• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • čeština
«Мілада Горакова: страчена комуністами»
Опубліковано 24 червня 2020 року о 14:03

Посольство України в Чехії долучається до флешмобу чеської громадської організації «Декомунізація» зі вшанування пам’яті чехословацької політичної ув’язненої Мілади Горакової «Мілада Горакова: страчена комуністами».

27 червня 2020 р. виповниться 70 років з дня страти Мілади Горакової і перемоги панівної комуністичної політичної сили над правосуддям та здоровим ґлуздом. До цієї сумної дати по всій Чехії проходить флешмоб «Мілада Горакова – страчена комуністами», метою якого є заповнити міський простір портретами Мілади Горакової та віддати належну шану цій сміливій та принциповій жінці.

Мілада Горакова – чеська політичка, учасниця антифашистського руху опору, страчена під час комуністичних показових судових процесів у 50-х роках минулого століття за сфабрикованим звинуваченням у зраді Батьківщини. Упродовж «судового процесу» Мілада Горакова проявила надзвичайну силу волі й характеру та не зізналася в злочинах, які не скоїла. За свою принциповість стала символом протестів проти панівної комуністичної партії.

Мілада Горакова народилася 25 грудня 1901 року в Празі. Закінчила юридичний факультет Карлового університету й у 1926 році вступила до Чехословацької національної соціалістичної партії. Після окупації Чехословаччини в 1939 році доєдналася до антифашистського руху опору. У 1940 році її заарештувало гестапо, була засуджена до смертної кари, проте згодом покарання було замінено на довічне ув’язнення, яке відбувала спершу в концтаборі в чеському Терезині, а потім в Німеччині.

Після перемоги над нацизмом повернулася в травні 1945 року до Праги. Була обрана до чехословацького парламенту, проте після комуністичного путчу в лютому 1948 року та приходу до влади в Чехословаччині комуністичних прорадянських сил подала у відставку.
Попри всі поради друзів емігрувати з Чехословаччини, Мілада Горакова приймає рішення залишитися. 27 вересня 1949 року правоохоронні органи нового політичного режиму заарештовують її та звинувачують в організації угрупування, метою якого мало стати повалення комуністичного режиму.

Судовий процес над Міладою Гораковою та дванадцятьма її «спільниками» розпочався 31 травня 1950 року й відбувався за зразком показових радянських «чисток» з 30-х років. У суддів та прокурорів був чіткий сценарій, згідно якого повинні були поводитися всі обвинувачені. Для досягнення цієї мети використовувалися фізичні репресії, на підсудних чинився значний психологічний тиск. Проте Мілада Горакова не погодилася грати роль у цьому «театрі» й до кінця відстоювала свої ідеали, хоч і знала, що цим лише зменшує свої шанси на пом’якшення покарання.

Комуністичний «суд» по сфабрикованій від початку й до кінця справі тривав вісім днів. Судді постановили: чотирьох обвинувачених засудити до смертної кари, чотирьох – до довічного ув’язнення і ще п’ятьом дати від 20 до 28 років ув’язнення.

За засуджених заступилися відомі особистості з цілого світу як то, наприклад, Альберт Ейнштейн, Вінстон Черчіль чи Елеонора Рузвельт, які направили листи із проханням помилувати ув’язнених, однак попри це 27 червня 1950 року Мілада Горакова та троє її колег були страчені через повішення.

У 1991 році президент Вацлав Гавел in memoriam нагородив Міладу Горакову орденом Т.Г.Масарика 1-го ступеня.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux