проводимо зустрічі з представниками чеського уряду, парламентарями, членами сенату, євродепутатами, чеськими дипломатами з метою доведення необхідної інформації про ситуацію в Україні та офіційної позиції керівництва нашої країни.

Найвищі посадові особи ЧР добре проінформовані про ситуацію на Сході України. Двосторонній діалог триває постійно.

Щодо інформування чеського суспільства, то ми постійно беремо участь у дискусіях, дебатах, круглих столах та інших заходах щодо обговорення ситуації в України та намагаємось переконувати учасників у необхідності залучення міжнародної підтримки у питаннях збережені територіальної цілісності України. Також проводимо прес-конференції для чеських ЗМІ щодо ситуації в Україні, даємо інтерв’ю як друкованим, так і інтернет виданням, беремо участь у телепрограмах на чеському телебаченні.

Посольство відкрило спеціальну інформсторінку у соціальній мережі Facebook, де постійно інформуємо відвідувачів про останні події в Україні та позицію українського уряду.

Прошу прокоментувати останні заяви Президента Чехії з приводу подій в Україні.

Найкращий коментар дали самі чехи, що вийшли на акції протесту в Празі та інших містах Чехії. Звичайно такі заяви не могли не викликати негативну реакцію, в тому числі і громадян Чехії.

Але Посольство може діяти тільки в жорстких рамках дипломатичного протоколу та дипломатичної етики поведінки країни акредитації. Тому МЗС України  висловило Послу Чехії позицію несприйняття останніх висловлювань Президента Чехії щодо ситуації в Україні, оскільки вони не відповідають традиційно дружнім та партнерським українсько-чеським політичним відносинам.

Тим більше, що Чехія на своєму досвіді пережила радянську окупацію, і як ніхто інший має розуміти нашу країну.

Після заяви президента Чехії Мілоша Земана про необхідність змиритись з втратою Україною Криму, в Празі з’явилися білборди з лідером кримських татар Мустафою Джемілєвим, на яких під його фото було наведено його цитату: «За вираження незгоди з радянською окупацією Чехословаччини в 1968 році я відсидів у в’язниці три роки».

Дійсно у 1968 році дуже багато українців підтримували Чехословаччину. Оскільки Чехія і географічно, і історично близька Україні. Тому, звичайно, ми зажадали такої ж підтримки.

Позицію чеського президента щодо України не підтримують прем’єр-міністр Чехії Богуслав Соботка, Міністр закордонних справ Чехії Лубомір Заоралек, міністр фінансів Чехії Андрей Бабіш.

Прем’єр-міністр Чехії Богуслав Соботка неодноразова заявляв, що в Чехії за зовнішню політику держави відповідає уряд.

Міністр закордонних справ Чехії Лубомір Заоралек завив, що позиція уряду дуже чітка. Що Чехія підтримує суверенітет та цілісність України, іншої офіційної позиції немає. Також він визнав, що конфлікт на Донбасі викликаний актом агресії з боку Росії. І що не існує ніяких розбіжностей між позицією Чехії та позиціями інших держав ЄС та НАТО відносно України.

На рівні чеського та українського МЗС співпраця продовжується на дуже хорошому рівні. Контакти проходять постійно. Ми також відчуваємо підтримку та розуміння ситуації у роботі зі всіма іншими державними структурами на всіх рівнях.

Так, начальник Генерального штабу армії Чеської Республіки генерал Петр Павел, який доречі у наступному році очолить військовий комітет НАТО, першочерговим завданням Північноатлантичного альянсу вважає подолання українсько-російської кризи. Він переконаний, що ситуація, яка виникла в Україні в результаті російської агресії, є найболючішою проблемою сучасності.

Чи мають громадяни Чехії доступ до неупередженої інформації про події в Україні?

Так, звичайно, чехи мають доступ до різнобічної та об’єктивної інформації. Хоча проросійська пропаганда та антиукраїнська цензура сягає, нажаль, і європейських засобів масової інформації, в тому числі і чеських. Наприклад, за інформацією СБУ у спеціальному центрі Федеральної служби безпеки РФ працює близько 1500 людей, які в щоденному режимі ведуть роботу з дезінформації та провокації  в соціальних мережах. Звичайно з такою армією впоратися не так просто.

Російські телевізійні канали віщають і на теренах Чеської Республіки. Тому історії про «розп’ятого хлопчика» та про «українських карателів» також відомі чехам.

Але технології 21-го століття не дають можливості їм перекрити весь інформаційний простір. Тому громадяни Чехії добре обізнані з ситуацією вторгнення Росії на Схід України. Крім того багато пересічних чехів та чеських громадських та доброчинних організацій цікавляться потребами українських військових, які захищають цілісність своєї країни, та активно їм допомагають.

Чеські міста надають допомогу українським військовослужбовцям. Уряд Чешської Республіки також активно допомагає Україні,  надає гуманітарну допомогу людям, постраждалим від бойових дій на Сході України, передає сучасне медичне обладнання українським лікарням, допомагає українським військовим, які беруть участь в антитерористичній операції на Сході України.

 Але дуже прикро, що в той час, коли проросійська пропаганда набирає обертів, збільшується кількість російських видань у всьому світі, українські видання ледь виживають.

В Чехії і так не багато українських видань, але й ті закриваються (більшість через брак коштів). Так з нового 2015 року припинить свою діяльність інтернет-видання УКРГАЗЕТА.EU.

Звичайно Україні у цьому напрямку слід вирішити багато завдань і по створенню українських закордонних неурядових організацій і виданні української періодики, але ми прекрасно розуміємо, що зараз перед Україною стоять більш нагальні проблеми по забезпеченню територіальної цілісності та миру на території України. 

Але українці непереможні.

Ще у 1929-му році академік Володимир Вернадський написав у листі до свого сина: «Украина силой удержана быть не может – этого, по-моему, не понимают русские».

Наскільки сильні проросійські погляди в Чехії? Наскільки сильно Росія впливає на внутрішню політику цієї держави та на її медійний простір?

Чехи з великим натхненням слідкували за Революцією Гідності рік тому. Вони проводили паралелі з Оксамитовою революцією в Чехії, яка відбулася 25 років тому. Ці події в Україні нагадували їм власний досвід боротьби за свободу.  І ми відчували велику підтримку як простих чехів, так і представників мас-медіа.

Коли Росія почала захоплювати нашу територію, багато хто згадував 1968 рік та радянські танки в центрі Праги. Але не будемо приховувати, що з моменту початку збройного конфлікту на Сході України, чехи розділились на два табори.

Росія веде проти України не тільки повномасштабну військову операцію з елементами тероризму та сепаратизму на території України, але й намагається обігрувати нас на міжнародній арені. 

Звичайно, суперечлива поведінка чеської політичної еліти відіграє важливу роль у формуванні громадської думки в Чехії.

Пропаганда проросійської позиції у чеському медіа просторі теж має значний вплив на сприйняття чеськими громадянами подій в Україні.

А агенти російського впливу в політичних та бізнес елітах Чехії продовжують працювати на зміцнення економічного співробітництва, навіть в обхід санкцій.

Але навіть при всіх цих складових ми маємо нести правду усіма мовами світу.

В Чехії є громадяни, які попросили притулку внаслідок війни на Донбасі?

Так, звичайно, є.

За даними Управління Верховного комісара ООН в справах біженців на кінець жовтня місяця цього року кількість клопотань українців про надання притулку в країнах  Європейського Союзу перевищує аналогічний показник за весь 2013 рік у десять разів. Це майже 9000 осіб.

Але найбільша кількість громадян України прибуває в Польщу, Німеччину, Францію та Швецію. В Чехію – майже 100 осіб.

Процес отримання статусу політичного втікача в Чехії може тривати роками. Але, наприклад, восьмеро постраждалих внаслідок трагічних подій на Майдані, які лікувалися в Чехії і зажадали залишитися, отримали політичний притулок у Чехії за кілька місяців. І це безпрецедентний випадок, коли заявники не мусили доводити, що зазнавали переслідувань на батьківщині.

Звичайно ми вдячні чеській стороні за підтримку українців. Оскільки серед цих восьми постраждалих є два неповнолітніх скалічених хлопчиків. Всього чеські госпіталі прийняли 41 потерпілого внаслідок насильства під час Євромайдану.

Крім того, мерія Праги надала приміщення для проживання двом сім’ям постраждалих, решта отримають помешкання у містах Північної Моравії, мери яких висловили солідарність з українцями.

 Ще один сегмент громадян України бажаючих отримати притулок у Чехії – це волинські чехи. 

Ще у березні місяці цього року потомки чеських переселенців, що оселились на Волині ще у 19-му столітті звернулися до уряду Чехії з проханням посприяти їх переїзду на історичну батьківщину, мотивуючи своє прагнення небезпекою подальшого проживання на Україні. Тоді зголосилося три десятки сімей. Водночас чеська урядова комісія, яка вивчала ситуацію на Житомирщині, дійшла висновку, що чеській громаді нічого не загрожує.

Але після перевірок Міністерства внутрішніх справ Чехії, ініційованих Президентом ЧР Мілашом Земаном, з’ясувалося, що принаймні кілька десятків людей (це від 30 до 50 осіб), що проживають в зоні бойових дій на Донбасі знаходяться в «критичній ситуації». За інформацією МВС Чехії бажаючих переселитись на свою історичну батьківщину – Чехію на даний час вже біля чотирьохсот осіб.

У 90-х роках в Чехію повернулося близько 2000 волинських чехів, які проживали в областях, що постраждали від чорнобильської катастрофи. Після звернення чеських переселенців до тогочасного чехословацького  президента Вацлава Гавела була створена урядова програма та організована масова репатріація волинських чехів.

Сьогодні чеський уряд поки що не планує масовий переїзд, перш за все допомогу отримають люди, які проживають безпосередньо в зоні бойових дій.

Неприємним моментом є те, що українці є лідерами серед нелегалів у Чеській Республіці. В цьому році поліція затримала (з січня по листопад 2014 року) 853 українця. Це переважно робітники, які після закінчення терміну легального перебування вчасно не продовжили візу.

Але за статистичними даними Міністерства внутрішніх справ Чехії  разом з тим спостерігається  і від’їзд українських заробітчан. В основному це робітники, зайняті у будівельній сфері. Причинами повернення додому українців є страх за свою сім’ю і бажання вступити до армії, щоб захищати свою батьківщину. Особливо занепокоєні цією ситуацією малі та середні будівельні фірми, в яких українці часто становлять половину робочої сили.

У сучасному світі Міждержавні конфлікти дестабілізують не тільки регіональну, а і глобальну систему міжнародної безпеки.

Між Україною та Чехією існують багаторічні традиційно дружні відносини.

Тому ми маємо надію, що і в майбутньому Чехія буде підтримувати Україну, як в рамках Європейського Союзу, так і самостійно.

http://novosti.dn.ua/details/240567/

Громадське ТБ Донеччини,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux