«Слова Земана про Крим і Майдан в Празі? Звичайні чехи нас розуміють, заспокоює глава української дипломатії»
Недовіра між нами та Росією триватиме роки, якщо не покоління, заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін в інтерв’ю Aktuálně.cz. Заяви президента Мілоша Земана, на його думку, не мають значного впливу на чесько-українські відносин, а підтримка Сполучених Штатів після обрання Президентом Дональда Трампа не зменшилася. «Висловлювання деяких політиків не повинно ставити під загрозу відносини», - каже Клімкін. Міністр дав інтерв'ю у Києві, де він відвідав Центральноєвропейський дискусійний клуб «Майдан» на запрошення Чеського Центру. Наступного тижня Україна відзначатиме четверту річницю початку війни на Донбасі. Тоді проросійські сепаратисти та їхні російські союзники вторглися у місто Слов'янськ.
Aktuálně.cz: Мілош Земан нещодавно заявив, що не дозволить Майдан в Чеській Республіці. Чи не засмучує Вас як міністра закордонних справ України, таке розуміння президентом Майдану?
Павло Клімкін: Майдан – це не про політиків чи журналістів, або науковців. Майдан - це про людей та їхню волю. Вони не запитують політиків, хочуть вони або не хочуть Майдан. Якщо чехи хочуть Майдан, це їх рішення. Я не можу коментувати це.
Для нас Майдан був, перш за все, гарним, фундаментальним досвідом, точкою неповернення. У сенсі кінця пострадянської України та початку європейської, демократичної України.
Aktuálně.cz: На скільки тяжкими є деякі заяви Земана для чесько-українських відносин? Наприклад, в Раді Європи він запропонував, щоб Крим залишався Росії, яка б заплатила Україні компенсацію за це.
Павло Клімкін: Будь-який компроміс щодо Криму виключений. Росія забрала півострів та окупує його в порушення міжнародного права. Йдеться про повагу до міжнародного права і, перш за все, якщо ви сповідуєте певні принципи та цінності.
Ви або дотримуєтесь принципів та цінностей, або ні. Компроміси в міжнародній політиці можуть існувати, але не в принципах і цінностях. Щодо Криму не може бути компромісів. Ми повернемо його під контроль України.
Aktuálně.cz: А вплив Мілоша Земана на чесько-українські відносини?
Павло Клімкін: Чесько-українські відносини, передусім, це відносини між людьми - українцями та чехами, а не окремими політиками. В основному ми розуміємо та відчуваємо один одного. Багато українців живе в Чехії, і ставлення до них зараз дуже гарне. Висловлення деякими політиками своїх думок не повинні ставити під загрозу відносини.
Підтримка Трампом України
Aktuálně.cz: Багато хто говорив про побоювання України з приводу президента США Дональда Трампа та його близькості до Росії та Володимира Путіна. Як Ви оцінюєте відносини між Києвом та Вашингтоном більш ніж через рік після інаугурації Дональда Трампа ?
Павло Клімкін: В Сполучених Штатах існує згода обох великих політичних партій щодо підтримки України. Нинішня адміністрація підтримує нас, в цьому не може бути сумніву. Ми співпрацюємо у сфері безпеки та оборони, США підтримують наші реформи та постачають нам оборонну зброю, тренують українських солдатів.
Подивіться, наприклад, на наші вулиці. Нова патрульна поліція є наочним прикладом допомоги та підтримки США. Немає підстав сумніватися в тому, що США підтримують Україну.
Aktuálně.cz: Чи можливе повне розірвання дипломатичних відносин між Україною та Росією?
Павло Клімкін: Довіри між нами і Росією не буде багато-багато років, можливо, кілька поколінь. Нині ми маємо найнижчий з можливих рівень дипломатичних контактів з Москвою. І то лише тому, що в Росії проживає більше трьох мільйонів українців.
Економічні контакти скорочуються. Чотири роки тому ми мали з Росією 34 % нашої загальної торгівлі, тепер це 7%. З цього ви можете бачити напрямок, в якому розвиваються відносини. Для більшості українців відносини з Росією, засновані на довірі, є неможливими.