• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • čeština
У Празі відкрилася виставки "Старі культури нової батьківщини" про Івана Борковського та Вікентія Хвойки
Опубліковано 05 листопада 2021 року о 13:00

4 листопада у центрі Праги на Градчанській площі відбулося відкриття виставки, присвяченої двом визначним археологам, життя яких було тісно пов’язано з Чехією та Україною. Експозицію про українця Івана Борковського та чеха Вікентія Хвойку підготували науковці з Інституту археології АН Чехії в співпраці з Посольством України в Чехії за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ України та програми Strategie AV21. Над текстами виставки про Вікентія Хвойку працювали історики з Національного історичного музею України та Інституту археології Академії наук України. Матеріали про Івана Борковського підготували співробітники Інституту археології Чехії та Військового історичного інституту в Празі.

«Ми в посольстві кілька років працювали над ідеєю цією виставки, яка б розповідала про двох важливих і для Чехії, і для України особистостей – Івана Борковського і Вікентія Хвойку», – повідомив на відкритті посол України в Чехії Євген Перебийніс. Він також подякував Національному історичному музею України та Інституту археології АН Чехії за те, що підхопили цю ідею і взялися за підготовку проекту.  

Вікентій Хвойка переїхав до Києва у другій половині ХІХ сторіччя, коли археологія як наукова дисципліна в Україні лише починала розвиватися. Попри те, що Хвойка теж був аматором в цій справі, йому вдалося за короткий час здобути фахове визнання в науковому середовищі не лише України, а й – як свідчить його багата кореспонденція – у всій Центральній Європі. Чех Хвойка став першовідкривачем кількох важливих історичних культур, найвідомішою з яких є трипільська культура.

Набагато молодший Іван Борковський опинився в Чехословаччині після завершення Першої світової війни, усі жахіття якої він пройшов у складі двох армій – спершу австро-угорської, а згодом – української (УГА). Ще під час навчання почав цікавитися археологічними дослідженнями найбільшої міської середньовічної фортеці в Європі – Празького Граду, – де зрештою працював упродовж всієї своєї кар’єри. Борковський провів одні з найважливіших розкопок на Граді, які значною мірою збагатили знання про розвиток міста Праги та середньовічної Чехії загалом. Окрім цього, Іван Борковський вів активне життя в середовищі празьких українців. Два роки був ректором Українського вільного університету в Празі, брав активну участь у розбудові Музею визвольної боротьби України в Празі.  

«Я дуже вдячна посольству, яке змусило мене почати цікавитися Вікентієм Хвойкою, про якого ми, чеські археологи, майже нічого не знаємо. Водночас робота над проектом змусила нас зануритися в архіви й відкрити для себе багато нового про Івана Борковського, якого ми вважаємо своїм учителем, а також розвіяти кілька легенд, які були пов’язані з його особистістю. Один із наших співробітників обрав собі на наступний рік проект, пов’язаний із археологічними дослідженнями на території України – сподіваюся, кількість наших двосторонніх контактів буде зростати», – сказала на відкритті начальник відділу археологічних досліджень Празького Граду Інституту археології АН Чехії, кураторка виставки Яна Маржікова-Кубкова.  

Виставка, яка порушує також питання міграції, свободи наукової діяльності та культурних і наукових зв’язків між Україною та Чехією, триватиме в Празі до 30 листопада. Після цього її буде представлено в інших музеях Чехії, зокрема в рідному для Вікентія Хвойки Пардубицькому краї.

Напередодні виставки, 18 жовтня 2021 року, в Академії наук у Празі відбувся науковий семінар, присвячений життю та археологічній діяльності Вікентія Хвойки та Івана Борковського, участь у якому взяли науковці з Чехії та України. «Сподіваюся, проект Хвойка-Борковський допоможе відновити втрачені контакти між археологами з Чехії та України та розпочати новий активний етап в історії наших спільних досліджень», – висловив сподівання директор Інституту археології Чехії Ян Маржік.

Над текстами виставки працювали František Adámek, Вікторія Колесникова, Tomáš Kykal, Jana Maříková-Kubková, Ольга Пукліна, Юлія Безкоровайна, Тетяна Радієвська. 

Особливі подяки: Володимир Бірчак, Федір Андрощук, Ярослав Левкун, Adam Hradilek, Archiv Pražského hradu KPR, Městské muzeum v Jaroměři, Muzeum hlavního města Prahy, Národní archiv, Národní muzeum, Státní okresní archiv Nymburk, Ukrainische Freie Universität - Український Вільний Університет, Ústav pro studium totalitních režimů, Židovské muzeum v Praze. Переклад з української на чеську Rita Lyons Kindlerova.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux