• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • čeština
Посол Євген Перебийніс для Цензор.НЕТ: "Важливі не лише самі вироки, а й кваліфікація, яку застосовує чеський суд у справах бойовиків, які воювали на Донбасі"
Опубліковано 16 вересня 2021 року о 15:59

Інтерв'ю Цензор.НЕТ з Надзвичайним і Повноважним Послом України у Чеській Республіці Євгеном Перебийносом про 
 • переслідування іноземних найманців, які воювали на Донбасі,
 • вироки з максимальним терміном покарання, які для них виносять чеські суди,
 • розслідування вибухів на складах боєприпасів у селі Врбетіце 2014 року.

Повний текст розмови за посиланням: Цензор.НЕТ 


"Важливі не лише самі вироки, а й кваліфікація, яку застосовує чеський суд у справах бойовиків, які воювали на Донбасі"

Автор: Тетяна Бодня

– Чехія – одна з небагатьох країн, де системно розслідуються факти участі громадян цієї держави в бойових діях на Донбасі. Коли розпочалася ця робота? За моєю інформацією, це відбулося у 2018 році, тоді наші правоохоронці передали своїм чеським колегам перший список.

– Ви маєте рацію. Я став послом у січні 2017 року, і десь із середини року почалася системна робота чеських правоохоронних органів, спрямована на переслідування чеських громадян, а також громадян інших країн, які воювали проти України на Донбасі. Можна сьогодні з упевненістю казати, що Чехія серед усіх іноземних держав найбільш системно працює в цьому напрямі й має конкретні результати. Станом на сьогодні – це вже вісім вироків. Серед них є кілька вироків із умовними термінами, але є і з реальними й досить серйозними термінами позбавлення волі, як, скажімо, в 20 років.

Йдеться в основному про громадян Чехії. Та серед них є, наприклад, громадянин Республіки Білорусь Фадєєв, і це фактично прецедент переслідування на території Чехії громадянина іншої держави.

– Чому ці справи, на ваш погляд, стали важливими для чехів?

– Я можу лише припускати, але насамперед ідеться про те, що Чехія – це правова держава, і якщо її громадяни порушують закони, вони повинні за це відповідати.

І важливі не лише самі вироки, а й кваліфікація, яку застосовує чеський суд, а це участь у скоєнні терористичного акту і участь у діяльності організованого злочинного угруповання.

На мій погляд, прецедентом для європейського права є те, що виносяться вироки саме на ґрунті такої кваліфікації судів. І мені здається, що це має бути стимулом і для інших держав робити те саме.

– А Фадєєва затримували на запит якої держави?

– Усе відбувалося не за запитом якоїсь держави – це була спецоперація чеських правоохоронних органів, оскільки Фадєєв мав дозвіл на проживання в Чеській Республіці й тривалий час тут дійсно жив.

 Як на це відреагувала Білорусь?

– Мені невідомо, що Білорусь якось на це відреагувала.

– Як відомо з відкритих джерел, майже у всіх випадках чеська прокуратура звинувачує бойовиків у скоєнні теракту. І Ви сказали, що такі вироки є. Та чи в усіх випадках суди погоджуються саме з такою кваліфікацією?

– Не в усіх. Наприклад, найперший вирок було винесено у справі Еріка Ешту. Це чеський військовий, який поїхав воювати на Донбас, і, якщо не помиляюся, саме в його випадку суд не погодився з кваліфікацією прокуратури про терористичний акт – й був вирок щодо участі в діяльності незаконних збройних формувань. Прокуратура не довела, що він брав участь саме в бойових діях, він це заперечував.

Тому в подібних справах дуже важлива доказова база, яку надзвичайно складно отримати. В основному вона ґрунтується на матеріалах із соціальних мереж, де або самі обвинувачені, або якісь їхні знайомі знімають відео, де вони зі зброєю і навіть її застосовують в умовах реальних бойових дій. Для чеських правоохоронців це достатня підстава для того, щоб висунути обвинувачення. Навіть якщо самі обвинувачені заперечують свою причетність, ці відео, фотографії й решта свідчень у соцмережах є одним із доказів, які застосовують правоохоронці.

– Відслідковуєте такі судові процеси?

– Ми відслідковуємо ці судові процеси, оскільки це безпосередньо стосується України. Звичайно, в межах можливого.

– Вони завжди відкриті чи буває по-різному?

– Буває по-різному, але переважно такі судові процеси відкриті.

– Від чого це залежить?

– Не можу вам сказати, не знаю.

– Як поводяться підсудні? Вони здебільшого визнають, що їздили на Донбас, чи заперечують?

– Здебільшого визнають, що їздили, бо заперечувати це безглуздо. Практично у всіх випадках є відео на підтвердження, фото, а також їхні інтерв'ю так званим ЗМІ з окупованих територій або пропагандистським російським. Та намагаються переконати суд, що не воювали, а просто позували зі зброєю, щось охороняли чи взагалі працювали на кухні.

Один із засуджених навіть написав листа в посольство. Я б не сказав, що він повністю розкаявся, та пише, що шкодує про те, що брав участь у цих подіях, і що бажає Україні відновити свою територіальну цілісність. Не знаю, яка мета була цієї особи писати листа в посольство, але факт такий є.

 Це ви кажете про Кафку?

– Так.

– Під час судового процесу він заявляв, що не воював, а чистив картоплю.

– Він це повторив і в своєму листі. Але докази, надані правоохоронцями суду, свідчать про те, що він безпосередньо брав участь у бойових діях. І суд із ними погодився.

"ЧАСТКОВО ТАКІ ЛЮДИ Є ЗВИЧАЙНИМИ НАЙМАНЦЯМИ І ВОЮВАЛИ ЗА ГРОШІ"

– Колишні бойовики розповідають під час засідань, що змусило їх туди поїхати? Бажання заробити грошей, ідейні переконання чи їм просто немає чого робити?

– Все те, що ви сказали, присутнє. Це залежить від конкретної людини. Є й ті, хто воював за гроші, є й жертви російської пропаганди, бо вона в Чехії теж досить потужна. Є ціла низка чеськомовних сайтів, які ретранслюють російську пропаганду. Люди наслухалися про "фашистів" і їдуть на Донбас воювати проти них. А є й ті, хто просто шукає пригод і кому, як ви сказали, нічого робити.

Якими б не були їхні мотиви, це не виправдовує злочинів, які вони вчинили.

– Є випадки, коли встановлено, що їхали, щоб за гроші вбивати українців?

– Не можу сказати, бо я не всередині процесу розслідування і не володію доказами. Але, наскільки мені відомо з інших джерел, частково такі люди є звичайними найманцями і воювали за гроші.

– Окружний суд міста Пльзень 8 вересня цього року засудив до 20 років позбавлення волі у в'язниці суворого режиму 27-річного Лукаша Новачека. Скажіть, це максимальна міра за статтею, обвинувачення за якою пред'являють таким людям?

– Так, наскільки я знаю, це максимальна міра за статтею про участь у здійснені терористичного акту. З цього можна судити, що надані докази виявилися достатньо переконливими, оскільки суд погодився на такий термін ув’язнення.

– Чи буває упереджене ставлення суддів, сформоване під впливом російської пропаганди?

– У нас немає жодних підстав казати, що суди в Чехії в той чи інший бік заангажовані. Суди тут завжди славилися тим, що вони об’єктивні й ухвалюють рішення на основі закону, а не якихось впливів. Тому ні у нас, ні в кого іншого не може виникати питань щодо упередженості чи заангажованості.

– Є виправдувальні вироки щодо колишніх бойовиків?

– Мені про такі факти невідомо. Як я вже казав, є вироки і з умовними термінами, і з реальними, але всі особи визнані винними.

– Така системна робота чеської юстиції загалом змінила настрої в суспільстві? Адже ще в 2016 році ми спостерігали, як в одному з чеських міст відкривалося так зване "консульство ДНР".

– Це було в місті Острава. І в цьому разі також мало місце рішення чеських судів, яким було це так зване консульство закрито як незаконне. Причому таке рішення суду першої інстанції було підтверджено і в апеляційному суді.

Ми знаємо, що схожі установи відкривалися і в інших країнах. Та Чехія стала першою державою в Європі, де його закрили за рішенням суду. Такі дії чеського правосуддя заслуговують на високу оцінку.

– Скільки справ ще розслідуються?

– За інформацією чеських правоохоронців, оприлюдненою у ЗМІ, загалом у Чехії розслідується близько 20 справ, пов'язаних з громадянами цієї країни, які брали участь у бойових діях на Донбасі на стороні Росії.

– Наразі співпраця між чеськими і українськими правоохоронцями триває? Україна продовжує надавати Чехії інформацію щодо тих, хто воював на Донбасі й, можливо, воює нині?

– Співпраця українських і чеських правоохоронців у багатьох напрямах, зокрема й у напрямі переслідування бойовиків, які воювали проти України на Донбасі, досить тісна й ефективна.

У серпні цього року з візитом у Чехії перебувала генеральний прокурор України Ірина Венедіктова, яка провела досить плідні й корисні зустрічі як зі своїм колегою – генеральним прокурором Чехії, так і з представниками інших правоохоронних органів. Було досягнуто низку домовленостей щодо активізації цієї співпраці.

– Навесні цього року Росія й Чехія оголосили про взаємну висилку дипломатів. Дипломатична криза між двома країнами розпочалася після того, як Прага звинуватила Москву в причетності російських спецслужб до вибухів на складі боєприпасів у селі Врбетіце 2014 року, в результаті яких загинуло двоє людей. Чеська поліція встановила двох підозрюваних у підготовці вибуху – це Олександр Мішкін та Анатолій Чепіга, і заявила про їхній розшук. Також у ЗМІ з’явилася інформація, що вибухи в Чехії можуть бути пов’язаними і з вибухами на складах в Україні. Цей зв'язок підтвердився?

– Ні, мені не відомо, що цей зв'язок підтвердився. Так, звичайно, в 2014 році для України було надзвичайно важливо отримувати допомогу у вигляді зброї і боєприпасів, і наскільки я знаю, така робота проводилася. Але конкретно у випадку з цими складами я не можу вам підтвердити, що це була саме зброя чи боєприпаси, які були призначені для відправки в Україну. Хоч ми помітили, що про це деякі чеські журналісти писали, я б не став говорити про це як про доконаний факт. Це – одна з версій. Можливо, про це більше інформації мають представники українських Збройних сил. У нас немає підстав казати, що боєприпаси, які вибухнули, мали направлятися в Україну.

– Відомо щось нове про розслідування справи про вибухи? Можливо, ще встановили когось із причетних чи затримали цих двох, заявлених у розшук?

– Розслідування чеських правоохоронців триває. Було оприлюднено лише деякі факти, а саме про цих двох осіб, яких ви згадали. Частину матеріалів правоохоронці не оприлюднюють, але фактом є, що ні в кого з представників чеського уряду – після того, як спецслужби їм доповідали про те, що Росія безпосередньо причетна до цих вибухів, і вони ознайомилися з наданими матеріалами, – практично не виникло сумнівів у тому, що ці підозри мають під собою підстави.

Саме тому чеський уряд вдався до таких рішучих дій щодо російського посольства. Тобто, було зроблено безпрецедентний крок і двома заходами було вислано з країни кілька десятків співробітників російського посольства. В основному це були російські шпигуни, які працювали під дипломатичним прикриттям. Такі серйозні кроки з боку Чехії не було б зроблено, якби чеські правоохоронці не були переконані, що Росія має безпосереднє відношення до цих терористичних актів.

– Мені дуже сподобалося, коли ви в одному з інтерв'ю, коментуючи історію про так зване "консульство ДНР", підкреслили, що чеські правоохоронці не залежні від політики.

– Я вважаю, що це і є свідченням правової держави, коли суди, поліція і прокуратура працюють на основі закону. Можуть змінюватися уряди, якісь політичні нюанси, але правоохоронці працюють в інтересах держави і народу. Саме це ми бачимо на прикладі Чеської Республіки. І ми дуже вдячні, що так рішуче й послідовно вони працюють у цьому принципово важливому саме для України напрямі. 


Джерело: https://censor.net

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux