У Празі з 12 по 18 листопада тривали «Дні українського кіно». У програмі масштабного кінематографічного проекту, який відбувається в Чехії уже втретє, фільми: «Додому», «Дике поле», «Іловайськ 2014», допрем’єрні покази фільмів «Атлантида», «Ціна правди» та «Мої думки тихі», короткометражні стрічки з циклу «Кіно на колесах». За сім днів фестивалю покази лише в Празі відвідало понад 800 глядачів.
Посол Є.Перебийніс, який ініціював проведення фестивалю три роки тому, відзначив на відкритті ІІІ фестивалю «Тиждень українського кіно», що це вже третій рік українські фільми збирають повні зали глядачів у Чеській Республіці.
«Можемо впевнено говорити, про успішність цього фестивалю, запорукою чому стало постійне покращення якості фільмів українського виробництва та зростання інтересу чеського суспільства до українського культурного продукту».
«Сім вечорів для України» – так у чеській пресі повідомили про початок фестивалю українських фільмів, що проходив в відомих артгаусних кінотеатрах «Атлас» та «Евальд» у центрі Праги.
«Ми вибирали найкращі українські фільми цього року, стежили за відгуками фестивалів у Венеції, в Одесі, Карлових Варах, за оцінкою професійних критиків, – каже в інтерв’ю Радіо Свобода організаторка фестивалю Ленка Віхова. – Ми хотіли обрати для показу в Чехії найякісніший продукт, який, можливо, не розрахований на смак масового глядача, але такий, що може якнайкраще представити сьогоднішнє українське кіно – його теми і його художній бік. Ми розраховували на обізнану і вибагливу публіку».
Фестиваль відкрився в Празі 12 листопада допрем’єрним показом фільму «Атлантида» режисера Валентина Васяновича, представити який до Праги приїхав виконавець головної ролі, український військовий, тренер і психолог благодійного фонду «Повернись живим» А.Римарук.
«Я з дитинства мріяв, щоб моє прізвище увійшло в історію», — жартома розповідав глядачам Андрій Римарук. — «І от дякуючи «Атлантиді» на найстаршому кінофестивалі в Венеції підняли український прапор і прозвучав наш гімн. Два кращі фільми цьогорічної Венеції – «Джокер» Тода Філіпса й «Атлантида» Валентина Васяновича». (Прем’єра стрічки відбулася на Венеційському кінофестивалі й отримала головну нагороду в секції «Горизонти»).
«Атлантида» піднімає три ключові питання українсько-російської війни на Донбасі, а саме: посттравматичний синдром українських ветеранів, екологічна катастрофа на Донбасі через затоплення підземних шахт та знищення заводів і пошуки тіл зниклих безвісти українських військових.
«Найважче мені далася сцена, де головний герой мав повернутися в свій старий будинок, де загинула його сім’я і діти. Це було набагато складніше, ніж зняти сім дублів у ванні з холодною водою чи відверту сцену сексу», — розповів Андрій Римарук. За його словами, режисер завжди прислухався до порад та пропозицій своїх акторів і до кінця зйомки початковий сценарій змінився приблизно на 60%.
Незважаючи на те, що дія фільму перенесена у майбутнє, коли війна на Донбасі вже скінчилася, розмова після перегляду нагадала про те, що вона ще триває.
«Ми оптимісти, але ми розуміємо, що ця війна, на превеликий жаль, не завершиться у 2025 році. Але нашою метою було нагадати Україні та цілому світу, – бо цей фільм зараз показують по цілому світі, – що відбувається на сході України і наскільки великий апетит у Російської імперії», – сказав Андрій Римарук під час обговорення фільму.
Другий фільм українського тижня – це стрічка польської режисерки Аґнєшки Холланд «Містер Джонс», або «Ціна правди», яка розповідає про пошуки правди молодого валлійського журналіста Ґарета Джонса у сталінському СРСР. Він на власні очі побачив наслідки сталінської політики в Україні, де вимирали у 1932–33 роках цілими селами, і намагався розповісти про це світові.
«Чеський глядач, який не шукає в кіно лише розваг, звик до складних фільмів, тому ми включили в програму цей фільм. Також ми хотіли показати, що Україна, яка була співпродюсером фільму, співпрацює з європейським кінематографом, є частиною європейського кінематографу», – пояснює свій задум Ленка Віхова.
Далі у програмі фестивалю – кримськотатарський фільм «Evge. Додому» режисера Нарімана Алієва, який щойно вийшов в прокат в Україні. Цей фільм про повернення додому в Крим загиблого кримськотатарського воїна брав участь у Каннському міжнародному кінофестивалі, в конкурсній програмі «Особливий погляд», а у серпні Український оскарівський комітет номінував його як національного претендента від України на американську премію «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою.
Третім фільмом фестивалю стала військова драма «Іловайськ 2014. Батальйон Донбас» режисера Івана Тимченка, яку в Празі представив продюсер фільму Олександр Щербина. Художній фільм «Іловайськ 2014. Батальйон Донбас» розповідає про події серпня 2014 р. та долі бійців добровольчого батальйону «Донбас», що билися і вмирали за нашу свободу. Бійці «Донбасу» грали в стрічці самих себе, лише на ролі загиблих побратимів було запрошено професійних акторів. Головного героя стрічки, командира штурмової групи добровольчого батальйону «Донбас» Тараса «Бішута» Костанчука зіграв у фільмі сам Тарас Костанчук. Це реальна історія того, як він з важким пораненням голови та його поранений у ногу побратим «Квентін» переховувались в окупованому Іловайську й виходили до своїх. Крім того, в фільмі знялось 50 добровольців з батальйону «Донбас», яким вдалося вижити у пастці, влаштованій російськими військовими в начебто «зеленому коридорі».
Про Донбас напередодні війни розповіла пражанам стрічка «Дике поле» режисера Ярослава Лодигіна за мотивами роману Сергія Жадана.
Змогли задовольнити свою цікавість і любителі короткого метру – в суботу глядачі змогли побачити відразу п’ять короткометражних фільмів від студентів та випускників Київського інституту театру та кіно імені І.Карпенка-Карого: «Будинок «Слово» (режисера Івана Висневського), «Mia Donna» (режисера Павла Острікова), «Fingerman» (режисера Івана Шохи), «Нокдаун» (режисера Антона Скрипця) і «Лишатися не можна тікати» (режисера Марини Лопушіної).
Завершився фестиваль комедією «Мої думки тихі» молодого автора Антоніо Лукіча зі знаменитою Ірмою Вітовською в головній ролі. Участь у обговоренні фільму взяв сам режисер, який чимало насмішив аудиторію.
Окрім Праги, цього року фільми з програми «Тиждень українського фільму» були представлені також у Брно в кінотеатрі «Арт». Покази в Брно розпочалися 12 листопада й завершилися 2 грудня, за цей час глядачі змогли побачити стрічки «Атлантида», «Міф», «Дельта», «Іловайськ» та «Яма» чеського режисера Ї.Стейскала.
Два фестивальні фільми – «Іловайськ» та серію короткометражних фільмів – можна буде подивитися і в Оломоуці в студентському клубі «Конвікт» 16 грудня.