6 вересня в місті Ліберець відбудеться урочисте відкриття відреставрованого пам'ятника воякам Гірської бригади Української Галицької Армії, яким довелося вимушено емігрувати до Чехословаччини - країни, що стала для них другим домом.
Пам'ятник було встановлено на Ліберецькому військовому цвинтарі в 1927 році. Ідеться про єдину роботу в монументальному стилі відомого українського скульптора та художника Василя Касіяна, що зобразив тіло вбитого стрільця, над яким завмерли у горі дружина та дві доньки. Надзвичайною майстерністю позначена проробка кожної деталі монумента: типовий український одяг матері, дітей, форма, зброя та амуніція полеглого солдата Першої світової війни.
Пам’ятник було відновлено за фінансової підтримки Посольства України в Чеській Республіці.
У відкритті пам’ятника візьмуть участь Посол України Євген Перебийніс, губернатор Ліберецького краю Мартін Пута, мер міста Ліберець Тібор Баттіані та священик греко-Католицької церкви в Ліберці отець Іван Семотюк.
Довідка: У Ліберці знаходився Табір інтернованих частин УГА. Від 10. 9. 1920 тут перебувала т. зв. група генерала Кравса, яка у серпні 1920 покинула фронт Армії УНР над Дністром і через Гуцульщину перейшла на Закарпаття (300 старшин і 500 вояків), та 130 старшин і вояків, що прибули з італійського табору полонених у Монте Кассіно. У квітні 1921 Т.і. з Нім. Яблонного і Ліберця переведено до Йозефова (бл. 4 000 осіб), де він проіснував до 1926.
У таборі виходив щомісячник "Український Скиталець", перше, рукописне, число якого вийшло в Ліберці 1 листопада 1920 року. Навколо журналу об'єдналися митці, більшість з яких раніше співпрацювали з прес-квартирою УГА, а саме: поручники Іван Іванець та Юліан Буцманюк, четарі Ярослав Фартух, І. Сарден, Михайло Бринський і Володимир Кобринський, хорунжий Василь Касіян, стрільці Василь Петрук, Степан Дзидз, Володимир Яценків, підхорунжий Онуфрій Пастернак. Редагував «Український скиталець» вояк Галицької армії Яків Голота.