• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • čeština
У Празі відкрилася виставка до 100-річчя заснування Українського вільного університету
Опубліковано 08 вересня 2021 року о 12:47

З нагоди відзначення у цьому році 100-річчя з дня заснування Українського вільного університету (скорочено УВУ) в Відні та 100-річчя з дня перенесення УВУ до Праги у вівторок 7 вересня в історичному приміщенні Національної бібліотеки Чеської Республіки «Клементинум» було відкрито документальну виставку. Виставка, яку підготував колектив дослідників з наукової групи Collegium Europaeum, що діє при Карловому університеті в Празі та Академії наук Чехії, розповідає історію УВУ через короткі біографії професорів, що працювали в цьому навчальному закладі в часи «празького періоду» УВУ, який припадає на 1921 – 1945 роки. 


У відкритті виставки взяли участь директор Слов’янської бібліотеки в Празі Лукаш Бабка, центральний автор експозиції Петр Главачек та посол України в Чехії Євген Перебийніс. Спеціальним запрошеним гостем на події стала ректорка Українського вільного університету, який з 1945 року до сьогодні діє у Мюнхені, пані Марія Пришляк. Виступаючи перед гостями, пані Пришляк нагадала присутнім про непересічне значення університету в середовищі міжвоєнної української діаспори, а також наголосила на його важливій ролі в процесі розвитку української науки після переїзду до Мюнхена в 1945 році. У наші дні, за словами ректорки, університет виконує функцію «посла України в Європі» та допомагає поширювати знання про Україну в світі. Посол Євген Перебийніс і ректорка Марія Пришляк подякували чеському та словацькому народу за створення сприятливих умов для розвитку УВУ в міжвоєнний період. Зокрема, дякуючи спеціальній програмі допомоги вихідцям з країн, що входили до складу Російської імперії, яку започаткував Томаш Гарик Масарик сто років тому в 1921 році, роки в Празі будуть згадуватися в історії УВУ як «золотий празький період», відзначила М.Пришляк. 


Представлена виставка коротко розповідає про історію та значення Українського вільного університету в міжвоєнний період його існування. Головна частина експозиції присвячена розповідям про провідних українських інтелектуалів, що співпрацювали з УВУ. Через долі окремих представників міжвоєнної української еліти глядач знайомиться з історією української еміграції в непрості часи першої половини ХХ століття та її внесок в розвиток  чеської та європейської науки та культури. Виставку доповнює також репрезентативна вибірка публікацій, які були видані як діячами УВУ, так і пізнішими дослідниками діяльності університету, що знаходяться у фондах Слов’янської бібліотеки. 
Уперше виставку було представлено в 2015 році на Філософському факультеті Карлового університету. Тоді ж було видано і книгу «Особистості Українського вільного університету в Празі в 1921 – 1945 роках». Сучасну розширену експозицію спільно підготували Collegium Europaeum, Слов’янська бібліотека та Посольство України в Чехії. 


Виставка триватиме в Клементинумі до 30 жовтня з понеділка по суботу з 09 до 19 години. 


Український вільний університет є єдиним у світі вищим навчальним закладом поза межами України з українською мовою навчання. 
Ініціаторами заснування цього навчального закладу були такі видатні українські вчені як Олександр Колесса, Михайло Грушевський, Іван Горбачевський, Станіслав Дністрянський, а також Товариство українських письменників і журналістів у Відні та українські студенти, які після Першої світової війни й Українських визвольних змагань опинилися в еміграції. 
Складався університет з двох факультетів - філософічного та факультету права і суспільних наук, на яких працювали 12 професорів і 3 доценти та було 90 слухачів. Його першим ректором було обрано колишнього декана Львівського університету, відомого лінгвіста професора  Олександа Колессу.
Більшість доцентів та професорів УВУ були активними учасниками визвольних змагань 1917–1921 рр., серед них: відомий знавець українського мистецтва Дмитро Антонович, хімік світового рівня Іван Горбачевський, відомий історик України Дмитро Дорошенко, відомий географ України Степан Рудницький, філолог, один з перших академіків Української Академії Наук в Києві Степан Смаль-Стоцький, відомий знавець міжнародного права Станіслав Дністрянський, історик українського права Ростислав Лащенко, дослідник українського права Сергій Шелухін, а також Олександр Шульгин, Кость Лоський, Агенор Артимович, Володимир Кубійович та інші. 
Наприкінці Другої світової війни до професорського складу увійшли вчені з України, які не побажали залишитися під більшовицькою владою: Олександр Оглоблин, Наталія Полонська-Василенко, Петро Курінний, Юрій Бойко-Блохін, Лев Окіншевич.
Навчання в Українському Вільному університеті у Відні мало розпочатися в травні 1921 року. Проте попри видатний склад професорів та достатню кількість студентів, навчальний заклад не міг розгорнути повноцінну діяльність через відсутність належної матеріальної бази. Рада університету почала шукати інше, ьільш сприятливе місто для закладу. 
На початку травня 1921 року за дорученням Ради ректор О.Колесса та проректор С.Дністрянський поїхали до Праги, де зустріли теплий прийом з боку прем’єр-міністра, міністра закордонних справ та міністра освіти Чехословаччини. Ректор О.Колесса був прийнятий президентом Т.Г.Масариком. Усі вони охоче погодилися прийняти Український Вільний Університет.
Таким чином, у вересні 1921 року університет було переведено до Праги, яка на той час стала головним осередком української студентської молоді й еміграції, що також сприяло розвитку УВУ. На перший семестр до навчального закладу записалося 700 слухачів. Університет отримав матеріальну та правову підтримку з боку чехословацького уряду й особисто президента Чехословаччини Т.Г.Масарика, а також з боку наукової громадськості республіки, зокрема керівництва Карлового університету, яким було надано приміщення для занять УВУ. Протягом свого існування в Празі УВУ розгорнув багатогранну педагогічну, науково-дослідну й видавничу діяльність.
У Празі Університет діяв до травня 1945 року, після чого через політичний тиск нового комуністичного режиму у Чехословаччині змушений був згорнути свою діяльність і переїхати до Мюнхена, де працює й нині.
Більше про діяльність цього унікального навчального закладу можна дізнатися з: 
- документальної виставки «Український вільний університет: голос поневоленої країни», розміщеної на веб-сторінці Центрального державного архіву зарубіжної україніки за посиланням: https://tsdazu.archives.gov.ua/archives/554 
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux