• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • čeština
В Академії наук у Празі відбувся колоквіум «Археологи Вікентій Хвойка і Іван Борковський: чесько-українська історія»
Опубліковано 19 жовтня 2021 року о 09:26

У понеділок 18 жовтня в приміщенні Академії наук Чеської Республіки відбувся чесько-український колоквіум «Археологи Вікентій Хвойка і Іван Борковський: чесько-українська історія». Як відзначив у своєму вітальному слова директор Археологічного інституту АН Чехії Ян Маржік, цей захід – одна із перших спроб відновити співпрацю чеських археологів із науковцями зі Східної Європи, у якій чеські дослідники вбачають великий нереалізований потенціал.

Бажання поєднати в одній науковій конференції постаті Вікентія Хвойки й Івана Борковського може здатися, з одного боку, дещо несподіваним, оскільки вони жили в різних століттях і різних країнах і ніколи не зустрічалися, однак обидва дослідники мають багато спільного в своїх біографіях, що й дозволило говорити про них в рамках однієї конференції.

Вікентій (Ченєк) Хвойка народився в Чехії та шукаючи кращої долі осів у Києві, в Україні, де став першовідкривачем кількох археологічних культур та одним із засновників української археології. Іван Борковський народився на Івано-Франківщині й після завершення Першої світової війни опинився в тодішній Чехословаччині, у Празі, дослідженню якої й присвятив все своє життя. «Наші уявлення про середньовічну Прагу ніколи б не були такими точними, якби не дослідження Івана Борковського», – часто повторюють чеські археологи. Долям цих двох непересічних науковців й було присвячено науковий колоквіум. За його результатами вийде двомовна наукова публікація.

Участь у науковому колоквіумі взяли науковці з Чехії та України. Перша частина була присвячена насамперед чесько-українським інтелектуальним зв’язкам та діяльності Вікентія Хвойки в Києві. Чеський соціолог та історик Петр Главачек (Collegium Europaeum) спершу коротко розповів про чесько-українські контакти в першій половині ХХ століття, після чого розпочався цикл доповідей про листування археолога Вікентія Хвойки з чеським істориком Любором Нідерле. Вікторія Колесникова з Інституту археології АН України та Анна Яненко з Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» представили листи Любора Нідерле до Хвойки, які зберігаються в київському архіві, натомість Власта Мадлова з Інституту імені Т.Масарика розповіла про матеріали Вікентія Хвойки в архіві Любора Нідерле, що зберігається у Чехії. Після цього Олександр Науменко і Тетяна Радієвська з Національного музею історії України представили колекцію експонатів з розкопок Вікентія Хвойки в зібранні Національного музею історії України.

Другу частину колоквіуму розпочав чеський дослідник Богдан Зілинський, професор факультету соціальних наук Карлового університету, який розповів про місце Івана Борковського в житті української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Чеські археологи Яна Маржікова-Кубкова і Франшітек Адамек з Археологічного інституту АН Чехії представили досі невідомі архівні факти з біографії Івана Борковського в доповіді під поетичною назвою «Іван Борковський: археолог поміж легендою, двома світовими війнами та двома тоталітарними режимами». Їхню інформацію доповнив чеський військовий історик Томаш Кикал з Військового історичного інституту, який дослідив військову біографію Івана Борковського в часи Першої світової війни. Наостанок Франтішек Адамек  представив загальний огляд археологічних досліджень і публікацій Івана Борковського, які значною мірою вплинули на спрямування чеської науки ХХ століття.

Дізнатися більше про Івана Борковського та Вікентія Хвойку всі бажаючі зможуть у листопаді на виставці «Старі культури нової батьківщини. Вікентій Хвойка та Іван Борковський як засновники української та чеської археології», яка відкриється у листопаді на Градчанській площі у Празі. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux