• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • čeština
Лекція Давіда Свободи "Рейд на смерть. Історія вояків УПА в Чехословаччині"
Опубліковано 18 жовтня 2018 року о 18:54

Завдяки сталінській пропаганді поняття «бандерівці» міцно вкоренилося у чеські масовій свідомості. Навіть після того, як відкрилися архіви і почали виходити дослідження про українців, які чинили опір радянській системі, міф про українців, як про безжальних різунів-фанатиків продовжує отруювати сприйняття українців серед чеської громадськості. Чеські україністи написали на цю тему не одну книжку. Дослідження в архівах тривають.  18 жовтня у Посольстві України в Чехії відбулася лекція відомого чеського історика з Інституту дослідження тоталітарних режимів Давида Свободи. Він розповідав історії, що зберігають чеські архіви – справи страчених «бандерівців» та людей, яких комуністична влада так називала.

Про українців, чи про їхній руху опору, в Чехословаччині у той час не знали, не цікавилися і знати не могли, говорить історик-україніст Давид Свобода, бо УПА діяла на території тодішнього СРСР і Польщі. Але комуністична пропаганда вже точно визначила, як на них мають дивитися чехи та словаки. Архіви зберегли одну з перших згадок про українців, що чинили опір СРСР у чеських документах. Цікаво, що комуністична пропаганда представляла всіх українців-галичан нацистськими колаборантами.

Історик Давид Свобода процитував документ, який написав шеф політичної розвідки Чехословацького міністерства внутрішніх справ Бедржіх Покорни ще 10 серпня 1945 року: «Під час німецької окупації Східної Галичини тамтешні українці працювали на німців і виконували за них найгидкішу роботу. Того, чого самі німці гидували, українці робили добровільно та з охотою. Убивства, навмисні вбивства, зґвалтування, крадіжки, вбивства жінок і немовлят, побиття – все це були щоденними справами. Вся ця голота втекла перед Червоною Армією на Захід, а ідеальним місцем для них стала Чехословаччина, і особливо Прага. А тому треба з особливою пильністю придивлятися до всіх втікачів із Польщі та вивчати їхні документи. Всі вони є гітлерівськими агентами».

Це був час, коли Кремль почав тиснути на тоді ще не цілком контрольоване ним керівництво Чехословаччини, щоб ті відловили «бандерівців», «власівців», «січовиків» та інших заклятих ворогів радянської влади.

Давид Свобода представив зацікавленій аудиторії результати своїх найновіших досліджень – три справи людей, яких судили сталінським судом, тобто комуністи, які прийшли до влади у Чехословаччині після заколоту в лютому 1948 року. Їх називали «бандерівцями», звинуватили у вбивстві та в участі в Українській повстанській армії, і вони закінчили своє життя на шибениці.

За словами Давида Свободи, у цьому та інших випадках, про які він розповів, йшлося швидше про нещасливий збіг обставин для цих людей, ніж про терористичний механізм знищення, який працював у сталінському СРСР. Історик наголошує, що таких історій було дуже мало, і комуністична влада Чехословаччини навіть не подбала про те, щоб їх використовувати в пропагандистських цілях, бо міф про «бандерівців» був уже настільки потужний, що уже жив своїм життям і цілком добре дожив і до нинішніх днів.

Репортаж Радіо Свободи: https://www.radiosvoboda.org/a/29553429.html 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux