16 січня у м. Мнєлнік Посол України в Чехії Євген Перебийніс взяв участь в урочистих заходах, присвячених вшануванню пам’яті Яна Палаха, який 49 років тому здійснив акт самоспалення, протестуючи проти радянської окупації Чехословаччини.
Цього року разом з Я.Палахом у Мнєлніку було вшановано пам'ять двох українців - Василя Макуха та Олекси Гірника, які свого часу здійснили акт самоспалення в Україні на знак протесту проти репресій, русифікації та поневолення нашої держави радянським режимом.
У місцевій гімназії імені Яна Палаха для учнів старших класів було проведено урок, присвячений В.Макуху та О.Гірникові, та показано документальні фільми про них.
За участю голови Сенату Парламенту ЧР Мілана Штєха, заступника голови Палати депутатів Парламенту ЧР Войтєха Пікала, представників дипломатичного корпусу, міського голови Мнєлніка Цтірада Мікеша та громадськості міста біля пам’ятника Яну Палаху відбувся пам’ятний захід, на початку якого пролунали гімни України та Чехії.
Євген Перебийніс у своєму виступі наголосив на тому, що солідарність з чехами і словаками під час бурхливих подій 1968 року висловлювали тисячі українців, чимало з яких за свою позицію і солідарність заплатили життям і свободою. Серед них був і Василь Макух, який ще до Яна Палаха здійснив 5 листопада 1968 року акт самоспалення у центрі Києва, протестуючи в тому числі проти агресії СРСР в Чехословаччині. Як і Ян Палах, В.Макух та О.Гірник вірили у те, що запалений ними вогонь пробудить свідомість людей, не дозволить їм зректися мрій про вільну людину у вільній країні. Як і Ян Палах, вони назавжди залишаться для нас символом невідсутпності, відваги, віри та надії у світле майбутнє своєї держави, свого народу.
Посол України подякував чеському народу, уряду і парламенту за підтримку, яку Україна відчуває у боротьбі проти російської агресії.
Учасники мітингу вшанували пам’ять чеського та українських героїв покладанням квітів до пам’ятника Яну Палаху.
Під час перебування у м. Мнєлнік Посол України Євген Перебийніс поклав квіти до могили яскравої української письменниці, перекладачки Наталени Королеви та її чоловіка Василя Короліва-Старого - члена Української Центральної Ради, члена дипломатичної місії УНР в Празі, письменника, художника та громадського діяча.