• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • čeština
Навчання українців у Чехії на період воєнного стану
Опубліковано 14 березня 2022 року о 21:18

Ми підготували коротку інформацію для батьків дітей, які змушені були внаслідок російської агресії залишити Україну і зараз тимчасово проживають у Чехії. 
Якщо ви отримали довгострокову чеську візу й тимчасово проживаєте в Чехії, ви можете вирішити навчання своїх дітей кількома способами:

1)  Продовжувати навчання дитини онлайн з її попереднім українським класом, якщо українська школа прийняла рішення про проведення занять онлайн. З цією метою можна використовувати й проект «Всеукраїнський розділ», де є підготовані відео-уроки для дітей різного віку. 
Також у нагоді може стати проект «Навчання без меж», розроблений Міністерством освіти і науки України. Проєкт передбачає трансляцію відеоуроків для школярів 5-11 класів. Кожен день буде присвячений окремій дисципліні. 
Дивитися заняття можна за посиланням: https://megogo.net/ua/school_ua

Також ви можете скачати всі підручники для всіх класів української школи за посиланням: https://lib.imzo.gov.ua/yelektronn-vers-pdruchnikv/


2) Записати дитину в чеську школу, що знаходиться найближче до Вашого дому. Якщо в школі є вільні місця, дитину приймуть на навчання чеською мовою й запропонують додаткові години чеської мови. Якщо ж школа заповнена, необхідно звернутися до міської або сільської ради в відділ освіти й запитати, у якій зі шкіл є вільні місця для дитини Вашого віку. До школи можна прийти особисто, подзвонити чи написати листа. Якщо вам потрібна допомога з перекладом під час спілкування, спробуйте звернутися до Інтеграційного центру в вашому місті: https://icpraha.com/uk/. У багатьох школах вчителі й директори вільно спілкуюится англійською мовою. 
Бланки заяв про зарахування дітей до школи можна завантажити за посиланням: https://www.edu.cz/ukrajina

Допомогти з пошуком школи зможе також спеціальний сайт: https://shkola.cz/uk.
Якщо ви плануєте навчання дітей у середній школі з наступного навчального року, потрібно буде до 8 квітня (у випадку, якщо не плануєте отримувати матуру) або до 5 квітня (якщо плануєте), подати заяву в відповідну чеську середню школу. 
Для вступу до середньої школи з «матурою» потрібно буде здати письмовий іспит з математики, іспит з чеської мови замінять співбесідою. Під час екзамену з математики ви можете користуватися послугами перекладача. Для вступу в середні школи «без матури» здавати вступні іспити не потрібно, рівень вимог до учнів у цих школах також не такий високий. 
Цьогорічним випускникам 11-го класу, якщо вони плануватимуть вступ до ВНЗ у Чехії, потрібно буде пройти процедуру нострифікації сертифікату про загальну середню освіту. Більше інформації за посиланням: https://metropolevsech.eu/.../vzdelavani-a.../nostrifikace/

Для тих, хто знаходиться у Празі, міська рада створила інформаційний мейл, на який Ви можете надсилати свої запитання щодо навчання дітей (можна звертатися українською мовою): [email protected]


Ми розуміємо, що далеко не всі діти будуть хотіти вчити ще одну мову, тому для цього було започатковано ще один формат – «спільні українські класи».
 
3) Знайти школу, яка пропонує заняття українською мовою з українськими вчителями у т.зв. спільних класах. Допомогти знайти таку школу вам допоможе проект «Діти України», який спільно запустили наше посольство, Міністерство освіти Чехії та Карлів університет у Празі. За посиланням https://detiukrajiny.cz/ua/ можуть зареєструватися як школярі, так і вчителі-волонтери, які готові у перший час навчати дітей, доки міністерства наших двох країн не запропонують системне рішення для українських школярів. 
Проекти україномовних класів уже діють в різних містах по Чехії. Засновником такої школи є в більшості випадків міська / сільська рада, тому саме до них можна звертатися організованим групам українських батьків, які хочуть мати український клас у місці свого проживання. Як правило, мова йде про один клас, де одночасно займаються діти різного віку, яким вчителі готують завдання різної складності. 


Зокрема, у Празі навчання українською мовою пропонує Перша слов’янська гімназія у Празі, https://slovgym.cz/kontaktni-udaje/, проте подібні ініціативи виникають також у багатьох маленьким містечках (і це може бути ще одним аргументом для того, аби спробувати знайти житло поза столицею), напр., Черношіце, Двур Кралове, Брно, Оломоуц тощо. 


Чим більше українських дітей і вчителів з одного міста зареєструється на сайті https://detiukrajiny.cz/ua/, тим більша імовірність відкриття там української школи. І, звісно ж, такі заняття більше підходять для учнів молодших і середніх класів. Учні старшої школи би вже б мали без проблем сприймати виклад онлайн-уроків від Міністерства освіти України. 


Детальну інформацію про спільні українські класи можна отримати за телефоном +420 606 799 001. 


Одним із можливих рішень може також стати запис дитини до суботньої школи "Ерудит" у Празі: http://erudyt.cz/. Після її завершення дитина отримає документ державного зразка України.
Теперішня ситуація є непростим викликом для систем освіти як Чехії, так і України. Лише спільними злагодженими діями міністерств, шкіл, вчителів, батьків і дітей ми зможемо налагодити навчальний процес українських дітей. 

Інформація для українських студентів, що навчаються у Чехії 

Більшість вищих навчальних закладів у Чехії з розумінням ставляться до ситуації українських студентів і пропонують різні види матеріальної, фінансової та психологічної допомоги. Щоб отримати детальну інформацію, зверніться, будь ласка, у ректорати ваших шкіл у зручний для вас спосіб. 
Про окремі стипендії для українських студентів ви можете дізнатися за посиланням: https://scienceforukraine.eu/table.html.


У співпраці Міністра науки, досліджень та іновацій та Міністерства освіти Чехії було створено платформу для науковців та вчених з України, які приїхали до Чехії через війну.
На цій платформі можна знайти інформацію щодо пропозицій роботи, курсів чеської мови та інші важливі речі (умови реєстрації після прибуття до Чехії, школи та дитячі садки для дітей тощо).
Посилання платформи - RESEARCHIN.CZ
Також існує платформа STUDYIN.CZ, де є можливість знайти схожу інформацію для студентів з України.


Інформація для дітей до 6-ти років

У чеські дитячі садки приймають дітей від 3-х років. Для прийняття дитини необхідно буде надати довідку про проходження всіх необхідних щеплень. Якщо немає можливості отримати довідку про щеплення з України, чеські лікарі радять звернутися до педіатра в Чехії та проконсультуватися щодо повторного щеплення від найпоширеніших хвороб. 


Ситуація з вільними місцями в дитячих садочках є дуже проблематичною в великих містах. У невеликих населених пунктах знайти місце в дитсадку буде набагато простіше. 
Для запису дитини в садок необхідно звертатися до керівництва закладу або в відділи освіти міських/сільських рад за місцем проживання. 
Допомогти з пошуком дитсадка зможе також спеціальний сайт: https://shkola.cz/uk


Наполегливо застерігаємо від запису дітей у російськомовні школи та садочки, оскільки ми не можемо гарантувати, що ваша дитина не стане жертвою кремлівської пропаганди. 
Ви також не повинні віддавати дитину в школу відразу після приїзду до Чехії. Ви можете залишити певний час на адаптацію та вирішити, який із варіантів школи підходить найбільше. 


У разі додаткових запитань ви також можете звертатися до нашого посольства на e-mail: [email protected]

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux