Конференція розпочнеться 25 листопада 2022 року о 10:00 за київським часом у режимі онлайн. І хоча організатори до
останнього не знають, хто з українських учасників зрештою зможе під’єднатися до заходу наживо, проте покладають на конференцію великі сподівання.
«Попри всі негаразди й обмеження, які спричиняє держава-агресор обстрілами українських міст, свої доповіді на участь у конференції подали науковці з Харкова, Сум, Києва, Полтави, Львова, Івано-Франківська – географія наших учасників дуже широка. Я дуже сподіваюся, що в п’ятницю в Україні не буде великих відключень світла й ми зможемо заслухати українських науковців. Українська господарська академія в Подєбрадах — це унікальне явище в історії чесько-українських взаємин, досвід якої не втрачає своєї актуальності й через сто років», — розповідає Наталя Аксьонова, доцентка Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.
«Інтерес до конференції є і в Чехії — з доповідями виступлять чеські україністи з Праги, Пардубице й Брна, а на відкритті заходу виступить мер міста Подєбради Ярослав Червінка», — говорить Тереза Хланьова, голова Чеської асоціації україністів і керівник семінару з україністики Інституту східноєвропейських досліджень Карлового університету в Празі.
Початково конференція мала відбутися в травні у Подєбрадському замку, у якому академія розташовувалася академія сто років тому, та плани утяла російська агресія. Після звільнення Харківської області від російських окупантів у вересні цього року, Наталя Аксьонова ініціативно запропонувала усe ж таки провести конференцію в форматі онлайн навіть попри російські обстріли Харкова й інших міст. Партнери з Чехії, а це, окрім Карлового університету, Посольство України в Чехії й ГО «Український меморіал», підтримали ідею.
«З 2017 року Посольство України в Чехії здійснювало систематичну роботу по впорядкуванню місць української пам’яті в Чехії, зокрема, і українських поховань у місті Подєбради, де поховані викладачі й студенти Української господарської академії», — зазначає Віталій Усатий, Тимчасовий повірений у справах України в Чехії. — «На жаль, історія повторюється – і через сто років росія знову пішла військовим наступом на Україну, намагаючись окупувати і знищити українську державність. Сто років тому ми не мали підтримки міжнародних партнерів і не змогли відстояти свою незалежність. Тисячі українці змушені були виїхати в еміграцію, де вони продовжували жити з ідею відновлення української державності. Саме тому академія в Подєбрадах готувала агрономів, інженерів, лісників, хіміків та інших фахівців технічних спеціальностей, які би повернулися в Україну після деокупації від більшовицьких сил відбудовувати власну державу. Ідея заснування Української господарської академії і досі вражає своєї далекоглядністю і може слугувати гарним прикладом нам, сучасникам», —- додає дипломат.
Організаторами міжнародної наукової конференції «Історично-культурний феномен Української господарської академії в Подєбрадах» виступили: Посольство України в Чеській Республіці, ГО
Ukrajinský memoriál z.s. у Чеській Республіці, Інститут східноєвропейських досліджень Карлового університету в Празі
Ústav východoevropských studií, Чеська асоціація україністів
Česká asociace ukrajinistů, z.s., Інститут досліджень діаспори (Київ), Історичний клуб «Холодний яр», Кафедра туристичного бізнесу та країнознавства, Факультет міжнародних економічних відносин і туристичного бізнесу Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна
V.N. Karazin Kharkiv National University. І хоча плани науковців безжально перекреслила російська війна проти України, однак за прикладом колишніх подєбрадських викладачів і студентів, більшість із яких належала до військових армії УНР, сучасні українські науковці і в умовах війни гордо тримають прапор української науки.
Програма конференції:
https://bit.ly/3VDDIEH.
Щиро запрошуємо всіх бажаючих приєднатися в п'ятницю, 25 листопада, до роботи унікальної в умовах війни конференції, програма якої включає пленарне засідання (10:00-12:00), роботу 3 секцій (12:00-14:00) та заключне пленарне засідання (15:00-16:00), до яких можна під'єднатися через Zoom:
https://bit.ly/3i1LMQV.